
Профілактика або попередження випадків потрапляння молоді в наркозалежність – справа загальнодержавної ваги, а для лікарів-наркологів – архіважлива, бо ж краще вчасно запобігти виникненню хвороби, ніж потім прикладати масу зусиль і коштів, намагаючись її вилікувати. Адже спроби неповнолітніх вживати наркотичні речовини згодом призводять до постійного зловживання ними, а це – безповоротна дорога до безодні наркоманії та катастрофа психічного і загального здоров’я особи, що стала на такий небезпечний шлях.
На таку навчально-виховну тематику дирекції комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний медичний центр психічного здоров’я» та Хмельницької гімназії №24 організували і провели зустріч колективу гімназистів з лікарем-наркологом Сергієм Бессарабою.
Захід проводився з участю медика закладу охорони здоров’я у закладі освіти з метою підвищення ефективності профілактичної роботи його педагогів щодо запобігання проявів спроб вживання наркотичних речовин дітьми та учнівською молоддю і недопущення поширення в їх середовищі таких небезпечних явищ, як токсикоманія, наркотична й алкогольна залежності. У свідомості неповнолітніх має бути розуміння небезпеки таких спроб і формуватися особиста переконаність необхідності уникання шкідливих звичок та обрання форм ведення здорового способу життя.
Підлітки з цікавістю дізнавалися від Сергія Бессараби про шкідливий вплив психоактивних речовин на організм людини на фізіологічному та психологічному рівнях, складнощі лікування обумовлених наркотиками психічних розладів. Вживання наркотичних речовин змінює когнітивну сферу, поведінку та викликає зміни в емоційній і соціальній діяльності, негативно впливає на здоров’я майбутніх поколінь наркозалежних батьків.
Також лікар-нарколог розповів учням про особливості надання лікарями Хмельницького обласного медичного центру психічного здоров’я допомоги пацієнтам, що вже потрапили у наркотичну залежність, а також мету проведення лікарями профілактичної роботи з підростаючим поколінням.
Адже перші ж спроби й початок вживання молодою особою психоактивних хімічних речовин (ПАР), які стимулюють або гальмують центральну нервову систему, викликаючи галюцинації, порушення моторної функції і змінюють мислення, призводить до погіршення її природного самопочуття, змін настрою, фізичного стану та реального сприйняття довкілля, а при систематичному вживанні з’являється некерована психічна і фізична залежність особи від цієї небезпечної отрути, з часом формується синдром відміни – хворобливий стан, до якого призводять спроби припинення або переривання процесу вживання цих речовин.
Під час демонстрації лікарем-наркологом відеопрезентації гімназисти спостерігали початок та нестримний розвиток процесу формування наркозалежності, коли людина вживає наркотичні речовини і втрачає силу волі та ряд інших кращих людських якостей і нестримно й безповоротно потрапляє не лише в повну психічну, а й у повну фізичну залежність – стан постійної необхідності вживання ПАР для підтримки нормального функціонування організму та намагання знову пережити бажані відчуття або усунути явища психологічного дискомфорту.
Актуальність проблематики викликала на лише увагу а й жваве спілкування юних здобувачів освіти з висококваліфікованим і досвідченим лікарем, який присвятив багато років свого життя не лише наданню лікарської допомоги наркозалежним особам, а ще й проведенню суспільно важливої роз’яснювальної роботи серед дорослих і неповнолітніх, спрямованої на запобігання поширення наркозалежності.
Впевнені, що такі зустрічі дають учнівській молоді нові знання й переконання в необхідності збереження власного здоров’я від негативного впливу наркотичних речовин, а проведення медиками спільно з педагогами таких профілактичних заходів залишатиме позитивний слід в дитячій свідомості і сприятиме усвідомленому вибору неповнолітніми раціональних форм ведення здорового способу життя.


За інформацією комунального некомерційного підприємства
«Хмельницький обласний медичний центр психічного здоров’я»