19 липня з робочим візитом Хмельниччину відвідали представники Міністерства регіонального розвитку та будівництва України та група радників Програми «U-LEAD з Європою». Зустріли поважних гостей голова обласної ради Михайло Загородний, голова облдержадміністрації Вадим Лозовий.
В першій половині дня гості відвідали Хмельницький відокремлений підрозділ установи «Центр розвитку місцевого самоврядування». Керівник Центру Сергій Яцковський ознайомив із основними аспектами діяльності даної структури.
Уже в другій половині дня у Хмельницькій обласній раді відбувся круглий стіл за участю депутатів обласної ради, голів об’єднаних територіальних громад Хмельниччини, керівників структурних підрозділів облдержадміністрації, представників обласної конкурсної комісії з відбору проектів на ДФРР, представників громадських організацій.
Головна тема зібрання – наскільки ефективно регіони використовують кошти Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР).
Керівник Групи радників з впровадження державної регіональної політики в Україні по програмі «U-LEAD з Європою» Юрій Третяк розповів учасникам круглого столу про можливості та проблеми реалізації державної регіональної політики в Україні.
Радник із законодавчого забезпечення нової державної регіональної політики Групи радників з впровадження державної регіональної політики в Україні Анатолій Ткачук ознайомив присутніх ізстратегічними напрямками розвитку Хмельницької області.
Найбільш цікавим для присутніх на нараді стало представлення результатів моніторингу усіх проектів ДФРР реалізація яких завершилась у 2015-2017 роках.
До 29 березня 2018 року була зібрана інформація про 1646 проектах. Первинний аналіз інформації про реалізовані проекти був здійснений радниками з питань регіонального розвитку 20 обласних Центрів розвитку місцевого самоврядування. Зібрані дані, які були основою для проведення моніторингу, знаходяться за посиланням https://docs.google.com/spreadsheets/d/11O_P11BKfAIrvn4BvizVwJgG1jEjaQ-Cw8iPJocmsWw/edit?usp=sharing. Обробка даних та підготовка аналітичних висновків здійснені групою радників з впровадження державної регіональної політики в Україні Програми «U-LEAD з Європою».
Основні висновки даного моніторингу, на думку експертів, стануть у нагоді усім членам комісії з оцінки та забезпечення проведення попереднього конкурсного відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів ДФРР.
Згідно з результатами моніторингу, визначено, що жодної копійки з ДФРР не інвестовано у 82% завдань регіональних стратегій розвитку, передусім тих, які мають прямий вплив на підвищення конкурентоспроможності регіональної економіки, а 35% проектів узагалі не передбачені відповідним планом заходів з реалізації регіональної стратегії розвитку.
Дослідники запевняють, більшість проектів регіонального розвитку, які подаються регіонами на фінансування з ДФРР не спрямовані на реалізацію усіх стратегічних цілей та завдань регіональної стратегії, не носять розвиткового характеру, а по суті виконують функцію додаткового джерела для будівництва, ремонтів та реконструкцій будівель бюджетних установ.
З думкою експертів погоджується і Михайло Загородний.
«За державні кошти ми зараз «латаємо дири». А потрібно створювати точки розвитку, те, що принесе в майбутньому додаткові надходження в бюджет кожної громади та області в цілому, – вважає голова обласної ради. – Адже завдяки тому, що держава передала на місця повноваження та значні ресурси й відбувається розвиток територій».
Державний фонд регіонального розвитку було створено у 2012 році з метою підвищення конкурентоспроможності регіонів через розкриття власного потенціалу. Загалом, на сайті ДФРР розміщено близько 10000 проектних пропозицій. Впродовж останніх трьох років ДФРР виділив майже 9,5 млрд. гривень на проекти по всіх регіонах України. Лише на Хмельниччину цьогоріч виділено понад 216 мільйонів гривень.
«Саме тут, на регіональному рівні визначається пріоритетність спрямування коштів державного фонду. Тому при відборі проектів найголовніше, аби кошти ДФРР спрямовувались на реалізацію державної та регіональної стратегій соціально-економічного розвитку області в рамках чітко запланованих заходів», – впевнений Михайло Загородний.