З нагоди 370-ї річниці Пилявецької битви 1648 року

21 вересня голова обласної ради Михайло Загородний, голова  облдержадміністрації Вадим Лозовий взяли участь у круглому столі “Пилявецька битва – 1648: погляд постфактум (пошуки реалій)”, присвяченому 370-річчю Пилявецької битви та 100-річчю Української революції 1917-1921 р.р..Разом з провідними науковцями та краєзнавцями краю керманичі області обговорили роль Пилявецької битви в історії національно-визвольної боротьби українського народу.

“Хмельниччина має унікальну дотичність до визвольної боротьби українського народу. Саме Пилявецька битва вважається істориками однією з найвизначніших битв, у якій українська армія гетьмана Богдана Хмельницького отримала блискучу перемогу над польсько – шляхетським військом, – сказав у своєму вітальном слові Михайло Загородний.

Посадовці побажали учасникам круглого столу пілдної роботи.

Сьогоднішній круглий стіл лише розпочинає цикл заходів, приурочених 370-ій річниці Пилявецької битви.

З 21 до 23 вересня біля села Олексіївка Старосинявського району відбудеться козацьке свято «Твоєї пресвятої волі вовіки буде слава золота», присвячене 370-й річниці Пилявецької битви 1648 року. В програмі: спільний молебень, парад духових оркестрів, герц кінний, козацький вишкіл, тематичні лекції, відвідування музеїв в с. Ілляшівка, в м. Старокостянтинові, в смт. Меджибіж.

Відкриття свята відбудеться 22 вересня об 11.00 годині.

Довідка

Пилявецька битва – 23 вересня 1648 року

Одна з найбільших перемог селянсько-козацького війська над польським на першому етапі Визвольної війни.

Після поразок у Жовтоводській і Корсунській битвах уряд Речі Посполитої вирішив раз і назавжди покінчити з повстанням під проводом Богдана Хмельницького. Покласти йому край мало сорокатисячне військо на чолі з Д. Заславським, М. Остророгом і  С. Конецпольським.

У перших днях вересня 1648 р. воно вирушило на Волинь.

 Назустріч йому пішла 80-тисячна селянсько-козацька армія Богдана Хмельницького.

 Біля с. Пилявці на Поділлі війська зустрілися.

Хмельницький наказав збудувати укріплений табір, у якому засіла піхота. Поряд, в іншому таборі, розташувалася козацька кіннота під командуванням М. Кривоноса.

 Повстанські й польські сили розділяла річка Пилявка (Іква).

 Битва розпочалася вранці, коли поляки заволоділи греблею, що сполучала обидва береги. Але під вечір військо Хмельницького відбило цей ключовий стратегічний пункт.

 Не витримавши сильного артилерійського вогню і навального удару козацької кінноти, поляки кинулися втікати. Ватажки, пани та шляхта, переодягнені простими селянами, бігли попереду. Повстанці переслідували їх майже до самого Львова.

 Військо Богдана Хмельницького захопило величезні трофеї. Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями; загальна вартість трофеїв перевищувала 7 мільйонів злотих.

Завдяки блискучій перемозі української армії в Пилявецькій битві було повністю звільнено Волинь та Поділля і створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.

 

 

попередня статтяКращих машинобудівників області привітали з професійним святом
наступна стаття«Твоєї пресвятої волі вовіки буде слава золота»…