25 липня перший заступник голови обласної ради Неоніла Андрійчук взяла участь у розширеному засіданні колегії облдержадміністрації, яке провів голова ОДА Олександр Корнійчук. На початку засідання кращих подолян привітали із присвоєнням почесних звань.
Так, відповідно до Указу Президента України Петра Порошенка за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково- технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові досягнення та високий професіоналізм присвоєно почесне звання: «Заслужений діяч науки і техніки України» – Галусу Олександру Мар’яновичу, проректору з наукової роботи Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, доктору педагогічних наук, професору ; «Заслужений юрист України» – Місяцю Андрію Петровичу, адвокату, голові Хмельницької обласної громадської організації «Подільська правова ліга»; «Заслужений енергетик України» – Тулупову Борису Петровичу, директору Дунаєвецького району електричних мереж ПАТ«Хмельницькобленерго»; «Заслужений машинобудівник України» – Чайчуку Анатолію Дмитровичу, директору ТОВ «Красилівагромаш».
Члени колегії розглянули три питання порядку денного.
Директор Департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації Юрій Гриневич інформував присутніх про підсумки соціально-економічного розвитку області за перше півріччя 2017 року. За його словами, впродовж зазначеного періоду місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вживалися заходи щодо забезпечення комплексного розвитку регіону, належного життєвого рівня населення та збереження стабільної суспільно-політичної ситуації.
«У цілому досягнуто позитивної динаміки розвитку регіону, – зазначив Юрій Гриневич. – Обсяги промислового виробництва за січень-травень 2017 року збільшилися у порівнянні з січнем-травнем минулого року на 1,2 відсотка. Виробництво продукції сільського господарства в усіх категоріях господарств зросло у порівнянні з минулим роком на 3,1 відсотка. Під урожай 2017 року посіяно сільськогосподарських культур 1168 тис. га, що на 19 тис. га більше показників минулого року. У поточному році валове виробництво зерна очікується близько 2,9 млн. тонн при середній урожайності не менше 55 ц з 1 гектара».
Зараз в області розпочато комплекс збиральних робіт. На 10 липня поточного року намолочено 3,1 тис. тонн ранніх зернових та зернобобових культур при середній урожайності 50 ц з 1 гектара. Крім того, озимого ріпаку намолочено 2,3 тис. тонн при середній врожайності 28 ц з 1 гектара. Збиральні роботи розпочато в Ізяславському, Кам’янець-Подільському, Красилівському та Старосинявському районах. В інших районах проводяться обкоси полів та готуються найближчими днями розпочати збиральну кампанію.
Хмельниччина активно працює над альтернативними видами опалення. За перше півріччя 2017 року теплогенеруючими потужностями вироблено 8,2 млн. кВт/год електроенергії.
У м. Деражня побудовано сонячну електростанцію потужністю 5,6 МВт, яку у травні 2017 року підключено до загальної системи електромереж.
Продовжується будівництво двох сонячних електростанцій на території Миньковецької та Дем’янковецької громад Дунаєвецького району. У с. Миньківці планується встановлення панелей потужністю до 3 мегават.
На площі 9 га біля с. Дем’янківці встановлено панелі загальною потужністю 4,95 МВт, першу чергу цього об’єкта введено в дію 28 квітня цього року, у червні продовжено будівництво ще однієї електростанції такої ж потужності.
У звітному періоді за кошти приватних інвесторів завершено будівництво та введено в експлуатацію такі значні за вартістю інвестиційні проекти: Збручанська мікро ГЕС у с. Боднарівка Чемеровецького району, мікро ГЕС на р. Південний Буг у смт Меджибіж Летичівського району, дооснащенно підстанцію “Прибузька” у м. Хмельницький, введено в експлуатацію підстанцію на території Дем’янковецької сільської ради Дунаєвецького району потужністю 9,9 МВт, модернізовано котельні з установкою двох твердопаливних котлів у ТОВ “Старокостянтинівцукор” та м. Старокостянтинів.
Обсяг внесених з початку інвестування в економіку області прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу) на 01 квітня 2017 року становив 160,5 млн. доларів США, що на 1,5% більше обсягів інвестицій на початок року, у розрахунку на одну особу населення – 124,7 долара.
Загалом, за висновком доповідача, підсумки соціально-економічного розвитку Хмельниччини за перше півріччя 2017 року свідчать про необхідність продовження активної роботи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації, а досягнуті позитивні результати дають можливість прогнозувати відновлення позитивної динаміки розвитку провідних галузей виробничої та соціальної сфери, що сприятиме підвищенню добробуту мешканців регіону.
