3 грудня Україна на державному рівні відзначає 300-річчя від дня народження Григорія Савича Сковороди − видатного українського просвітителя-гуманіста, філософа-містика, поета, педагога та богослова.
Це одна з ключових культурно-мистецьких подій 2022 року. Попри війну в Україні, враховуючи важливість постаті Григорія Сковороди, на усій території нашої країни урочисто відзначають цей ювілей.
У четвер, 24 листопада, урочистості, присвячені творчій та культурно-громадській діяльності відомого Українця, відбулися в органній залі Хмельницької обласної філармонії. Цьому заходу передувала науково-практична конференція «Феномен Григорія Сковороди і сучасність» у ХІСТ Університету «Україна».
Про життєвий та творчий шлях, багатогранність образу Григорія Сковороди, нове осмислення його спадку йшла мова у виступі голови Подільського товариства імені Г. С. Сковороди Михайла Чайковського.
Учасників зібрання привітав перший заступник голови обласної ради Володимир Гончарук. У своєму вітальному слові він зазначив, що святкування ювілею Григорія Сковороди має для українців особливе значення, адже саме він символізує просвітництво та самопізнання усієї нашої нації.
«Кожен сьогоднішній день, кожна година у цей час, коли свобода нашої країни під загрозою, розуміння власної культурної ідентичності, переосмислення історичної спадщини, плекання особистої та національної свободи є особливо важливими. І саме шана до нашої історії та великих українських мислителів, яким був Григорій Сковорода, є тими кроками до свободи, що допоможуть кожному відчути актуальність його ідей для викликів сучасності», – наголосив Володимир Володимирович.
Володимир Гончарук також вручив Грамоти обласної ради працівникам Хмельницького фахового коледжу імені В. Заремби − керівнику відділу народних інструментів та капели бандуристів Миколі Босенку та викладачу вищої педагогічної категорії Валентині Щур.
Вітання учасникам зібрання звучали також від заступника Хмельницького міського голови Михайла Кривака, начальника управління інформаційної діяльності та аналітики Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації Людмили Черевченко, голови обласної організації Національної спілки письменників України Петра Маліша та інших гостей урочистостей.
Кожен з виступаючих наголошував, що Григорій Сковорода справді був унікальною та багатогранно обдарованою особистістю як знавець багатьох мов, а також діалектики, логіки, етики, фізики й інших наук, музикант шести музичних інструментів, співак. Цікавими були його погляди та глибока, філософська, людинолюбна літературно-просвітницька діяльність. Виступаючі говорили і про Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у селі Сковородинівка, де жив і творив відомий мислитель, який постраждав від ракетного удару в ніч на 7 травня цього року під час рашистської навали. Це свідомі злочини російських загарбників, бо ворог намагається стерти нашу ідентичність.
Окрасою зібрання були музичні твори у виконанні артистів обласної філармонії та учнів Хмельницького фахового музичного коледжу імені В.І. Заремби.
Феномен Григорія Сковороди у тому, що він залишається близьким і сучасним для нових поколінь, попри те, що вже змінилося кілька епох.
Пам’ять Григорія Сковороди увічнена у назвах вулиць, музеях, пам’ятниках в Україні та за кордоном, карбуванні пам’ятних монет, друкуванні паперових грошей, виданні його публікацій, поштових марок, пов’язаних із його життям та діяльністю.
Григорій Сковорода — один з найяскравіших українців. Заради нашого майбутнього маємо популяризувати спадщину видатного письменника та громадського діяча й тримати стрій, наближаючи перемогу України.