Територіальнам громадам Кам´янеччини презентували можливості Програми підвищення енергоефективності Хмельницької області

За підтримки голови обласної ради Віолети Лабазюк Асоціацією енергоефективності та енергозбереження України на базі Кам´янець-Подільської районної ради проведено форум сталого розвитку територіальних громад Кам´янеччини.

У заході взяли участь віце-президент Асоціації з енергоефективності та енергозбереження Олександр Шейко, голова Кам´янець-Подільської районної ради Михайло Сімашкевич, голова Кам´янець-Подільської районної державної адміністрації  Олександр Анур´єв, заступник керуючого справами виконавчого апарату обласної ради Юрій Марущин, представники територіальних громад Кам´янець-Подільського району.

Учасники форуму обговорили актуальні питання, які стосуються планування розвитку територіальних громад,  зокрема з питань: проектування та впровадження сучасних та енергоефективних систем водопостачання для населення, розробки систем управління відходами у громадах, моніторингу якості повітря як складової екологічності району, розробки та встановлення систем пило- та шумозахисту у населених пунктах, енергозберігаючих систем освітлення, стратегії розвитку громад та проектів розвитку територій громад, термомодернізації та енергоефективності.

Заступник керуючого справами виконавчого апарату обласної ради Юрій Марущин, презентуючи можливості схваленої обласною радою у грудні 2021 року Програми енергоефективності Хмельницької області на 2022-2026 роки, наголосив, що обласна рада у межах своїх повноважень та за наявного фінансового ресурсу намагається надавати підтримку на реалізацію необхідних для територіальних громад проєктів. Разом з тим, пріоритетом у діяльності обласної ради також залишається підтримка понад 100 закладів обласної комунальної власності. Відтак, через недостатній фінансовий ресурс обласного бюджету, виникає потреба залучення коштів з інших джерел, зокрема з державного бюджету, від суб´єктів підприємництва,
інвесторів, донорів міжнародної технічної допомоги тощо.

Як зазначив під час виступу Юрій Марущин, підтримкою для територіальних громад також може бути державна програма енергоефективності до 2027 року,  на реалізацію якої передбачається близько 2,7 млрд. гривень.  Розробка та впровадження даної програми – одна з вимог нещодавно прийнятого Закону України «Про енергоефективність».

«Маємо максимально використати усі можливості, аби допомогти громадам покращити якість життя громадян й на умовах співпраці запровадити процеси комплексної модернізації систем тепло-, водопостачання і водовідведення. Без комплексного підходу та обов’язкової підтримки держави неможливі масштабні зміни у громадах щодо  питань енергоефективності», – зауважив Юрій Марущин.

Посадовець також поінформував учасників форуму про втілення в області обласної програми «Питна вода Хмельниччини» на 2022-2026 роки, на реалізацію проєктів якої передбачено спрямувати тергромадам близько 40 млн грн з обласного бюджету, що забезпечить покращення надання послуг з водопостачання якісною питною водою у населених пунктах області.

Учасників форуму зацікавила порушена під час форуму тематика. У жвавій дискусії представники територіальних громад мали можливість отримати кваліфіковані відповіді на запитання щодо впровадження енергоефективних систем і систем водопостачання на своїх територіях, що стане дієвою підтримкою у вирішенні проблемних питань енерго- та водозабезпечення.