Саме за такою темою у Хмельницькому інституті соціальних технологій університету «Україна» відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція, в якій взяв участь заступник голови обласної ради Валерій Лесков.
За словами організатора заходу, ректора вишу Михайла Чайковського, конференція проводиться з метою обговорення актуальних питань підтримки та реабілітації учасників АТО, визначення основних проблем, з якими вони стикаються після повернення з зони АТО, та перспектив розвитку системи їхньої соціальної, психологічної, медичної та правової підтримки.
У своєму вітальному слові Валерій Лесков зазначив, що лише минулого тижня взяв участь у парламентських слуханнях за даної тематики. А для Хмельниччини вона дійсно актуальна, адже в області проживає 7685 учасників бойових дій, які брали участь в АТО, 7 учасників війни, 86 інвалідів війни та 228 членів сімей загиблих учасників АТО, 9 – інвалідів війни із числа учасників Революції Гідності, 11 – членів сімей загиблих (померлих) учасників Революції Гідності .
«Про важливість і актуальність тематики слухань свідчить той факт, що участь у них взяли близько 500 учасників. Більшість з них складали представники громадськості: члени сімей Героїв Небесної Сотні, учасники Революції Гідності й антитерористичної операції», – наголосив присутнім Валерій Олександрович.
І саме з трибуни Верховної Ради України він звернувся до народних депутатів України та усіх запрошених не лише як посадовець, але й як учасник АТО.
«Шановні народні депутати! Без фінансової та законодавчої підтримки державні гарантії соціального захисту учасників АТО, революції Гідності та членів їх родин будуть недостатніми., – сказав Валерій Олександрович у сесійній залі ВРУ. – За результатами проведення форумів та круглих столів з учасниками АТО ми узагальнили та надаємо пропозиції, на що звернути увагу народним депутатам України при прийнятті бюджету на 2017 рік та внесення змін до законів України».
Серед запропонованих та озвучених пропозицій:
- Виділити кошти з державного бюджету на оздоровлення інвалідів, учасників АТО, членів сімей загиблих, дітей учасників АТО в санаторіях, базах відпочинку, дитячих таборах;
- Забезпечити у 2017 році поліпшення житлових умов членам сімей загиблих та інвалідів І групи (АТО);
- Забезпечити субвенцію із державного бюджету на протезування інвалідів АТО, в т.ч за кордоном;
- Збільшити мінімальний розмір пенсії по інвалідності учасникам АТО та пенсії при втраті годувальника;
- В державній цільовій програмі підтримки на здобуття вищої освіти передбачити кошти на:
- часткову оплату навчання,
- пільгові довгострокові кредити,
- соціальні стипендії;
- Передбачити кошти в державному бюджеті на складне лікування та оперування за кордоном;
- Передбачити кошти на виплату одноразової допомоги до 5 травня інвалідам та учасникам бойових дій;
- Спростити механізм надання статусу учасника бойових дій бійцям добровольчих формувань шляхом внесення відповідних змін до Закону;
- Законодавчо врегулювати першочерговість отримання земельних ділянок учасниками АТО та членами сімей загиблих;
- Законодавчо врегулювати дострокове призначення пенсій за віком (чоловіки -55, жінки – 50 років) особам, призваним в АТО під час мобілізації,
- Законодавчо врегулювати зарахування при призначенні пенсії періоду військової служби та грошове забезпечення в АТО в разі відсутності даних в реєстрі застрахованих осіб;
- Відзначення та нагородження державними нагородами, висвітлення мужності та подвигів учасників АТО.
Підводячи підсумки слухань, голова Комітету Олександр Третьяков наголосив, що основною проблемою вирішення складних соціальних питань зазначених категорій осіб є відсутність державної стратегії. Він зазначив, що їх вирішення покладено сьогодні на окремі державні інституції і гальмується через відсутність єдиного відповідального державного органу. Саме тому Комітет планує вийти з ініціативою щодо створення Міністерства з питань ветеранів, яке має стати відповідальним за вирішення основних питань, порушених в ході проведення слухань.
Рекомендації слухань будуть доопрацьовані Комітетом з урахуванням зауважень та пропозицій, висловлених учасниками слухань, та передані для затвердження на розгляд Верховної Ради України.
Виступ заступника голови Хмельницької обласної ради Валерія Лескова на парламентських слуханнях щодо соціального захисту учасників АТО 19 жовтня 2016 року