Нині серед учнівської молоді надзвичайно загострилася проблема насильства, здійснюваного самими дітьми одне до одного. Останніми роками набуває поширення в освітній практиці таке явище, як шкільний булінг. Це соціальна проблема всього світу протягом останніх ста років, однак вона ще й досі не вивчена.
Мотивацією до булінгу стають заздрість, помста, відчуття неприязні, прагнення відновити справедливість, боротьба за владу, потреба підпорядкування лідерові, нейтралізація суперника, самоствердження тощо аж до задоволення садистських потреб окремих осіб. І, як показує практика, форми шкільного булінгу можуть бути різними: від систематичних кепкувань з будь-якого приводу, фізичних і психічних принижень до псування особистих речей та різного виду знущань.
Не замовчувати, а навпаки, говорити про наявну проблему у закладах освіти та разом шукати шляхи її вирішення. Саме так вважає голова обласної ради Віолета Лабазюк. Адже з метою раннього виявлення булінгу в освітніх закладах краю, впливу на існуючі ситуації щодо свідомого жорстокого ставлення та протидії цьому й реалізовувався на Хмельниччині соціально-психологічний проєкт «Безпека. Допомога. Поруч».
Втілений за ініціативи Хмельницької обласної ради спільно з Хмельницькою гуманітарно-педагогічною академією проєкт був покликаний допомогти освітянській спільноті отримати необхідні знання та практичні навички, аби створити безпечне та комфортне середовище для кожного учня та студента, щоб він був захищеним та почутим.
Черговий і завершальний етап соціально-психологічного проєкту відбувся 23 січня на базі Кам’янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка для керівників державних установ, навчальних закладів, психологів, соціальних педагогів та офіцерів освітньої безпеки Кам’янець-Подільського району. Захід об’єднав близько 100 осіб.
Черговий і завершальний етап соціально-психологічного проєкту відбувся 23 січня на базі Кам’янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка для керівників державних установ, навчальних закладів, психологів, соціальних педагогів та офіцерів освітньої безпеки Кам’янець-Подільського району. Захід об’єднав близько 100 осіб.
Ректор гуманітарно-педагогічної академії, депутат обласної ради Інна Шоробура у своєму виступі зазначила, що реалізація цього проєкту відіграє важливу роль у підвищенні рівня психоемоційної безпеки учасників навчального процесу в освітніх закладах, сприяє створенню безпечного та сприятливого освітнього середовища.
Спікери та навчаючі тренери проєкту – викладачі Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Світлана Кондратюк, Наталія Чорна, Марія Яремчук, а також старший інспектор з особливих доручень відділу організації служби освітньої безпеки Головного управління Національної поліції в області Віталій Наглій, які надали учасникам семінару практичні поради з профілактики булінгу та запобігання насильству в освітньому середовищі, розповіли про сучасні стандарти безпеки у закладах освіти, роль педагога у створенні безпечного середовища та здійснення інформаційно-просвітницької роботи.
Аналогічні семінари було проведено для освітян Хмельницького та Шепетівського районів.
Загалом за підсумками проєкту відповідні сертифікати отримали 230 осіб.
Пам’ятаймо: лише спільними зусиллями можна створити безпечне оточення для наших дітей. Адже протидія булінгу є спільною відповідальністю педагогів, батьків та всієї громади.