15 травня Комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування за ініціативи Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України провів круглий стіл на тему: «Шляхи вдосконалення районного рівня адміністративно-територіального устрою України в сучасних умовах проведення реформи децентралізації влади». Делегацію Хмельницької області очолив голова обласної ради Михайло Загородний.
У дискусії взяли участь народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, громадянського суспільства, експертного і наукового середовища.
До складу делегації з Хмельниччини увійшли селищні голови об’єднаних територіальних громад, голови районних рад та райдержадміністрацій, області.
На сьогодні відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» відбувається активний процес формування спроможних територіальних громад. В окремих випадках результатом об’єднання стало утворення однієї територіальної громади, межі якої повністю співпадають з межами відповідного району, а відтак відбувається дублювання повноважень органів місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад та районних рад, районних державних адміністрацій.
Враховуючи зазначене, в рамках вказаного круглого столу обговорювалось, зокрема, питання щодо доцільності функціонування таких районів, як окремих адміністративно-територіальних одиниць. Учасники засідання обговорили проект Закону України «Про порядок утворення, ліквідації районів, встановлення і зміни їх меж». Законопроект визначає механізми утворення нових укрупнених районів, через ліквідацію теперішніх.
У проекті нормативно-правового акту зазначено, що процедура ліквідації здійснюватиметься шляхом об’єднання територій чинних районів. При тому визначатиметься новий адміністративний центр. Всі повноваження та ресурси переходитимуть до новостворених районів.
Ліквідація відбуватиметься у тому разі, якщо більше половини населення району складається з жителів об’єднаних територіальних громад або адміністративним центром району є центром такої громади, чи є містом республіканського, обласного значення.
Законопроект знаходиться на обговоренні та не подавався на розгляд парламенту. За результатами круглого столу будуть напрацьовані пропозиції.
Завантажити документ можна натиснувши на це посилання – Проект Закону України Про порядок утворення, ліквідації районів, встановлення і зміни їх меж
Круглий стіл відбувся за сприяння та підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку USAID «РАДA: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», Програми Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні», Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.