Сьогодні голова обласної ради Віолета Лабазюк здійснила робочу поїздку до Нетішинської міської територіальної громади.Ця територіальна громада функціонує майже 2,5 роки. Остаточне рішення щодо добровільного приєднання Старокривинської сільської територіальної громади – сіл Старий Кривин і Новий Кривин до Нетішинської міської територіальної громади було прийнято на 57-й позачерговій сесії міської ради 31 травня 2019 року.
Під час спілкування з Нетішинським міським головою Олександром Супрунюком, депутатами обласної ради Тетяною Зеленко, Іваном Гладуняком, Андрієм Козюрою, Тетяною Крупою, депутатами Нетішинської міської ради та активістами територіальної громади, Віолета Лабазюк обговорила перспективи подальшого розвитку усіх сфер життєдіяльності громади.
Міський голова Олександр Супрунюк розповів про здобутки територіальної громади з початку її створення. Так, протягом 2019-2021 років у Старому Кривині здійснено ремонт окремих доріг, встановлено автобусну зупинку та облаштовано місце для розвороту автобусу, який курсує за маршрутом «ВП ХАЕС – Ст. Кривин» та здійснює безкоштовне перевезення не лише працівників ХАЕС, а й усіх пасажирів, організовано КП НМР «ЖКО» вивіз сміття, здійснено поточний ремонт будівлі колишньої сільської ради під приміщення ЦНАПу, освітлено окремі вулиці населеного пункту, відремонтовано заклади освіти та культури. У рамках програми «U-LEAD з Європою» на першому поверсі колишньої будівлі Старокривинської сільської ради проведено модернізацію приміщення, в якому наразі працює соціальний робітник та надаються адміністративні послуги.
Протягом 2020-2021 років на території територіальної громади здійснювалася реконструкція вуличного освітлення, виконувалися ремонтні роботи у закладах освіти, культури, соціального захисту.
Наразі, за словами очільника міста, продовжується будівництво важливих для Нетішина об´єктів: пішохідного моста через р. Горинь неподалік стадіону, будівництво міського парку відпочинку в районі між вул. Будівельників, Набережна та просп. Незалежності, будівництво міського парку культури та відпочинку, реконструкція будівлі Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді під будівлю Будинку дитячої творчості.
На виконання програми «Муніципальне житло Нетішинської міської ОТГ на 2017-2027 роки», протягом 2019-2021 років було надано 13 працівникам бюджетних установ міста безвідсоткову цільову позику на 5 років на придбання житла (квартир) на вторинному ринку в сумі по 250 тисяч гривень.
У КНП Нетішинської міської ради «Спеціалізована медико-санітарна частина» закуплено 2 апарати штучної вентиляції легень високого класу, створено ПЛР-лабораторію та облаштовано кисневу станцію, оснащено відділення інтервентаційної кардіології та перерфузійної терапії, як майбутньої філії КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр». КНП НМР «СМСЧ м. Нетішин» займає перше місце в області серед медичних закладів, який уклав договір із Національною службою здоров’я по пакетах за програмою медичної гарантій. У 2021 році заключено 19 пакетів, впроваджені аутсорсингові послуги з прання, відкрито 2 пункти здоров’я КНП «Центр ПМСД» на території Нетішинської громади – у садибній забудові міста та Старому Кривині.
У 2019 році придбано 3 квартири для осіб із числа дітей-сиріт (за рахунок субвенції 2018 року). У 2020 році придбано 6 квартир для осіб із числа дітей, позбавлених батьківського піклування (за рахунок субвенції 2019 року – 4 квартири, за рахунок субвенції 2020 року – 2 квартири). У 2021 році придбано 1 квартиру для особи із числа дітей, позбавлених батьківського піклування (за рахунок субвенції 2020 року).
У 2020-2021 н. р. у закладах дошкільної освіти комбінованого типу 3,4,5,6, ДНЗ (центрі розвитку дитини) створено 15 інклюзивних груп. У 4-ох закладах ЗСО утворено 16 інклюзивних класів. Створено інклюзивне освітнє середовище, облаштовано в кожному закладі освіти ресурсні кімнати. У 2021 році створено Центр професійного розвитку педагогів.
На базі комунального підприємства «Агенція місцевого розвитку» працює Фонд надання поворотної фінансової допомоги для підтримки і розвитку житлового фонду міста Нетішин – «Револьверний фонд». Загальний обсяг поворотної фінансової допомоги на рік – 1 млн. грн. (у 2020 році міською радою виділено 251 900 грн. ОСББ отримали поворотної фінансової допомоги на 317 900 грн). У 2020 році створений і функціонує Фонд надання поворотної фінансової допомоги для підтримки та розвитку фізичних осіб-підприємців, які зареєстровані на території Нетішинської міської тергромадм.
Налагоджена плідна співпраця з «Хмельницьким обласним Ресурсним центром сталого розвитку» з питань функціонування «Школи ефективного ОСББ», яка започаткована у Нетішині у 2018 році.
Доходи бюджету громади на 2021 рік складають понад 490 млн. грн, у тому числі обсяг міжбюджетних трансфертів – 53 млн. гривень.
Основним бюджетоутворюючим підприємством громади є ВП «ХАЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом». Підприємство також є роботодавцем для 5 тисяч мешканців громади. Тому, важливим на сьогодні є питання добудови енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС.
До слова, на базі КНП Нетішинської міської ради «Спеціалізована медико-санітарна частина» найближчим часом заплановано відкриття відділення-філіалу КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр», а саме відділення інвазивної кардіології та інтервенційної кардіології. Придбання мобільного рентгендіагностичного комплексу (ангіографічного обладнання) дасть можливість наблизити високоспеціалізовану допомогу пацієнтам з гострим коронарним синдромом (інфаркт міокарда) на півночі області, а також завершить процес створення системи надання невідкладної кардіологічної допомоги у Хмельницькій області.