Про стан підготовки навчальних закладів до нового 2017/2018 навчального року інформував директор Департаменту освіти і науки ОДА Олег Фасоля.
За його словами, для забезпечення якісної освіти в області сформовано розгалужену мережу навчальних закладів, серед яких 783 дошкільних, 756 загальноосвітніх, 28 професійно-технічних, 31 вищий.
На утримання всіх установ та закладів освіти у 2017 році передбачено 3953,9 млн.грн., у тому числі 1858,6 млн.грн. освітньої субвенції на оплату праці педагогічним працівникам загальноосвітніх навчальних закладів, а також професійно-технічних у частині надання повної загальної середньої освіти.
Відбулися зміни у мережі навчальних закладів. Торік відкрито та введено в дію 8 дошкільних навчальних закладів, у тому числі 5 – у складі навчально-виховних комплексів, відновлено роботу 1, реконструйовано та добудовано 5, відкрито 22 додаткові групи у функціонуючих закладах. Усього створено 920 додаткових місць для дітей дошкільного віку, найбільше у м. Хмельницький, Полонській міській, Гуменецькій сільській, Летичівській селищній об’єднаних територіальних громадах, Красилівському районі.
В області функціонує 276 шкіл або 36,5% від загальної їх кількості з малою наповнюваністю. На 17 липня закрито 4 школи (Волочиська міська ОТГ – 2, Гуменецька сільська ОТГ – 1, м. Кам’янець-Подільський – 1); реорганізовано 32 школи, із них 11 – на пониження ступеня (по 1 у Віньковецькому, Шепетівському, Ярмолинецькому районах, Волочиській, Полонській міських, Меджибізькій селищній, Дунаєвецькій міській – 2, Судилківській сільській – 3 об’єднаних територіальних громадах).
Замість моделі “школа на кожне село” поступово запроваджується система опорних шкіл та їхніх філій, які мають не лише забезпечити якісну освіту, а й стати ядром сільської громади. З минулого навчального року функціонують 4 опорні заклади з 11-ма філіями. На 17 липня у Віньковецькому, Городоцькому районах та Гуменецькій, Судилківській сільських, Сатанівській, Чемеровецькій селищних, Дунаєвецькій міській об’єднаних територіальних громадах створено 8 опорних шкіл. Наразі приводяться у відповідність установчі документи навчальних закладів.
До 01 вересня 2017 року планується створити ще 5 опорних навчальних закладів (Хмельницький район – 2, Деражнянський – 1, Ізяславський – 1, Красилівський – 1); закрити 12 загальноосвітніх навчальних закладів, із них 9 – ЗОШ І-ІІ ступенів, 1 – ЗОШ І ступеня, 1 – ЗОШ І-ІІІ ступенів та 1 – ЗОШ ІІ-ІІІ ступенів; реорганізувати – 78, з них 50 із пониженням ступеню.
Середня кількість учнів на 1 загальноосвітній навчальний заклад по області торік становила 171 особу, завантаженість шкіл – 53 відсотки.
Цьогоріч з місцевих бюджетів на підготовку закладів освіти до роботи в новому навчальному році із запланованих 31,6 млн.грн. на 01 липня освоєно 7,2 млн. гривень.
Важливою складовою надання якісних освітніх послуг є наявність сучасної навчальної та матеріально-технічної бази закладів освіти. У першому півріччі цього року за бюджетні кошти придбано 18 кабінетів та заплановано до кінця року придбати ще 95, 508 одиниць іншого обладнання в навчальні кабінети. Придбано 203 сучасних парти, 360 стільців, 52 дошки та 27 столів.
Цьогоріч придбано 11 комп’ютерних класів, 8 цифрових лабораторій, по 16 інтерактивних дощок та мультимедійних комплектів. Найбільше комп’ютерної техніки для шкіл планується придбати об’єднаними територіальними громадами.
Сферою особливої уваги органів влади усіх рівнів є питання підвезення школярів.
Парк шкільних автобусів по області становить 389 одиниць, з яких 349 задіяно у підвезенні, 22 потребують часткового ремонту і стоять у резерві, 12 підлягає списанню, 6 передано у військкомати. 33 шкільних автобуси із терміном експлуатації понад 15 років, 14 з них потребують негайної заміни, насамперед у Білогірському, Віньковецькому, Ізяславському, Новоушицькому, Старокостянтинівському, Хмельницькому, Шепетівському районах, Дунаєвецькій міській та селищній, Берездівській, Ленковецькій, Судилківській. Чорноострівській сільських об’єднаних територіальних громадах.
Наявна кількість шкільних автобусів не забезпечує підвезення всіх учнів, які цього потребують, – саме шкільним автобусом. Залучаються транспортні засоби місцевих господарств та підприємств на умовах оренди.
