У цей день наша держава вшановує Героїв, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
Безумовно, це не єдиний день у році, коли ми згадуємо, віддаємо шану, хто віддав життя, аби відстояти Україну, її державність та соборність. Але це особливий день, нагода для всіх у суспільстві разом зосередитися на пам’яті, шані і вдячності.
29 серпня – десята річниця Іловайської трагедії. Саме в цей день у 2014 році в ході російсько-української війни та Іловайської операції відбувся потужний прорив української групи військ з російського оточення. Тоді російське керівництво – традиційно для себе – порушило домовленості: українських військових розстріляли, коли вони колонами проходили там, де мав бути «зелений коридор». Їхній шлях пролягав через соняшникові поля. Тому традиційним символом пам’ятного дня 29 серпня став соняшник. Під час операції проявився масовий героїзм добровольців і військових, та загинула найбільша кількість українських воїнів в один день.
За даними Книги пам’яті полеглих за Україну, з 2014-го, станом на 1 грудня 2021 року загинули 4490 українських воїнів. Повномасштабне вторгнення Росії 24 лютого 2022-го відкрило нову сторінку героїзму, стійкості та, на жаль, значно більше втрат.
З нагоди Дня пам’яті загиблих захисників України голова обласної ради Віолета Лабазюк, разом із своїм заступниками Валентином Соколюком та Тетяною Зеленко, керівництвом обласної військової адміністрації, Хмельницької міської ради, представниками силових і правоохоронних структур краю та громадськістю поклали живі квіти до меморіальної Стели пам’яті героїв Небесної Сотні та Героїв неоголошеної війни на сході України і до пам´ятника Героям Небесної Сотні.
У хвилині мовчання згадали всіх, хто заплатив найвищу ціну за майбутнє України.
На знак вшанування пам’яті сучасних героїв на майдані Незалежності експонувалася виставка з 96 світлин наших мужніх захисників з Хмельниччини, які загинули після початку повномасштабного вторгнення російських окупантів на нашу землю, під назвою «Хто вмирає в боротьбі – в серцях живе навіки».
«Завжди пам’ятаймо усіх, хто поклав життя за Україну, за її сьогодення та майбутнє. Вічна пам’ять та слава героям, які загинули у боротьбі за незалежність української землі», – зазначила голова обласної ради Віолета Лабазюк під час виступу на відкритті виставки.
На Алеї Слави на кладовищі у мікрорайоні Ракове обласного центру відбулася поминальна панахида за загиблими у російсько-українській війні. Пам´ять героїв молитовно вшанували представники обласної та міської влади, родини загиблих та громадськість.
Поки триває війна до перемоги, ми не можемо ані знати точну кількість, ані назвати всіх поіменно, ані розповісти всі історії. Але ми впевнені, що українське суспільство докладе всіх зусиль, щоб наші загиблі герої були в нашій пам’яті не абстрактною цифрою. Аби вони отримали максимальну шану, якої тільки заслуговують ті, хто віддав життя за свою країну. Аби наша пам’ять про них була живою.
Будемо ж гідними подвигу загиблих захисників України!
Слава – Україні! Слава Героям!