Заступник керуючого справами виконавчого апарату Юрій Марущин взяв участь у щорічному форумі, присвяченому екоіндустріальним паркам, організованому проєктом GEIPP в Україні, що є частиною Глобальної програми з екоіндустріальних парків (ЕІП), що втілюється Організацією Об’єднаних Націй (ООН). Захід проходив у режимі онлайн.
У рамках форуму відбулося 5 панельних дискусій:
- Політика екоіндустіальних парків в Україні
- Майбутнє фінансування екоіндустіальних парків
- Екоіндустіальні парки, як економічний стимул для розвитку міст
- Готовність України до впровадження політики екоіндустіальних парків
- Міжнародний досвід розвитку екоіндустіальних парків
Цілі форуму:
- Підвищення рівня обізнаності міжнародних зацікавлених сторін щодо розвитку українських індустріальних парків
- Залучення бізнесу та інвесторів (іноземних і вітчизняних) до процесу трансформації українських індустріальних парків в екоіндустріальні парки
- Оголошення премії за трансформацію індустріальних парків в екоіндустріальні парки
Участь у форумі взяли 28 спікерів: 18 українських спікерів (представники профільних міністерств депутати, представники муніципальних органів представники громадських організацій), а також 10 міжнародних спікерів (посли та дипломати Швейцарії, представники UNIDO).
В ході дискусії було розглянуто досягнення та перспективи інтеграції моделі екоіндустріальних парків в українські реалії. Обговорено способи як зробити індустріальні парки в Україні більш сталими та привабливими для інвестицій. Також було озвучено і історії успіху від UNIDO та інших світових експертів.
Довідково.
Що таке екоіндустріальний парк?
Екоіндустріальний парк – це спільнота розташованих на спільній території підприємств, що прагнуть покращити економічні, екологічні та соціальні показники своєї діяльності шляхом співпраці в управлінні ресурсами та вирішенні низки екологічних питань.
Еко-індустріальні парки це індустріальні парки, в яких компанії співпрацюють одна з одною та з місцевою громадою, намагаючись зменшити обсяги відходів та забруднення. В екоіндустріальних парках компанії ефективніше розподіляють свої ресурси з наміром збільшити економічні вигоди та покращити якість навколишнього середовища.
Існує два основних типи еко-індустріальних парків:
- Еко-парки, які організовано займаються переробкою або утилізацією відходів різного походження (промислового або іншого). Еко-парки, які займаються переробкою сміття та інших відходів є вкрай необхідними в Україні.
- Промислові парки, в яких активно використовуються екологічні технології, які направлені на зменшення шкідливих викидів та відходів підприємств, які працюють в промисловому парку.
Крім екологічних цілей кожен з цих проектів має економічну ефективність від впровадження екологічних технологій. Це є дуже прибутковим бізнесом, потенціал якого досі не розкритий в Україні.
Першими сучасним ЕІП були парки у Данії, Фінляндії та Німеччині, які є прикладом для промислових парків інших країн. Концепція ЕІП була популярною в Сполучених Штатах у 1990-х роках, і зараз вона стає все більш популярною у Східній та Південно-Східній Азії.
Концепція еко-індустріальних парків є об’єднанням двох ідей: стійкості та промислової чистоти. Однак головним чинником активної участі компаній в реалізації еко-індустріальних парків є фінансові вигоди та прибутки, які отримують ці компанії впродовж тривалого періоду часу.