Усього підвезення організовано для 13212 учнів і дітей та 2879 педпрацівників, з них 12582 учні і 1055 педпрацівників підвозиться шкільним автобусом, 630 учнів та 1824 педпрацівника – найманим, орендованим, за угодами та іншими видами транспорту.
Підготовка робітничих кадрів для всіх галузей економіки в області здійснюється 24 державними професійно-технічними навчальними закладами, підпорядкованими Міністерству освіти і науки України, та 4 навчальними центрами при установах виконання покарань.
На розвиток матеріально-технічної бази ПТНЗ з обласного бюджету виділено 2669,8 тис. гривень.
Мережу вищих навчальних закладів формують 31 заклад різних форм власності та підпорядкування, у тому числі 8 закладів комунальної форми власності області, а саме 1 університет, 1 академія, 3 коледжі та 3 училища, підпорядкованих відповідним міністерствам .
Контингент студентів вищих навчальних закладів становив 35215 осіб. З них на денній формі навчався 25951 студент, з яких за державні кошти – 16216 осіб або 46% від загальної кількості студентів, за кошти фізичних та юридичних осіб – 9735. На заочній формі навчання здобували вищу освіту 9264 особи. Торік при ліцензованому обсягу прийому 16267 осіб прийнято 7827 або 48 відсотків. Державне замовлення на підготовку фахівців у вищих навчальних закладах виконано на 90 відсотків.
Обласна влада опікується питаннями виконанням вимог законодавства щодо забезпечення мінімальної заробітної плати в області.
У травні поточного року середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника по області становила 5623,2 грн., що на 1748,6 грн. або на 45,1% більше до травня минулого року і становила 82,2% заробітної плати по Україні (6840,0 гривень).
Найнижчі розміри середньої номінальної заробітної плати у травні спостерігалися у працівників тимчасового розміщування й організації харчування – 3311,2 грн., діяльності у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування – 3758,7 грн., будівництва – 4214,7 грн., що становить 58,9-75% середнього рівня по економіці області.
Найвищі розміри середньої заробітної плати у травні 2017 року спостерігалися у Старокостянтинівському (6607,2 грн.), Хмельницькому (6317,4 грн.), Городоцькому (6029,4 грн.), Кам’янець-Подільському (6008,1 грн.) районах, містах Нетішин (10468,0 грн.) та Славута (5839,2 грн.).
Низькими по рівню оплати праці залишилися показники у Волочиському (4569,0 грн. або 81,3% до обласного показника), Теофіпольському (4799,5 грн. – 85,4%), Білогірському (4884,6 грн. – 86,9%), Старосинявському (5001,0 грн. – 88,9%) та Шепетівському (5006,3 грн. – 89%) районах.
Заробітна плата штатних працівників у сільському господарстві становила 5376,3 грн., що на 1777,1 грн. або на 49,4% більше у порівнянні до травня 2016 року.
З метою забезпечення належного контролю за суб’єктами господарювання юридичними та фізичними особами в області систематично проводяться заслуховування платників на засіданнях постійно діючих комісій при держадміністраціях, з’ясовуються причини виплати заробітної плати нижче мінімальної, здійснюється індивідуальна роз’яснювальна робота, проводяться спільні заходи з органами місцевої влади, прокуратури та іншими контролюючими органами.
На 01 червня 2017 року область за сумою боргу посіла 5 місце серед регіонів України.
Заборгованість із заробітної плати на 01 липня 2017 року становить 6,0 млн. грн., що на 4,1 млн.грн. більше у порівнянні до початку року.
У структурі боргу заборгованість на 3 економічно активних підприємствах становить 6,5% або 389,2 тис. грн. (на 273,7 тис.грн. більше у порівнянні до початку року), 12 підприємствах-банкрутах – 93,5% або 5,6 млн. грн. (на 4,0 млн.грн. більше у порівнянні до початку року).
Заборгованість із заробітної плати по неактивних підприємствах відсутня.
Причиною зростання боргів є утворення заборгованості із заробітної плати перед працівниками 5 підприємств на суму 4320,5 тис.грн., а саме, на ПАТ “Полонський гірничий комбінат” (банкрут) – 3812,9 тис.грн., ТОВ “Полонська гірнича компанія” (економічно активне) – 285,0 тис.грн., ПП “Серго-Транс”, м. Кам’янець-Подільський (банкрут) – 142,1 тис.грн., ТОВ “Октант-центр”, м. Хмельницький (банкрут )– 75,0 тис.грн. та Старосинявська районна рада (економічно активне) –5,5 тис. гривень.