Як зазначила Віолета Лабазюк, робота зі створення філіалу триває вже кілька років, здійснено цілу низку важливих організаційних заходів. Але остаточне рішення прийнято на шостій сесії обласної ради 15 вересня цього року і спрямовано з обласного бюджету 9 млн. грн на придбання мобільної ангіографічної системи. Також на ці потреби направлено 9 млн. грн іншої субвенції, виділеної для обласного бюджету з бюджету Нетішинської міської територіальної громади.
Для створення філіалу у 2020 році з бюджету Нетішинської міської територіальної громади на придбання устаткування для операційних блоків, анестезії та реанімації, медичного обладнання та виробів медичного призначення для нового відділення інвазивної кардіології та інтервенційної кардіології на базі КНП Нетішинської міської ради «Спеціалізована медико-санітарна частина м. Нетішин» були виділені кошти у сумі 1 165,8 тис. гривень.
Водночас, на зустрічі було проаналізовано й проблемні питання громади. За словами міського голови Олександра Супрунюка, у населених пунктах територіальної громади – Нетішині, Старий Кривин та Новий Кривин є потреба у ремонті доріг, будівництві нового закладу дошкільної освіти, зовнішніх мереж водопостачання, продовженні спорудження міського парку культури, реконструкції та капітального ремонту низки закладів соціальної сфери тощо.
Не залишилося поза увагою й нагальне питання міста-супутника АЕС – щодо забезпечення у повному обсязі надходження субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виконання заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження Хмельницької АЕС.
Пріоритетними напрямками розвитку Нетішинської міської територіальної громади, за словами міського голови, є будівництво сміттєпереробного комплексу, розвиток соціальної інфраструктури – реконструкція будівлі для розміщення Будинку дитячої творчості, завершення будівництва парків, мосту через р.Горинь, капітальні ремонти закладів освіти, охорони здоров’я тощо.
На переконання голови обласної ради Віолети Лабазюк, у рамках реформи децентралізації територіальні громади хоч і отримали фінансову підтримку від держави, а також відповідно до законодавства розширилися можливості нарощування надходжень до місцевих бюджетів, водночас неабияку роль у розвитку територій відіграють й додаткові надходження до бюджетів – внутрішні та зовнішні інвестиції, а також варто активніше залучати до покращення життєдіяльності громади місцевий бізнес.
У рамках робочої поїздки голова обласної ради Віолета Лабазюк відвідала Старокривинський будинок-інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, який є комунальним закладом обласної ради. За словами директора Олени Сичевської, пріоритетними напрямками роботи будинку-інтернату є підвищення обслуговування та створення домашніх умов проживання для мешканців установи, яких станом на сьогодні проживає 23 осіб: лежачохворих – 11, 12 – підопічних з інвалідністю. Усі мешканці інтернату мають індивідуальні програми реабілітації та забезпечені технічними і іншими засобами реабілітації, проживають в 9 кімнатах, розрахованих на 3 і 4 чоловіки. Вартість одного ліжко-дня становить 691 гривня.
Підопічні в установі забезпечені раціональним чотириразовим харчуванням, а підопічні, які мають цукровий діабет, забезпечені дієтичним харчуванням.
Утримання будинку-інтернату здійснюється за кошти обласного бюджету. У поточному році фактично профінансовані видатки у сумі 2292,9 тис. грн, зокрема кошти спрямовано на закупівлю продуктів харчування, медикаментів, оплату комунальних платежів та енергоносіїв, а також оплату праці працівників будинку-інтернату.
Щодо комунальних платежів, то у закладі виконуються заходи затвердженої обласної програми енергозбереження, зокрема, видано наказ про економне споживання енергоносіїв та призначено відповідальну особу.
Протягом 2019-2021 років за спрямований фінансовий ресурс обласного бюджету, як поінформувала директор будинку-інтернату Олена Сичевська, будо здійснено капітальні ремонти системи опалення з заміною твердопаливних котлів та харчоблоку, внутрішньої системи опалення із частковою заміною зовнішніх мереж, замінено покрівлю та утеплено перекриття житлового корпусу, відремонтовано автоматичну пожежну сигналізацію.
Цьогоріч для підопічних будинку-інтернату надійшло благодійної допомоги на понад 100 тис. гривень.
Перебуваючи в Славутській міській територіальній громаді, голова облради Віолета Лабазюк ознайомилася з матеріально-технічною базою Славутського ліцею І-ІІ ступенів обласної ради – одним з кращих закладів освіти обласної комунальної власності. Під час візиту були присутні й депутати обласної ради Тетяна Зеленко та Артур Фрідман.
Наразі у закладі навчаються та виховуються 391 учень / 295 вихованців (0 – дошкільного віку, 391/295 – шкільного віку), з них: 5 – діти-сироти та діти позбавленні батьківського піклування, 2 – діти з інвалідністю, 57 – діти з багатодітних сімей.
Як зазначила директор ліцею Олена Саприкіна, навчання ліцеїстів здійснюється за освітньою програмою, яка окреслює підходи базової та повної загальної середньої освіти щодо планування й організації закладом єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення здобувачами освіти обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом базової та повної загальної середньої освіти.
До послуг дітей – кабінети інформатики, математики, фізики, хімії, біології, лінгафонні, які оснащено сучасною комп’ютерною технікою, 3 інтерактивними комплектами, 2 короткофокусними проекторами, інтерактивною панеллю, магнітними дошками, телевізорами, принтерами, сканерами, є кімната психологічного розвантаження.
Ознайомлення зі здобутками та проблемами територіальних громад триває.