24 січня голова обласної ради Віолета Лабазюк відвідала заклади культури, управління якими здійснює обласна рада – Хмельницьку обласну універсальну наукову бібліотеку, Хмельницьку обласну бібліотеку для юнацтва та Хмельницьку обласну бібліотеку для дітей імені Т.Г.Шевченка.
Мета робочих візитів – не лише ознайомлення з діяльністю цих установ та їх матеріально-технічним станом. Зокрема, оцінюються менеджерські здібності керівників закладів та їх підходи до роботи щодо ефективного використання майна обласної комунальної власності.
Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека. Провідний інформаційний, просвітницький, культурний центр Хмельниччини, депозитарій краєзнавчих видань, одне з найбільших книгосховищ регіону, інформаційно-методичний та координаційний центр з питань бібліотекознавства і книгознавства для бібліотек усіх систем і відомств області. Заклад культури є лауреатом обласних премій імені Мелетія Смотрицького та імені Тараса Шевченка, переможцем Всеукраїнських конкурсів на кращу інноваційну послугу, Вікіпедії, бібліотека увійшла у п’ятірку лідерів Міжнародного книжкового фестивалю «Книжковий арсенал».
За словами директора бібліотеки Катерини Чабан, до послуг користувачів фонд документів у кількості 605,3 тис прим. книг, журналів, комплектів газет, електронних видань та документів на нетрадиційних носіях інформації, близько 7 тисяч примірників рідкісної і цінної літератури ХVІІІ – ХХ ст.. на 36 мовах світу.
Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки включає електронний каталог, електронні бази даних, традиційні карткові каталоги: алфавітний, систематичний, зведений краєзнавчий каталог та картотеки. Станом на 01.01.2021 р. обсяг власних електронних баз даних складав – 754,8 тис., з них записів у електронному каталогу – 222,5 тис., електронна повнотекстова бібліотека – 415 видань, 66 комп’ютерів із доступом до мережі Інтернет, безпровідний доступ через систему Wi-Fi, дві інтерактивні дошки та сучасне мультимедійне обладнання.
У 2021 році користувачами бібліотеки стали 27,2 тис. осіб, відвідали заклад 330,6 тис. осіб, бібліотекарями здійснено книговидачу 523,34 тис. примірників.
Бібліотека є координатором з отримання» та розподілу книг від державної установи «Український інститут книги серед бібліотек області, співкоординатором Всеукраїнської акції «Бібліотека українського воїна» для підтримки бойового духу та патріотичного виховання українських військовослужбовців.
Бібліотека створює власні інформаційні ресурси з доступом у форматі 24/7: повнотекстову електронну бібліотеку http://ft-ounb.ounb.km.ua:8080/, бази даних «Наші видання» http://www.ounb.km.ua/vidanya/index.php; «Краєзнавчий календар» http://www.ounb.km.ua/kr_calendar/index.php; бібліографічну базу даних «Електронний каталог» http://www.ounb.km.ua/ecatalog/index.php; довідкові – «Віртуальні виставки» http://www.ounb.km.ua/vistavki/index.php, «Віртуальна довідка» http://ounb.km.ua/faq/index.php.
На сьогоднішній день, в науковій бібліотеці діє 14 відділів та 6 секторів. Співпраця з благодійними фондами та грантодавцями забезпечує додаткову фінансову підтримку, придбання та оновлення комп’ютерної техніки. Діють сучасні інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку», Інтернет-центр, центр європейської інформації. Бібліотека працює над реалізацією проєктів: «Поінформована громада – демократична країна», «Інтернет для читачів публічних бібліотек», «Скайп-консультування мешканців віддалених населених пунктів», «Кіноклуб Dokudays», «Насіннєва бібліотека», тут на постійній основі діють клуби за інтересами органічного землеробства, з вивчення англійської, польської мов, займаються переселенці з АТО, надається правова допомога малозабезпеченим верствам населення.
Як зазначила Катерина Чабан, щорічно бібліотека готує понад 20 власних видань. Це щорічники: науково-допоміжні універсальні бібліографічні покажчики «Календар знаменних та пам’ятних дат Хмельниччини», анотований каталог «Книга Хмельниччини», серії інформаційно-бібліографічних видань «Видатні особистості Хмельниччини», «Літературні премії», покажчики, методичні посібники, матеріали науково-практичних конференцій та ін.
Хмельницька обласна бібліотека для юнацтва. За словами директора Тамари Таньчук, щорічно бібліотека обслуговує понад 30 тисяч користувачів, документовидача становить понад 500 тисяч примірників, відвідувань – 180 тис. Книгозбірня щороку отримує понад 100 тис. грн. від додаткових платних послуг. У бібліотеці 51 працівників, з яких 38 бібліотекарі.
Фонд бібліотеки, універсальний за змістом, налічує 175 тисяч примірників, серед яких і такі видання, як «Энциклопедический словарь Брокгауза и Эфрона» (1890–1903) в 40 томах, універсальна друкована енциклопедія «The World Book Encyclopedia», книжкові серії: «Коронація слова», «Особистість і доба», «Національні святині України», «Україна. Вчора, сьогодні, завтра», «Бібліотека Шевченківського комітету». Починаючи з 2004 р. фонд бабліотеки повністю штрихкодовано та відображено в електронному каталозі.
