Знайомство з Хмельниччиною: Смотрицький каньйон

Наче спеціально природа карбувала мільйоноліттями це кам’яне диво для древнього Кам’янця-Подільського, бо на всій протяжності річки Смотрич подібного геологічного витвору немає. Цей абсолютно неповторний шмат виняткового геолого-морфологічного творіння вабить силурійськими гірськими вапняками порід палеозою, багатою і специфічною флорою та рослинністю, не розгаданою повністю палеонтологічною фауною минулого та низкою інших аспектів.

Землі Смотрицького каньйону – геологічної визначної пам’ятки займають площу 80 га і простягаються на 9 км. 440 мільйонів років тому тут було Силурійське море, яке й сприяло розвитку органічного життя. Воно залишило нам безліч згадок про себе. У цих скелях, заввишки до 30 метрів, численні рештки давньої доби – рослини та молюски.

Смотрицький каньйон науковці називають природною лабораторією рідкісних рослин. На кам’яних схилах ростуть квіти та трави, яких немає більше ніде у світі.  Тут представлена цікава рослина – шеверека подільська, яка є реліктом світового значення, і зустрічається тільки на Поділлі. Півстоліття тому тут знайшли рідкісний жовтець іллірійський. На початку минулого століття у скелях відкопали давніх молюсків, корали, морські лілії. Відбитки їх можна знайти, якщо ретельно оглядати давні скелі. Уздовж долини Смотрича розташовані мальовничі Товтри – залишки прадавніх коралових рифів у вигляді гостро виступаючих пагорбів. Смотрицький каньйон – єдиний у світі об’єкт, де силурійські породи на поверхні. Зачаровують і природні водоспади, які бувають і постійні, і сезонні.

Через ущелину перекинуто міст Стрімка лань, який, окрім прямого застосування – з’єднання берегів для пішохідного перетину урвища, використовується також для екстремальних стрибків з моста.

У 30-ті роки XX ст. на р. Смотрич з’явилася споруда, що стала ознакою нових радянських часів – гідроелектростанція, яка дала перший промисловий струм в 1935 р. До будівництва гідроелектростанції біля Замкового мосту по обидва боки від каналу стояли два старовинних млини.

Сам Замковий міст є однією з найцікавіших пам’яток міста. З ним пов’язані важливі історичні події, легенди, цікаві історії. З покоління в покоління серед кам’янчан передається легенда про скарб турецького султана, що начебто знаходиться під мостом. У 1685 році на мосту за наказом турецького намісника було страчено молодшого сина великого Богдана – Юрія Хмельницького. Та перш за все Замковий міст є пам’яткою архітектури ХІV-ХVІІ ст. та досконалою оборонною спорудою. У самих скелях каньйону знаходиться і зараз до 20 печер, які під час військових дій використовувались для зберігання пороху.

Територія каньйону річки Смотрич є одночасно пам’яткою природи й містобудування.

 

У підготовці матеріалу використано інформацію з сайтів

https://kolokray.com, https://www.npptovtry.org.ua/,

https://we.org.ua/malovnychi-kutochky-ukrayiny

попередня статтяБлагодійний забіг «Братерство сталевих» зібрав понад 90 тисяч гривень на потреби спецпризначенців
наступна стаття“Дари творіння”: відкриття персональної виставки художніх творів Надії Головачук