21 листопада у місті Хмельницький відбулося засідання членів Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України від Хмельницької області. У заході взяла участь голова обласної ради Віолета Лабазюк.
Хвилиною мовчання учасники засідання вшанували пам’ять усіх, хто віддав своє життя за волю і незалежність України, всіх безневинних жертв російського терору.
Від імені Президента України Володимира Зеленського перший заступник начальника обласної військової адміністрації Сергій Тюрін кращим представникам Хмельниччини вручив державні нагороди.
Учасники засідання обговорили надзвичайно важливі для територіальних громад області питання щодо функціонування та розвитку економіки, захисту інфраструктури, надання якісних соціальних послуг, безпеки та дотримання належних стандартів надання освітніх послуг в умовах війни.
Порушуючи вагомі для нашого регіону питання, присутні мали можливість отримати зворотній зв’язок з керівниками і представниками профільних міністерств, почути вичерпні відповіді щодо реального вирішення проблем та скоординувати подальші спільні дії для подальшого розвитку Хмельниччини.
Отже, на засіданні обговорили такі питання порядку денного:
- Відновлення та розвитку економічного потенціалу області.
- Безпекові виклики та захист інфраструктури і цивільного населення Хмельниччини.
- Нові підходи до надання соціальних та реабілітаційних послуг
- Безпека в організації якісного освітнього середовища в умовах правового режиму воєнного стану.
Голова обласної ради Віолета Лабазюк під час свого виступу зазначила, що минулої п’ятниці на засіданні круглого столу за участі Міністерки соціальної політики Оксани Жолнович було розглянуто актуальні питання в сфері соціального захисту населення. Це був конструктивний і відкритий діалог між усіма зацікавленими сторонами з метою визначення стратегії та реалізації державної політики в сфері соціального захисту та надання ефективних послуг органами місцевого самоврядування.
«Сьогоднішній порядок денний охоплює значно ширше коло питань, які в умовах російської агресії є надзвичайно актуальними і складають основу життєдіяльності не лише регіону, а й держави загалом. Тому доречно, що на засіданні присутні представники центральних органів влади, начальники районних військових адміністрацій, голови районних рад та територіальних громад області. Переконана, що обмін думками та висловлені сьогодні пропозиції стануть підґрунтям для подальшого прийняття виважених рішень та напрацювання дорожньої карти з розвитку Хмельниччини», – сказала Віолета Олександрівна.
Під час обговорення питань йшла мова про необхідність державної фінансової підтримки індустріальних парків, які функціонують в області. Зокрема, крім утворених раніше парків «Хмельницький» і «Славута», у цьому році утворено 2 нових парки – «КРАСИЛІВ ТЕХНОПОРТ» та «ЕКО АГРО ХАБ Поділля «Городок». Наразі вирішується питання щодо створення ще 3 індустріальних парків (у Кам’янець-Подільській, Шепетівській та Старокостянтинівській громадах).
Сьогодні індустріальні парки області мають потенційних учасників – це місцеві та релоковані підприємства. До слова, з початку війни на Хмельниччину перемістили свої виробничі потужності 60 підприємств, які створюють робочі місця і наповнюють місцеві бюджети.
Голови територіальних громад запитували чи можуть громади розраховувати у поточному році на державну підтримку або допомогу від іноземних партнерів для відновлення об’єктів соціального і громадського призначення, які постраждали внаслідок ворожих обстрілів.
Турбувало керівників органів місцевого самоврядування питання наповнення дохідної частини місцевих бюджетів у зв’язку з внесенням змін до Бюджетного кодексу України щодо передачі з 1 жовтня та на 2024 рік з місцевих бюджетів до державного бюджету ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців.
Окрім того, також йшла мова про недопущення зростання тарифів на теплову енергію та послуги водопровідно-каналізаційного господарства, щодо передбачення субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження ХАЕС, відновлення роботи добровольчих формувань з виконання завдань територіальної оборони, зокрема захисту під час воєнного стану об’єктів критичної інфраструктури.
Наголосили присутні на необхідності виділення субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для забезпечення житлом багатодітних сімей, літніх людей, осіб, житло яких не підлягає відновленню, у тому числі на умовах співфінансування (кошти державного, місцевого бюджетів та міжнародних партнерів і донорів), необхідності вирішення проблеми з надання професійної психологічної підтримки ветеранам на рівні територіальних громад, розвитку у громадах реабілітаційних послуг військовим і цивільним пацієнтам.
Окрім іншого, голови громад турбувалися щодо передбачення на державному рівні механізмів підвищення рівня заробітних плат працівникам соціальної сфери, які мають медичну ліцензію, щодо продовження терміну використання державної субвенції на будівництво укриттів у навчальних закладах у наступному році, щодо передбачення субвенції з державного бюджету для впровадження інноваційних форм організації шкільного харчування та модернізації харчоблоків, а також закупівлі шкільних автобусів.