Сьогодні голова обласної ради, віце-президент з питань соціального захисту населення та охорони здоров’я Української асоціації районних та обласних рад Віолета Лабазюк взяла участь у слуханнях Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів на тему «Забезпечення конституційних прав і свобод громадян України підрозділами соціального захисту населення в регіонах».
Учасники слухань – народні депутати, представники органів центральної влади, місцевого самоврядування, профільних міністерств обговорили важливі питання, які стосуються удосконалення сфери соціального захисту.
Зокрема, було приділено увагу соціальному захисту внутрішньо переміщених осіб, їх адаптації, забезпечення житлом, удосконалення соціальних виплат, налагодження відносин ВПО з місцевими громадами, на території яких вони тимчасово проживають. Окрім того, обговорили питання інтеграції переселенців через працевлаштування та надання їм компоненту соціальних послуг – консультативної, інформаційної та психологічної підтримки.
Також на слуханнях йшла мова про соціальну захищеність осіб з інвалідністю, можливість їх зайнятості та працевлаштування, соціальної інтеграції; про зайнятість та дозвілля ветеранів, відновлення та вдосконалення їх професійних навичок і умінь шляхом професійного навчання; про соціальний захист ветеранів та членів їх сімей, надання реабілітаційних послуг закладами соціального спрямування. Окрім того, учасники проаналізували діяльність та ефективність територіальних центрів соціального обслуговування, закладів соціальної підтримки сімей, дітей та молоді, інтернатних установ, закладів системи соціального захисту населення тощо.
Голова обласної ради Віолета Лабазюк під час свого виступу зауважила, що під час слухань аналізуються надзвичайно актуальні питання сфери соціального захисту, які потребують врегулювання на законодавчому та урядовому рівнях.
«Питання надання якісних соціальних послуг населенню порушувалися нещодавно під час конгресових слухань, які проходили на Хмельниччині, за участі міністра соціальної політики Оксани Жолнович та представників центральних органів влади. Зокрема, й питання забезпечення послугами внутрішньо переміщених осіб, їх інтеграції в регіоні. Загалом із початку повномасштабного вторгнення через нашу область транзитом проїхало майже 400 тисяч переселенців, на сьогодні більше 80 тисяч залишилися проживати в нашій області та отримувати необхідну допомогу», – зазначила Віолета Лабазюк.
Посадовець поінформувала про безперервне функціонування при обласній раді гуманітарного штабу, через який, завдяки значним напрацюванням з міжнародними партнерами з Євросоюзу і США надається підтримка внутрішньо-переміщеним особам.
Акцентувала увагу присутніх голова обласної ради й на необхідності збільшення заробітної плати працівникам закладів соціального спрямування, а саме внесення змін до Постанови КМУ від 30.08.2002 року № 1298. Це, за словами Віолети Лабазюк, дасть додаткову мотиваційну складову людям, які працюють з незахищеними верствами населення, мати гідну оплату праці.
Як віце-президент з питань соціального захисту населення та охорони здоров’я Української асоціації районних та обласних рад Віолета Лабазюк озвучила низку пропозицій, які, на її переконання, потребують врегулювання на законодавчому рівні та КМУ.
Зокрема, це:
– забезпечення і збільшення фінансування Урядом коштів (зокрема за рахунок міжнародної допомоги) для реалізації соціальних програм та послуг, спрямованих на підтримку людей, які постраждали від війни;
– перегляд стратегії розподілу коштів у сфері соціального захисту, адже є гостра потреба у перегляді політики розбудови системи надання якісних соціальних послуг;
– розробка спеціальних програм для військовослужбовців та їх сімей з метою забезпечення пільг та підтримки тих, хто брав участь у бойових діях, а також для їх родин;
– створення та розвиток служб для надання психологічної підтримки постраждалим від війни та їх сім’ям;
– реабілітація та професійна підготовка, яка сприятиме відновленню фізичного та психологічного стану постраждалих та надання можливостей для отримання нових професійних навичок;
– посилення контролю та моніторингу щодо забезпечення фінансування та надання соціальних послуг.
За підсумками слухань будуть напрацьовані фахові рекомендації щодо удосконалення забезпечення якісними соціальними послугами громадян, їх врегулювання на законодавчому рівні та спрямовані до Кабінету Міністрів України для підготовки відповідних підзаконних актів.