Державний історико-культурний заповідник «Самчики» – один з найблискучіших в Україні творів архітектури та садово-паркового мистецтва. Ця унікальна перлина Подільського краю тут збереглася такою, якою вона була на кінець ХVІІІ-початок ХІХ століть.
Знаходиться заповідник на території Хмельниччини, в декількох кілометрах на схід від Старокостянтинова у селі Самчики з населенням 1500 чоловік. Сюди приїздять туристи аби побачити цікавий палац, який називають українським Версалем.
Його офіційна назва Резиденція Чечелів в Самчиках. Власників у цієї резиденції було багато. Купив для себе його, ще у 18 сторіччі, полковник Петро Чечель і перетворив Самчики на унікальний палацово-парковий ансамбль з розкішною резиденцією. Для будівництва було запрошено найкращих архітекторів, садівників та скульпторів. Автором ансамблю був польський архітектор Якуб Кубицький.
Вже після 1918 року палац пережив і навмисні руйнування і пожежі. А в середині, в різні часи був і піонерський табір і бібліотека та навіть агрохімічна лабораторія де проводили хімічні досліди, які звісно теж нашкодили будівлі.
І все ж після усього пережитого палац добре виглядає. Часто сюди навідують молодята, аби зробити весільні кадри.
Витончений палац і комплекс господарських споруд, серед яких Китайський павільйон, розташовані в парку на березі озера. Зали палацу декоровані ліпниною, розетками, фризом, складальними паркетами та рельєфними сюжетними композиціями. За однією з версій, унікальний фресковий розпис палацу виконав видатний російський художник Михайло Врубель.
До палацо-паркового комплексу, крім палацу, входять також два прибрамні корпуси з парадною брамою, старий маєток Хоєцьких та цікавий китайський будинок-льодовня.
Всього в маєтку є п’ять залів: Кругла, Велика, Римська, Спочивальня та Японський кабінет.
Самчиковські інтер’єри вважаються одними з найбільш виражених в мистецтві палаців XVIII-XIX століть в Україні. Палац із чіткою симетрично-осьовою композицією, геометрично виразним і зручним плануванням приміщень, суворими архітектурними формами є зразком будівлі в стилі ампір. Ще з XIX століття за Самчиками закріпилася назва «український Версаль».
Парк заповідника нараховує 286 порід, форм та видів дерев і кущів, серед яких унікуми, релікти, екзоти, також породи занесені до Червоної книги України. На терені заповідника проходили зйомки багатьох художніх фільмів різними кіностудіями України.
Відвідати резиденцію може кожен. Ціна аби потрапити в середину і намилувались усією красою вартує – 50 грн, а якщо бажаєте аби вам провели екскурсію – 100 гривень.