У ці дні, 23 та 24 травня, відповідно до плану роботи обласної ради на 2018 рік депутати обласної ради на чолі з головою облради Михайлом Загородним проводять День депутата у Дунаєвецькому та Кам’янець-Подільському районах. Саме тут були сформовані одні з перших об’єднані територіальні громади, які показують успішні результати своєї діяльності.
Сьогодні депутати побували в одній з найбільших в Україні Дунаєвецькій міській ОТГ. Вона об’єднує 51 населений пункт, 25 сільрад. Загальний бюджет громади становить понад 200 мільйонів гривень, з яких 87 млн.грн складають власні надходження. Досить прогресивно налаштована на зміни і керівник громади Веліна Заяць. Адже за два з половиною роки діяльності саме в Дунаєвецькій міській ОТГ реалізовано 12 проектів з розвитку інфраструктури на загальну суму майже 14 мільйонів гривень державної субвенції.
Веліна Заяць спільно з директором Департаменту освіти і науки ОДА Олегом Фасолею презентувала гостям першу в Україні спеціалізовану платформу з обміну досвідом «Кращі практики управління освітою», яка створена на базі Дунаєвецького навчально-методичного центру. Платформа – це набір кращих практик у сфері освіти. Сьогодні на електронному ресурсі розміщена 41 практика, яку безкоштовно можуть використовувати освітяни з усієї України.
Ще одна успішна та самодостатня громада Хмельниччини – Гуменецька сільська ОТГ, що у Кам’янець-Подільському районі, якою керує Інна Абдулкадирова. До складу тергромади увійшов 21 населений пункт, загальна чисельність складає понад 14 тисяч чоловік.
Гуменецькою сільською радою утворено ЦНАП, в якому надається 60 адмінпослуг. Окрім того, на території громади діє комунальна установа «Гуменецький територіальний центр соціального обслуговування», який надає послуги громадянам похилого віку та інвалідам, які нездатні до самообслуговування і потребують постійного стороннього догляду.
Депутати також оглянули Центр інклюзивної освіти, дошкільний навчальний заклад «Дивограй», Будинок культури та амбулаторію загальної практики сімейної медицини.
У навчальних закладах громади навчається 963 учні, виховуються 392 дошкільнят. У закладах надаються освітні послуги з допрофільного і профільного навчання, дитячо-юнацьких об’єднань, проводиться робота з обдарованими дітьми із поглибленим вивченням точних та гуманітарних наук. Сподобався обранцям і великий спортивний стадіон із твердим штучним покриттям.
За словами очільниці громади, значну кількість робіт з облаштування території вдалося здійснити завдяки значним надходженням з держбюджету. Наразі дохід Гуменецької сільської ОТГ разом із місцевими надходженнями становить понад 69 мільйонів гривень.
На території сільської ради функціонують 13 великих підприємств, серед них – ПАТ «Подільський цемент», філія «Птахофабрика «Авіс», середні та малі підприємства, фермерські господарства, 261 приватне підприємство.
У місті Кам’янець-Подільський депутати відвідали Подільський центр професійно-технічної освіти, який забезпечує ринок праці Хмельниччини найбільш запитуваними робітничими професіями: електромонтажник, столяр, лицювальник, слюсар, водій, машиніст крана, реставратор, електрозварник, муляр.
Депутати ознайомились з роботою єдиного на Хмельниччині навчально-практичного центру з підготовки кваліфікованих робітників з професії «монтажник санітарно-технічних систем та устаткування». Його відкрили на базі Подільського центру професійно-технічної освіти наприкінці минулого року. На це з Державного бюджету було виділено 599 тисяч гривень. Обладнаний навчальний центр новітніми матеріалами та інструментами в галузі сантехніки.
Під час пленарного засідання, яке відбулось на території Слобідко-Кульчієвецької сільської об’єднаної територіальної громади, голова обласної ради відзначив успішну діяльність новоутворених громад області. Однак, наголосив, що попри гарні напрацювання основним завданням очільників громад залишається наповнення місцевих бюджетів, створення робочих місць та підвищення економічного потенціалу території.
«На сьогодні в області створено 41 ОТГ. Причому більшість громад можна сміливо називати самодостатніми та успішними. Досвід Хмельниччини, яка є лідером децентралізаційних процесів в Україні, став основою для законодавчої бази в сфері реформування територіальної організації влади. Ми також ділимося та обмінюємося досвідом з колегами з інших областей, – розповів у своєму вступному слові керманич області. – Досить важливо, що громади разом з фінансовим ресурсом отримали право самостійно вирішувати проблеми своїх територій, а головне – відродили віру у власні сили, спроможність громад і кожного мешканця ініціювати розбудову свого рідного міста та села».
За думкою Михайла Загородного, для створення успішної ОТГ необхідні три головні передумови. По-перше, це розуміння з боку місцевих керівників, які не побояться поділитися своєю владою. По-друге, особистість лідера об’єднаної громади, що має не лише бажання та відповідні знання, але й певний авторитет серед мешканців. І по-третє – підтримка місцевого населення, без якої неможливо ефективно впроваджувати необхідні зміни.
«І ми на власному досвіді сьогодні переконалися, що на Хмельниччині у даних ОТГ усі ці передмови є та успішно працюють», – наголосив Михайло Загородний.
Про стан децентралізації на Хмельниччині та впровадження перспективного плану формування територій громад присутнім на пленарному засіданні депутатам доповів директор Хмельницького відокремленого підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Сергій Яцковський. А радники Центру Катерина Савчук та Алла Собко розповіли присутнім про особливості реалізації стратегії Хмельницької області та фандрайзинг, а також основні аспекти взаємодії та комунікації між органами місцевого самоврядування та депутатами обласної ради.
Відповідно до програми проведення Дня депутата, 24 травня депутати обговорять основні принципи та перспективи реалізації освітньої та медичної реформ та ознайомляться з туристичним потенціалом та історико-культурною спадщиною області.