Щороку у четверту суботу листопада Україна на державному рівні вшановує пам’ять загиблих від Голодомору – геноциду Українського народу.
З метою вшанування загиблих у День пам’яті жертв Голодоморів відбулися меморіальні заходи за участю голови обласної ради Михайла Загородного, керівництва облдержадміністрації, міста, депутатів обласної та міської рад, членів товариства політичних в’язнів та репресованих, духовенства та громадськості обласного центру.
Скорботною кількатисячною ходою від майдану Незалежності вулицями Соборною, Героїв Майдану та Свободи, покладанням живих квітів, вінків, колосків і маленьких снопиків пшениці з калиною до пам’ятного знаку «Ангел Скорботи», запалюванням поминальних лампадок та молитвами вшанували хмельничани пам’ять жертв жахливої трагедії 20 століття – голодомору 1932-1933 років. Тоді великий голод, цинічно запрограмований і реалізований злочинним москвинсько-більшовицьким режимом, забрав мільйони людських життів.
Як відомо, за підрахунками істориків від цього штучно організованого голоду кількість жертв сягнула понад 10 мільйонів осіб. Це чверть населення нинішньої України. Щохвилини вмирало 17 людей, щогодини – близько тисячі, щодоби йшли з життя 25 тисяч наших співвітчизників. Лише у Хмельницькій, тоді ще Кам’янець-Подільській, області за цей період від голодомору померло близько 35-ти тисяч осіб. Найбільше постраждали мешканці Кам’янець-Подільського, Полонського, Старокостянтинівського, Старосинявського, Проскурівського (зараз – Хмельницького) та Шепетівського районів нашої області.
Навіть через стільки років страшно уявити, як така щедро позолочена колоссям земля могла хоронити своїх трударів, як мусила здригатися від розпачу і стогону матерів над померлими голодною смертю дітьми і як, випивши стільки сліз і горя, не озлобилася, а вистояла і воскресла.
Голодомор, як велика трагедія нашого народу, назавжди залишиться розритою могилою на тлі української історії.
«Як і голодомор у ХХ столітті, так і теперішня зовнішня агресія на сході держави є неоголошеною війною проти України. Під час геноциду застосовувалися нелюдські винищувальні методи, аби не втратити контроль над українським народом і державою загалом. Історія повторюється. Україні постійно заважають утвердитися по-справжньому незалежною державою. Лише завдяки щирій любові до своєї країни та вірі у свої сили, споконвічному прагненню до свободи на незалежності український народ вижив у минулому і, переконаний, достойно витримає усі нелегкі випробування сьогодні» – зазначив голова обласної ради Михайло Загородний під час загальноміських меморіальних заходів з вшанування пам’яті жертв голодоморів.
Учасники заходу запалили свічки в пам’ять жертв голодоморів та хвилиною мовчання, в глибокій пошані та у молитві за душі жертв геноциду, пом’янули страчених голодом.
Панахиду за жертвами голодоморів провели священнослужителі кількох конфесій.