Сьогодні заступник керівника виконавчого апарату обласної ради Тетяна Зеленко взяла участь у підсумковій колегії Державного архіву Хмельницької області.
Державний архів області – одна з найбільших в Україні такого типу установа. У ній зберігається понад 2 мільйони документів і справ Національного архівного фонду, і це число постійно збільшується. Працівниками установи ведеться велика робота зі збереження документальної спадщини.
У режимі онлайн та офлайн до засідання долучилися керівники та працівники архівних установ міських рад та райдержадміністрацій, завідуючі трудових архівів, керівники органів виконавчої влади та члени колегії.
У своєму виступі Тетяна Зеленко відзначила вагому роль працівників архівних установу у збереженні історичної спадщини Хмельниччини для наступних поколінь.
«Працівники архівних установ регіону роблять насправді дуже велику роботу, яка, я переконана, буде оцінена не лише сучасниками, а й нашими нащадками. Архівісти Хмельниччини комплектують, зберігають та популяризують архівну спадщину краю. Щиро дякую вам за важливу працю», – зазначила Тетяна Іванівна.
До слова, завдяки злагодженій роботі та спільній комунікації керівництва та працівників обласної ради архівний підрозділ облради за підсумками роботи за минулий рік визнано одним з найкращих серед подібних підрозділів на території області.
Директор Державного архіву області Катерина Бурдуваліс поінформувала учасників колегії про підсумки роботи архівних установ області в умовах воєнного стану 2023 року та розповіла про пріоритетні завдання на 2024 рік.
На території області функціонують Державний архів Хмельницької області (далі – Державний архів), 3 архівних відділи – Кам’янець-Подільської, Хмельницької, Шепетівської райдержадміністрацій, які мають статус юридичних осіб, 6 архівних відділів Старокостянтинівської, Нетішинської, Хмельницької, Шепетівської, Деражнянської (підрозділ) міських рад, Кам’янець-Подільський міський архів.
Кількість трудових архівів в області у 2023 році збільшилась на 1 та складає 25 установ. Також, в області функціонує 2229 архівних підрозділи підприємств, установ та організацій, що формують Національний архівний фонд.
Чисельність працівників архівних установ області становить 161 штатну одиницю, з яких: 44 працюють – у Державному архіві, 27 – в архівних відділах райдержадміністрацій, 24 – в архівних відділах міських рад та 66 – в трудових архівах. Окрім того, штатна чисельність працівників в архівних підрозділах установ, підприємств, організацій становить 105 працівників, 798 працівників мають додаткове навантаження виконуючи свої безпосередні обов’язки.
Впродовж 2023 року до Державного архіву надійшло 920 управлінських документів, зокрема 138 документів від Державної архівної служби України, з яких 43 контрольних документів, 754 – від облдержадміністрації, з яких 265 контрольних.
За звітний період працівниками Державного архіву надано методично-практичну допомогу у формі виїзних семінарів щодо організації архівної справи та забезпечення збереженості документів в архівних установах Кам’янець-Подільської, Деражнянської, Шепетівської, Хмельницької, Полонської, Красилівської, Ізяславської, Городоцької Старокостянтинівської, Дунаєвецької міських територіальних громад, Чемеровецької та Білогірської селищних громад та архівних відділах Хмельницької, Кам҆янець-Подільської та Шепетівської райдержадміністрацій.
Архівістами області здійснено 72 перевірки щодо здійснення контролю за станом діловодства та архівної справи в джерелах формування НАФ, з яких: 24 комплексних, 21 тематичних та 27 контрольних. Проведено 55 семінарів з підвищення кваліфікації працівників діловодних та архівних служб установ.
За паспортними даними на 01.01.2024 року у Державному архіві зберігається 8227 фондів, 2 051 415 од. зб. постійного зберігання, у архівних відділах райдержадміністрацій – 3178 фондів, 448 041 од. зб. постійного зберігання, в архівних відділах міських рад – 437 фондів, 91378 од. зб. документів постійного зберігання. Протягом року до Держархіву архіву надійшло 4423 од.зб. в т.ч. 8 нових фондів, до архівних відділів райдержадміністрацій – 12834 од.зб, в т.ч. 28 нових фондів, до архівних відділів міських рад – 3744 од.з , в т.ч. 10 нових фондів.
Стрімко збільшується кількість переданих на зберігання книг актових записів ВДРАЦС. У 2023 році забезпечено приймання на зберігання 312 книг ВДРАЦС, що вдвічі більше за показник 2022 року.
До архівних установ області в 2023 році звернулося із запитами на інформацію різного характеру майже 35 тисяч громадян, з яких понад 23 тисячі з питань соціально-правового характеру. Найбільше запитів виконано в архівних відділах: Кам’янець-Подільської райдержадміністрації (852 запити), Хмельницької райдержадміністрації, віддалене робоче місце м. Городок (791 запит), Шепетівської райдержадміністрації, віддалене робоче місце селище Білогір’я (558). Серед архівних відділів міських рад найвищий показник із виконання запитів – в архівному відділі Старокостянтинівської міської ради (1390 запитів).
Одним з напрямків популяризації архівних документів є виставкова робота. За звітний період архівістами області організовано 70 тематичних виставок документів, з них Державним архівом – 31. В режимі онлайн експоновано 18 виставок, з них Державним архівом – 13. Серед архівних установ області найбільше виставок підготовлено працівниками архівних відділів Хмельницької (13), Кам’янець-Подільської (12) райдержадміністрацій та Кам’янець-Подільської міської ради (5).
У читальних залах та спеціально обладнаних місцях архівних установ області працювало 750 користувачів, з них в Державному архіві – 241 особа (в тому числі – 3 іноземних громадянина). Тематика пошуку інформації різноманітна, але найбільша кількість – це майнові та земельні питання, біографічні відомості тощо.
Інформацію про підсумки роботи архівних установ області в умовах воєнного стану 2023 року члени колегії взяли до відома та визнали діяльність архівних установ області задовільною.