Сьогодні в Хмельницькому відбулася Координаційна зустріч Управління ООН з координації гуманітарних справ (OCHA Ukraine) з гуманітарними партнерами, які працюють у Вінницькій, Житомирській та Хмельницькій областях.
Управління ООН з координації гуманітарних справ (OCHA Ukraine) координує гуманітарні організації з метою ефективного реагування на потреби людей, які опинилися в кризових ситуаціях.
Під час зустрічі обговорили потреби області у гуманітарній допомозі та можливості партнерів, нові ініціативи та завдання. Унікальність заходу в тому, що зустріч у такому форматі проходить в регіоні вперше – зустріч міжрегіональна, відбулася за участю представників трьох областей – Хмельницької, Вінницької та Житомирської.
Захід об’єднав представників влади, представництв вітчизняних та міжнародних гуманітарних неурядових організацій і кластерів. Зокрема, це 3 Агенції ООН, 4 Кластери системи координації гуманітарної діяльності ООН, 3 Неурядові організації – виконавчі партнери УВКБ ООН, 9 Міжнародних неурядових організацій.
До зустрічі долучилася й голова обласної ради Віолета Лабазюк. Посадовець у своєму вітальному слові зазначила, що Хмельниччина з перших днів повномасштабної війни є тиловим регіоном, який прийняв рекордну кількість ВПО. Більше 74 тисяч з них, на сьогоднішній день, залишилась постійно проживати.
Віолета Лабазюк поінформувала присутніх, що завдяки міжнародній співпраці при Хмельницькій обласній раді вже майже два роки діють два гуманітарні хаби – чи не єдині у західному регіоні. Перший з них працює на базі Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру імені М. Старицького за адресою: м. Хмельницький, вулиця Соборна, 60. Саме тут, від початку повномасштабної війни, понад 70 тисяч звернень опрацьовано згідно з заявами ВПО.
«Велика війна продовжує завдавати масштабних руйнувань, створюючи серйозні гуманітарні потреби. За даними експертів близько 14,6 мільйонів людей у різних регіонах України нині потребують такої підтримки. Наразі міжнародна підтримка переорієнтована більше на прифронтові регіони. Водночас, для нашого регіону налагодження посиленої співпраці із залучення міжнародної гуманітарної допомоги є особливо актуальним. Ми зацікавлені, аби і у 2024 році реагування ООН й надалі зосереджувалося на людях із найгострішими гуманітарними потребами як по всій країні, так і на Хмельниччині, надаючи пріоритет людям із найбільш уразливих верств населення. Потреби наших ВПО незмінні – спеціальні заходи та послуги в сферах охорони здоров’я, освіти, забезпечення житлом, продуктами харчування та засобами гігієни. Окрім того, підтримка психічного здоров’я та психосоціальна підтримка з урахуванням статі та віку також має бути включена в секторальні заходи», – сказала на завершення свого виступу Віолета Олександрівна.
Учасники координаційної зустрічі обговорили такі питання:
- виклики, з якими стикаються області у напрямку залучення гуманітарної допомоги;
- план гуманітарного реагування на 2024 рік;
- подальша підтримка соціально вразливих категорій населення, у тому числі ВПО;
- проєкти, які гуманітарні організації планують реалізувати в області;
- актуальність постійної координації дій обласної та місцевої влади з організаціями розвитку задля максимального покриття пріоритетів із відновлення регіонів.
Стратегічне реагування під керівництвом ООН має на меті охопити допомогою близько 8,5 мільйонів людей. Пріоритетами на 2024 рік визначені: координація та управління об’єктами розміщення ВПО, продовольча безпека та засоби до існування, підтримка освітньої та медичної галузі, захист прав дітей. Окремим напрямком є протимінна діяльність.
Координаційна зустріч стала потужним комунікаційним майданчиком з напрацювання проєктів з таких важливих питань як систематична підтримка переселенців, сприяння поступовій інтеграції ВПО у приймаючих громадах, допомога з житлом та працевлаштуванням.