14 червня виповнюється 132 роки від дня народження українського полковника Євгена Коновальця (14 червня 1891 – 23 травня 1938), який створив Організацію українських націоналістів (ОУН) і Українську військову організацію (УВО). Саме його називають людиною з державницьким мисленням.
Перший заступник голови обласної ради Володимир Гончарук разом з представниками обласної військової адміністрації та міської ради вшанували пам´ять українського діяча, поклавши живі квіти до меморіальної дошки Євгену Коновальцю на будинку номер 18, що вул. Героїв Маріуполя в обласному центрі.
Розміщення меморіальної дошки Євгену Коновальцю не випадкове. У 1919 році в цьому приміщенні, який називали “пресова квартира Проскурова”, видавався часопис “Стрілецька думка”.
«У великій світовій драмі наших днів ми маємо до вибору: або бути творцями, або жертвами історії», – ці слова полковник Євген Коновалець промовив на Конгресі українських націоналістів у Відні у 1929 року, коли було створено ОУН. Власне, він своє свідоме життя (а прожив лише 47 років) творив історію, яка комусь подобалась, а когось дратувала.
«Полковник Євген Коновалець – фундатор і перший голова ОУН, організатор, ідеолог, справжній патріот України, який ніколи не зраджував своїм принципам, за що його люто ненавиділи вороги. Сьогодні, як ніколи, важливо пам´ятати тих, хто жив, працював в ім´я України та боровся за її незалежність», – зазначив Володимир Гончарук.
Пам´ять про українських борців за незалежність України в ХХ столітті, які відіграли головну роль у відновленні української державності, має бути основою патріотичного виховання.
Довідка.
Майбутній провідник ОУН і військовий діяч Євген Коновалець народився 14 червня 1891 року в селі Зашків, що близько 20 кілометрів від Львова, у вчительській родині.
- У 1901 році вступив в академічну гімназію у Львові, де навчався 8 років;
- Із 1909 року – студент Львівського університету правничого факультету;
- У 1912 році – секретар «Просвіти» у Львові;
- У 1914 році – мобілізований до австрійського війська, як солдат;
- У червні 1915 року під час бою на горі Маківка потрапив у російський полон, з якого у червні 1917 року втік;
- У 1917 році Євген Коновалець поїхав у Київ. Там сформував курінь Січових стрільців;
- У 1918 році – створив загін Січових стрільців, що розташовувався у Білій Церкві;
- У 1918-1919 роках керував дивізією, корпусом і групою Січових стрільців у боях проти більшовицьких військ;
- У 1919 році видав указ про самодемобілізацію підрозділів Січових стрільців;
- У листопаді 1919 року поляками інтернований у табір полонених у Луцьку;
- З весни 1920 року, звільнившись із полону, жив у Празі та Відні;
- У серпні 1920 року створив Українську військову організацію (УВО);
- У липні 1921 року повернувся у Львів;
- У лютому 1922 році Євген Коновалець одружився з Ольгою Федак, донькою одного з найзаможніших чоловіків Галичини;
- У жовтні 1922 року подружжя вимушене назавжди виїхати з Галичини, проживало в Берліні, Женеві, Римі;
- У 1924 році в Євгена та Ольги Коновальців народився син Юрій, єдина їхня дитина;
- 28 січня – 3 лютого 1929 року у Відні відбувся Перший Конгрес Українських націоналістів, де засновано Організацію українських націоналістів (ОУН), головою якої обрали Євгена Коновальця, провідником був до своєї смерти;
- 23 травня 1938 року в Роттердамі полковник Євген Коновалець був убитий за наказом Йосипа Сталіна під час спецоперації, яка була проведена НКВС СРСР. Виконавцем убивства був енкаведист Павло Судоплатов.