8 червня у Малієвецькому обласному історико-культурному музеї – комунальному закладі культури обласної ради відбулося відкриття першої виставки «Архітектурна спадщина України у творчості Наполеона Орди: іконографія та принципи використання» на основі матеріалів з фондів Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець». Авторкою виставки є мистецтвознавець, кандидат історичних наук, доцент Інна Березіна, яка досліджує творчу спадщину Наполеона Орди та видала однойменну монографію.
Наполеон Орда – білоруський, литовський та польський літератор, музикант, композитор та художник, який прославився в першу чергу своїми архітектурними пейзажами. Ще до появи фотографії, у ХІХ ст., він з високою художньою майстерністю та фотографічною точністю зафіксував палаци і маєтки, замки і храми на території колишньої Речі Посполитої, з них 177 – на території України. Багато зображених ним об’єктів залишились нам на згадку лише на його малюнках, багато змінили свій вигляд або ж стоять у руїнах. Рисунки Наполеона Орди стали цінним достовірним джерелом для дослідників, а також реставраторів: його зображення використовувались при реставрації Кам’янецької фортеці, Летичівського, Дубенського, Острозького, Підгорецького замків, Андріївської церкви у Києві.
Відкриття першої виставки у Малієвецькому музеї саме за творчістю Наполеона Орди є доволі символічним: одним із завдань музею не лише зберігати дивом вцілілий маєток графів Орловських, але й збирати і зберігати пам’ять про цілий пласт втраченої шляхетської культури на Поділлі, про ті маєтки і палаци, які нині стоять у руїнах, або ж залишилися назавжди тільки на старих малюнках і фото.
Ця культурна подія відбулася в урочистій обстановці, адже фактично поєднала два заходи: і відкриття виставки, і презентацію новоствореного музею. Нагадаємо, обласна рада схвалила рішення про створення комунального закладу культури «Малієвецький обласний історико-культурний музей» у квітні 2021 року.
Бенкетна зала палацу Орловських цього дня приймала цілу плеяду поважних гостей: перший заступник голови обласної ради Володимир Гончарук, начальник управління культури Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій облдержадміністрації, депутат обласної ради Оксана Натальська, Новодунаєвецький селищний голова Антон Камінський, генеральний директор Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» Василь Фенцур, директор Державного історико-культурного заповідника «Меджибіж» Олег Погорілець, директор обласного літературного музею Василь Горбатюк, заступник директора Хмельницького обласного художнього музею Олена Михайловська, краєзнавці, науковці та мистецтвознавці.
Обласне керівництво та колеги-музейники прибули на урочистість не з пустими руками, поповнили книгозбірню молодого музею цінною літературою. А особливої уваги заслуговує подарунок від директора ДІКЗ “Межибіж” Олега Погорільця – печатка канцелярії графів Орловських. За попередньою оцінкою, вік печатки становить близько 200 років. Понад 100 років тому, з початком більшовицького перевороту, родина графа Ксаверія Орловського назавжди залишила Маліївці і вивезла за кордон найцінніше палацове начиння, частину архіву та мистецьких колекцій. 1921 р. палац було націоналізовано радянською владою. Цим цінним артефактом закладено основу майбутньої музейної колекції Малієвецького музею.