Місцеве самоврядування, як основа сталого розвитку

333

Під такою назвою у Хмельницькому університеті управління та права відбувся круглий стіл за участі голови обласної ради Михайла Загородного.

 Учасники зібрання, а це голови 22 об’єднаних територіальних громад краю, представники об’єднаних територіальних громад та старости з 10-ти регіонів держави, обговорили аспекти розвитку об’єднаних територіальних громад, а також розвитку інституту старост на Хмельниччині зокрема, і в Україні в цілому.

«Хмельницька область у процесі децентралізації є досить успішною у створенні об’єднаних територіальних громад та одна з перших минулоріч утворила 22 громади, які сформувалися на базі 213 місцевих рад і об’єднали в себе 490 населених пунктів, сказав Михайло Загородний, – за перше півріччя фактичні надходження доходів загального фонду місцевих бюджетів ОТГ області з трансфертами з державного бюджету склали 610 млн. грн, що більше майже в 9 разів у порівнянні з надходженнями аналогічного періоду минулого року. А це суттєві фінансові можливості для розвитку територій краю». 

Як зауважив очільник області, цьогоріч об’єднані територіальні громади спрямували кошти на здійснення видатків розвитку (капітальні видатки) у загальній сумі 20,4 млн. грн, у тому числі на ремонт доріг, будівництво, благоустрій територій та житлово-комунальне господарство – 13 млн.грн, капітальний ремонт та реконструкцію закладів соціально-культурної сфери – 3 млн.грн, також з державного бюджету отримано освітню субвенцію у сумі 197 млн. грн, медичну субвенцію – 89 млн. грн. та субвенцію на формування інфраструктури – 72 млн. гривень.

У результаті створення об’єднаних громад зріс обсяг власних доходів місцевих бюджетів більше, ніж у 3 рази (на 150 млн. грн.) порівняно з І півріччям минулого року (з 70 млн. грн. до 220 млн. грн). Основним джерелом наповнення бюджетів є податок на доходи фізичних осіб – 111 млн. грн, наступним за вагомістю – плата за землю, а це 44 млн. гривень.

dsc_0020У 2016 році в Хмельницькій області створено ще 5 об’єднаних територіальних громад: Чемеровецька, Гуківська, Судилківська, Ленковецька та Грицівська. Таким чином, за період 2015 – 2016 роки створено 26 ОТГ, що об’єднали  249 рад.

«Об’єднання громад триває. Тому досить важливим наразі є узагальнення досвіду об’єднання територіальних громад для подальшої роботи, визначення існуючих проблем і пошук шляхів їх вирішення та сформування спільного бачення необхідних для активізації процесу децентралізації в області і державі», – наголосив керманич області на завершення свого виступу.

Під час круглого столу представники об’єднаних територіальних громад  мали змогу поспілкуватись та обмінятись досвідом з колегами з усієї країни.

Дискусію підтримали т.в.о. заступника голови облдержадміністрації  Валерій Олійник, координатор Офісу реформ Сергій Яцковський, директор  з питань науки та розвитку ГО «Інститут громадянського суспільства» Анатолій Ткачук та експерт Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO Яна Брусєнцова.

Захід відбувся за ініціативи обласної ради, облдержадміністрації та Агенції регіонального розвитку спільно з Хмельницьким центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій

Співорганізаторами заходу виступили Хмельницький офіс реформ, Хмельницький університет управління та права і Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.