Обслуговування користувачів здійснюють відділи: міський абонемент і читальна зала, періодики та соціокультурної роботи, краєзнавства та мистецтва. Забезпечують бібліотечний сервіс відділи: обліку та контролю, інтернет-центр, методико-бібліографічний, організації та збереження фондів, комплектування та наукової обробки документів.
Як наголосила Тамара Таньчук, основними напрямами роботи бібліотеки є надання безкоштовного доступу до інформації, знань, культурного надбання нації та світу, забезпечення формування національної свідомості, патріотизму, підтримка національних традицій, розвиток культури і мови, розвиток культур всіх національно-етнічних спільнот краю, участь в реалізації державної молодіжної політики, здійснення інформаційного супроводу освіти, сприяння соціальній адаптації молоді, громадянському становленню молодої особистості.
За вагомий внесок у розвиток та збереження бібліотечних ресурсів області, популяризацію української літератури, мови, історії та культури рідного краю в 2002 році бібліотека удостоєна обласної премії імені Мелетія Смотрицького. Двічі, в 1984 та 2007 роках, на базі книгозбірні відбувались Всеукраїнські науково-практичні конференції директорів обласних бібліотек України для юнацтва. В 2016 році колектив нагороджений Грамотою Хмельницького міського голови за активну волонтерську допомогу воїнам АТО.
Бібліотека успішно та послідовно розробляє і впроваджує проекти: «Поринемо в світ книги» – по обслуговуванню молоді, обмеженої в пересуванні; «Обласна бібліотека для юнацтва – мультимедійний центр з підтримки творчої молоді»; «Читач року»- рейтинг читацької активності. Щорічно бібліотека ініціює та організовує обласні молодіжні конкурси та творчі акції серед читачів бібліотек. В творчому доробку – молодіжні читацькі форуми «Молода Україна читає» на базах районних та міських бібліотек; обласний молодіжний патріотичний проект «Українці – нація героїв»; молодіжні краєзнавчо-пошукові експедиції «Алея героїв» та «Сім чудес Хмельниччини»; обласний літературний конкурс «Читаймо Тараса, учімося в нього»; фотоконкурс «Європа очима молодих»; Декади популяризації культур національних спільнот краю; День музею в бібліотеці тощо.
Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т.Г.Шевченка – сучасний інформаційний, освітній, культурно-дозвіллєвий центр для дітей та їх батьків, широкий простір для креативних інновацій і спілкування. Переможець Всеукраїнського конкурсу бібліотечних інтернет-сайтів (2015 р.), Всеукраїнського огляду-конкурсу обласних бібліотек для дітей (2013 р.), лауреат обласних премій імені Т.Г.Шевченка (1993 р.), імені Мелетія Смотрицького за вагомі досягнення в розвитку бібліотечної справи, популяризацію української книги, історії, культури рідного краю (2000 р.), володарка кришталевого пам’ятного знаку “Серце віддаю дітям” (2003 р.).
У бібліотеці обслуговується 17,5 тис. користувачів, яким видається 334,2 тис. примірників документів. Документний фонд бібліотеки становить 160,1 тис. примірників.
За словами директора Валентини Черноус, штат бібліотеки – 39 працівників, з яких 30 бібліотечних працівників – 30 чоловік; у бібліотеці діє 8 відділів.
Колектив нагороджений грамотою Верховної Ради України “За заслуги перед Українським народом” (2018 р.).
У бібліотеці запроваджено обслуговування читачів у електронному режимі. Ведеться також електронний каталог на всі види документів.
Бібліотека працює в напрямку бібліотечної інклюзії – переможець трьох грантових сезонів від Українського культурного фонду в програмі “Інклюзивне мистецтво”. Зокрема, 2019 рік – проєкт “Особлива книга для особливих дітей”, 2020 рік – проєкт “Інтерактивна вистава з елементами сенсорної терапії “Подорож до сонечка”, 2021 рік – проєкт “Інклюзивний креативний простір “FreeDreams”. У закладі функціонує кімната дитячої технічної творчості – єдина в Україні серед бібліотек.
Бібліотека реалізує низку творчих програм та проєктів, серед яких – міжнародний проєкт “Ми – українці! Я і ти!”, “Книжковий міст” (спільно з бібліотеками міст Боядла і Дзялдово (Польща); “Майбутнє України будуємо разом” (спільно з молодіжним рухом “ХОМА”) та інші.
Діяльність закладу спрямована: на забезпечення доступності для громадян документів та інформації, створення умов для повного задоволення духовних потреб, сприяння культурному та освітньому розвитку дітей, комплектування та зберігання бібліотечних фондів, їх облік; на підтримку громадянського, національно-патріотичного виховання підростаючого покоління, превентивне та правове, естетичне та сімейне виховання, забезпечення навчально-виховного процесу. Здійснює науково методичну роботу, спрямовану на підтримку 36 спеціалізованих бібліотек для дітей області та бібліотек територіальних громад, які обслуговують дітей.
Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека
Хмельницька обласна бібліотека для юнацтва
Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т.Г.Шевченка