Село Жванець знаходиться в Кам’янець-Подільському районі Хмельницької області. Незважаючи на свою непомітність і невелику територію, воно може похвалитися цікавою історією і збереженими пам’ятками.
Одна з найбільш значущих пам’яток – Жванецький замок. Звичайно, на даний момент ця споруда мало нагадує замок. Численні руйнування не дозволили зберегти повноцінне будівлю. Але навіть його залишки, включаючи п’ятигранний вежу, демонструють велич фортеці.
Жванецький замок розташований на березі річки Жванчик. По сусідству з ним знаходяться не менш відомі історичні споруди – Кам’янецька і Хотинська фортеці.
Жванецький замок за розмірами колись сміливо міг змагатися з Кам’янець-Подільською фортецею. Зараз все, що залишилося від Жванецького замку – п’ятигранна оборонна вежа на скелі над річкою Жванчик.
Замок почав своє існування в 17 столітті. У фортеці з шести веж проживав В.Калиновський, який і вважається його основоположником. Свого часу Калиновський займав посаду старости Кам’янець-Подільського.
Пам’ятка систематично оновлювалася, вносилися зміни, будівельні роботи практично не припинялися. Від цього замок ставав ще гарніше, міг похвалитися величним видом.
Хотинська війна залишила руйнівний слід на фортеці. Але замок продовжив своє існування завдяки Станіславу Лянцкоронському, який реконструював його.
1684 рік став останнім у житті Жванецького замку. Після того, як фортеця була зруйнована Яном III Собеським, замок назавжди втратив своє значення стратегічного об’єкта.
Замок занепав і був практично повністю розібраний. Напередодні Другої Світової війни на руїнах розташовувався двохрівневий ДОТ “Лінії Сталіна” 1939 року.
Зараз все, що залишилося від Жванецького замку – п’ятигранна оборонна вежа на скелі над річкою Жванчик. Ще дві башти – в руїнах. Наймальовничіший вид на збережену вежу відкривається з протилежного берега річки.
Але яка фортеця без легенд, особливо настільки стара? По селу блукають розповіді про підземні ходи аж до самого Кам’янця, про дівчину, яку замурували турецькі загарбники живцем у стінах муру, яка блукає вночі при повному місяцеві луні замковою горою, про пожежу, яка розпочалася від удару блискавки, влучивши у одну з башт замку.
Але найпопулярнішою легендою є повір’я про незліченний скарб, що був заритий власниками замку: де він захований, там земля гуде. Ще б їй не гудіти: Поділля – один з найбільш «печерних» районів світу, в трьох кілометрах від Кудринців, в селі Завалля Кам’янець-Подільського району знаходиться триярусна печера «Атлантида». А де карст, там дійсно земля гуде, бо в ній іде утворення порожнин.
Без сумніву, цю місцину варто відвідати вже тільки заради прекрасного пейзажу, що відкривається з берегів річки. Власне цей краєвид на долину рік і становить головну особливість замку – тут надзвичайно красиво.
Заодно тут можна перейнятися духом старих стін колишньої могутньої твердині.