Гуртки «Юні лісівники» у закладах освіти Хмельниччини працюватимуть за авторською програмою педагога-новатора М.А. Зведенюка

У новому навчальному році педагоги-натуралісти закладів освіти  Хмельниччини й України спільно з лісівниками навчатимуть юних лісівників за новою авторською навчальною програмою, створеною нашим земляком.

Ще в кінці травня цього року Науково-методичною комісією з позашкільної освіти Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки  України була схвалена для використання Програма гуртка «Юні лісівники», розроблена досвідченим керівником зразкового учнівського лісництва «Пліщинське», вчителем хімії Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Шепетівського району Миколою Андрійовичем Зведенюком. Її науково-педагогічну змістовність та відповідність сучасним вимогам позашкільної еколого-натуралістичної роботи з учнівською молоддю закладів освіти високо оцінили рецензенти, фахівці – педагоги-натуралісти Національного і обласних ЕНЦУМ та СЮН, керівники шкільних учнівських лісництв і гуртків юних лісівників та наукові експерти Комісії, яка її схвалювала й рекомендувала для використання в позашкіллі.

Варто відзначити, що до цього, аналогічний шлях цей творчий освітянський документ пройшов також у Хмельницькому ОІППО, де теж отримав підтримку і відповідне схвалення.

Фахову експертизу, консультації, редагування і рецензування Програми забезпечували педагоги та науковці:

– Григоров Ігор Миколайович, керівник учнівського лісництва, вчитель-методист, директор Масівецької ЗОШ І-ІІ ступенів Хмельницького району Хмельницької області;

– Зотова Олена Василівна, методист Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді;

– Любінська Людмила Григорівна, доктор біологічних наук, завідувач кафедри біології та методики її викладання Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка;

– Мельник Віктор Іванович, доктор біологічних наук, професор, завідувач відділу природної флори Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка Національної академії наук України;

– Миклуш Степан Іванович, доктор сільськогосподарських наук, професор, директор Інституту лісового і садово-паркового господарства Національного лісотехнічного університету України;

– Мирна Лілія Анатоліївна, методист біології та екології Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти;

– Рак Олександр Олексійович, кандидат біологічних наук, науковий співробітник відділу природної флори Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка Національної академії наук України.

Сьогодні ця авторська Програма нашого земляка, плідну педагогічну працю якого в 2016 році Верховна Рада України відзначила Грамотою «За заслуги перед Українським народом», уже добре відома в системі позашкільних еколого-натуралістичних закладів освіти України.

Детально з Програмою і навчально-методичними матеріалами, доданими до неї автором, які підготовлені ним завдяки його великому педагогічному досвіду практичної роботи з юннатами і багаторічної ефективної співпраці з науковцями й лісівниками краю, можна ознайомитися на сайті Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України за посиланням: https://nenc.gov.ua/?page_id=834 .

До Програми додаються авторські розробки календарно-тематичного планування на 2 навчальні роки та першого блоку розгорнутих планів-конспектів проведення навчальних занять гуртка «Юні лісівники» педагога-новатора, ентузіаста юннатівської роботи зі школярами Зведенюка М. А.

П’ять наступних  блоків розробок, які нині редагуються хмельницькими педагогами-натуралістами спільно з автором, мають незабаром пройти фахову експертизу й науково-педагогічне рецензування та війти у намічений до видання у 2018-2019 н.р. навчально-методичний посібник Національного й Хмельницького ОЕНЦУМ для керівників гуртків юних лісівників і учнівських лісництв у закладах освіти.

Педагоги закладів загальної середньої і позашкільної освіти, які працюватимуть з учнями за цією Програмою та потребуватимуть для роботи авторських розробок навчальних занять у форматі розгорнутих планів-конспектів, зможуть звернутись у Хмельницький ОЕНЦУМ і отримати  електронний варіант усіх трьох блоків розробок для першого року навчання гуртків юних лісівників і особисто апробувати (адаптувати) Програму з авторськими розробками на власній практиці.

Організаційно-методичний супровід процесу впровадження  Програми гуртка «Юні лісівники» в закладах освіти області забезпечує Хмельницький ОЕНЦУМ, матеріальну підтримку – держлісгоспи Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, на рахунку яких ряд високих результатів практичної діяльності юних лісівників і їх непересічних досягнень національного й міжнародного ґатунку, здобутим завдяки наполегливій співпраці лісівників з освітянами.

Приділення керівниками освітянської галузі краю належної уваги практичній роботі педагогів і лісівників-наставників з юними лісівниками сприятиме популяризації діяльності в закладах освіти учнівських лісництв і зростанню їх мережі (див. мережу за посиланням:  https://drive.google.com/file/d/0B26KNDtOjzV5OFJFckV0X3BDLWs/view), активізації роботи з учнівською молоддю щодо її участі у посадках лісу, догляді й охороні лісових масивів, виконанні науково-дослідницьких робіт, профорієнтації учнів на лісогосподарські професії, вирішенні екологічних та природоохоронних проблем, залучення неповнолітніх до активної природоохоронної діяльності, формування екологічної свідомості й дбайливого ставлення до природи.

Зважаючи на актуальність цього напрямку позашкільної роботи з учнями в контексті реалізації освітнього проекту НУШ та завдань лісової педагогіки, яка забезпечується лише практичною співпрацею лісівників з освітянами, зазначена інформація доводиться до керівників і педагогічних колективів підвідомчих закладів освіти та держлісгоспів Хмельницького УЛМГ з проханням до них – сприяти організації практичної діяльності гуртків юних лісівників і оплаті праці педагогічних працівників, котрі очолюють ці гуртки та учнівські лісництва.

Сподіваємось, що освітяни нашого краю на місцях зможуть раціонально й ефективно скористатись Програмою і зазначеними навчально-методичними матеріалами в організації й проведенні гурткової роботи з юними лісівниками на базі існуючих шкільних учнівських лісництв і дати належну оцінку праці їх автора.

 

За матеріалами Хмельницького ОЕНЦУМ

попередня статтяКерівництво області проінспектувало початок будівельних робіт Хмельницької обласної дитячої лікарні
наступна статтяБудівельників краю привітали із професійним святом