Хмельницький обласний художній музей, один з наймолодших музеїв України, заснований 1986 року.
Для відвідувачів його двері відчинилися через 6 років. Саме стільки часу тривав капітальний ремонт старовинного будинку, зведеного у 1903 р. для Проскурівського відділення Південно-Російського промислового банку. Домовласник купець Давид Ніренберг зумів виконати головну вимогу, яку висунуло правління банку до проекту «должно выглядеть солидно, внушая доверие клиентов». Дійсно, споруда, що поєднувала візерунчастість цегляного стилю з елементами неоренесансу й модерну, стала окрасою міста. Дотепер на фронтонах ризалітів з вул. Володимирської та Проскурівської збереглися круглі глухі віконця з вимурованим роком – «1903» та по дві прямокутні ніші з літерами «Д», «Н» – ініціалами власника будинку Давида Ніренберга (з вул. Проскурівської ініціали знищено). До історії будівлі слід додати, що в одній її частині (праве крило вздовж вул. Проскурівської) Д. Ніренберг влаштував невеличкий готель «Венеція». За століття свого існування зовнішній вигляд цієї споруди практично не змінився, хоча за цей час тут перебувало чимало господарів: у 1950-х роках – міськком КПУ, у 1970-х – редакції обласних газет «Радянське Поділля» і «Корчагінець»…
Оскільки музей створювався за відсутності початкової колекції, перед колективом науковців постало питання – яким бути музею? Достатньо швидко прийшло розуміння, що оригінальною інституція може стати тільки збираючи та досліджуючи сучасне українське мистецтво.
На сьогодні колекція налічує близько 7 тисяч одиниць зберігання. В її складі – живопис, графіка, скульптура та декоративно-прикладне мистецтво видатних українських митців кінця ХІХ – ХХІ століть.
Збірка містить чималу кількість робіт радянських художників, а також полотна українських митців 19 – поч. 20 ст., серед яких – першокласні твори визнаних майстрів національної школи живопису В. Орловського та О. Мурашка, С. Васильківського, С. Світославського, С. Колеснікова, А. Лазарчука, М. Бурачека тощо.
Багата колекція творами знаних митців сучасності, серед яких – лауреати Національної премії України імені Т. Шевченка Андрій Антонюк, Феодосій Гуменюк, Іван-Валентин Задорожний, Опанас Заливаха, Іван Марчук, Валерій Франчук та багатьох інших. Всього – 51 лауреат.
Окрім живописних полотен є певна кількість об’ємно-пластичних творів, передовсім зразків львівської кераміки. Доробок львів’ян – найбільш цілісна частина колекції кераміки. Композиції Ольги Безпалків, Уляни Ярошевич, Ярослави Мотики, Інни Туманової-Єршової апелюють до виробів народного гончарства – горщиків, глечиків, макітер. Втім, мисткині не лише черпають з цього джерела, а й збагачують його, переосмислюючи надбання минулого, надаючи традиційним формам нової змістовності, нового звучання. Окремим явищем у сучасному українському мистецтві є творчість Романа Петрука.
Нефігуративний напрямок презентований живописними полотнами Тіберія Сільваші, Марка Гейка, Олександра Животкова, Миколи Кривенка, Анатолія Криволапа, Володимира Стрельнікова, Володимира Цюпка та ін.
Широко представлені львівська (Роман Сельський, Карло Звіринський, Роман Жук, Михайло Ліщинер, Любомир Медвідь і т.д.) та одеська художні школи (Віктор Маринюк, Людмила Ястреб, Валерій Басанець, Володимир Кабаченко та ін.).
Наявні також твори хмельницьких митців: Михайла Андрійчука, Людмили, Миколи й Богдана Мазурів, Олександра Гуменчука, Олександра Антонюка та ін.
Окрему частину збірки складає меморіальний фонд Г. С. Верейського (1886-1962), прийнятий на зберігання у 1989 році з Хмельницького обласного краєзнавчого музею. В музеї зберігаються сотні малюнків, виконаних олівцем, тушшю, аквареллю, а також велика кількість друкованої графіки – літографій та офортів.
Перлиною музейної колекції декоративно-прикладного мистецтва є 24 розписи М. О. Приймаченко.
Олександр Дубовик, Олександр Ройтбурд, Борис Єгіазарян – світові імена, які прикрашають музейну колекцію ХОХМ.
Місія музею, якому у 2022 році виповнилось 36 років із дня заснування, – ділитися з фахівцями та широким загалом українським мистецтвом ХХ – ХХІ століть, і цим об’єднувати людей. Від 2020 року на фасаді нашого музею написано «Час у музеї – час зі змістом», і своєю діяльністю ми щодня це переконливо доводимо. Наша художня колекція, що невпинно поповнюється і розширюється, – це фіксація динамічних явищ та подій, що відбуваються на місцевому та глобальному рівнях. Ми виходимо за межі мистецтва, але завжди надихаємося ним.
Наш музей у серці Хмельницького на Проскурівській, 47, під час війни трансформувався в Арт-хаб – творчий простір вільних художніх висловлювань та багатопрофільну креативну майстерню.
Від 8 березня і кожного дня по сьогодні з 10 до 18:00 на безоплатній основі у Хмельницькому обласному художньому музеї працює мистецька платформа Арт-хаб. Це унікальний просвітницько-реабілітуючий проєкт, аналогів якому немає у подібних культурних установах України. У програмі культурно-розвиваючого майданчика передбачена серія творчих майстерень, бібліохаб, кінозал для дітей та дорослих, бесіди на різні теми та виступи відомих у місті й Україні митців і творчих колективів. За цей час музей відвідало понад 8 тис. відвідувачів, а волонтерський рух інституції поповнився 80 новими помічниками. Крім того, мистецькі доробки, які створюються нашими маленькими митцями, ми відправляємо на благодійні аукціони на підтримку ЗСУ, нашим побратимам на Схід України, а також передаємо у госпіталі й лікарні, де реабілітуються наші захисники. За місяці роботи хабу, крім дитячої й дорослої програм, вдалося відкрити два десятки арт-виставок. Тим самим дати можливість художникам, фотографам, плакатистам та інсталяторам презентувати свій погляд, рефлексію на дійсність та події, які наразі відбуваються в нашій державі. Ще однією корисною компонентою роботи арт-хабу є участь у його волонтерській складовій тимчасово переміщених осіб. Так, художники, кінорежисери, майстри, психологи, театральні коучі – вже провели серію майстерень з учасниками хабу. Дана діяльність є одного боку урізноманітнює програму заходів та практичних досвідів відвідувачів хабу. В той же час, для вимушених переселенців це також спосіб реабілітації й самозайнятості на користь громади. Щоденно арт-хаб є активним ініціатором та учасником благодійних проєктів партнерських організацій, він навчає й практично допомагає полегшити психоемоційний стан кожного долученого.
Запрошуємо дітей та дорослих, хмельничан та гостей міста: мистецькі виставки (фотографія, плакат, живопис, графіка, колаж); благодійні акції; творчі майстерні й майстеркласи; кіноперегляди й обговорення; читання й дискусії; бесіди про мистецтво та історію; музичні, танцювальні, фотографічні студії; бібліохаб мистецької літератури; тренінги з психології та стресостійкості; мамівки для мам з малюками; зустрічі з митцями, письменниками, музикантами; літературники й музичні джеми; дитяча ігрова зона.