Учора, 4 липня, в Лугано (Швейцарія) розпочала свою роботу Конференції з питань відновлення України.
У її відкритті взяли участь Президент України Володимир Зеленський (онлайн) та президент Швейцарської Конфедерації Ігнаціо Кассіс.
Учасників Конференції привітала Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль виступив на сесії високого рівня «Рамка для сталого процесу відновлення в Україні» та презентував План відновлення України. Він зокрема сказав: «Нас усіх об’єднує прагнення спокійно та мирно жити. Прагнення, щоб ніколи знову. Бажання мати дім, бути поряд з рідними. Надія, що світ наших дітей буде краще за наше сьогодення. Сьогодні ми всі об’єднані в нашому захисті, завтра – в нашій відбудові. Реформа децентралізації та незалежне місцеве самоврядування дозволило на місцях неймовірно відстоювати кожне місто, кожну громаду. І, врешті-решт, всі кроки, всі реформи, які були здійснені протягом останніх років, дозволили нам із гордістю говорити: Україна – кандидат у члени Євросоюзу».
Учасники високого зібрання приступили до обговорення Плану відновлення та Платформи відновлення України. А це 24 томи напрацювань Національної радою відновлення України, яка була створена за лідерства нашого Президента Володимира Зеленського.
Напередодні було проведено надзвичайну роботу – за шість тижнів понад три тисячі українських та міжнародних експертів, посадовців, парламентарів напрацювали тисячі сторінок свого бачення – яку країну ми будуємо і, головне, як ми будемо відновлювати нашу країну.
У своїй доповіді Прем’єр-міністр наголосив, що для України важливо об’єднати її друзів в усьому світі та сформувати коаліцію відновлення України. Важливо показати іноземним урядам та компаніям, що Україна має дуже чітке бачення того, як їй стати успішною, стати членом ЄС та здійснити українське економічне диво.
Варто зазначити, що План відновлення України розділений на три ключові етапи. Перший – це відновлювати тут і зараз те, що можливо і що є критичним для життя людей. Ця робота вже йде і фінансується коштами з бюджету України.
Друга частина – це fast recovery. Кількість зруйнованих об’єктів навіть базової інфраструктури величезна. Одразу після завершення воєнних дій та перемоги України потрібно буде реалізувати тисячі проектів відбудови. Відремонтувати школи, лікарні, збудувати тимчасове житло – повернути життя в зруйновані міста та громади.
Третій етап цього плану – це довгострокова трансформація. Вона стосується всіх сфер, починаючи від освіти та медицини й закінчуючи зеленим переходом та новим військово-промисловим комплексом. Люди, економіка, інфраструктура – ось три основи відновлення України.
Підходи до підготовки кожного з цих етапів є системними. Оцінка збитків, технічні проекти відновлення кожного конкретного об’єкта, нормативні питання, ресурсна база під це відновлення.
Сьогодні прямі інфраструктурні збитки України складають понад 100 млрд доларів. Зруйновано або пошкоджено понад 1200 освітніх закладів, більше 200 лікарень, тисячі кілометрів газопроводів, водопроводів та електромереж, доріг та залізничних колій. І кожен об’єкт ми рахуємо. Далі під кожен об’єкт буде проект відбудови.
Партнери отримають доступ і побачать карту руйнувань. На основі цієї карти вони спільно з Урядом України, експертами та місцевою владою будуть готувати технічні проекти відбудови та трансформації регіонів.
Мова йде не просто про виділення коштів на зруйновану школу чи розбиту дорогу. Мова йде про те, що партнери можуть принести свій унікальний досвід та розуміння, як збудувати якісно нове середовище. Як сформувати новий міський простір, як побудувати нові об’єкти за найкращими стандартами. Ця синергія дозволить забезпечити трансформацію регіонів.
В Україні уже працює 24 робочі групи фактично під кожну галузь.
Під час розробки проекту Плану проведено тисячі годин дискусій, на основі яких сформована відповідна структура Української платформи відновлення.
Весь проект плану відбудови писався на основі низки ключових принципів. Таких собі наскрізних векторів, дотримання яких дозволить ефективно змінювати та відбудовувати країну. Зокрема це:
- Максимально можлива безпека для людей та бізнесу.
- Відновлення краще, ніж було (Build back better). Наша мета – не просто відновити скло і бетон, а збудувати нову країну.
- Євроінтеграція та відповідність критеріям кандидатства, а в найближчому майбутньому – я впевнений – і членства в ЄС.
- Верховенство права (Rule of law).
- Прозорість і підзвітність у відновленні.
- Відбудова України з максимальним залученням зелених технологій
- Digital інструменти під час відновлення та загальна діджиталізація
- Залучення приватного капіталу до процесу відбудови.
Україна долучила до процесу всіх міжнародних партнерів для того, аби показати, що кошти, виділені на відновлення, використовуються максимально ефективно, чесно і справедливо.
Хто має заплатити за План відновлення, який вже зараз оцінюється в 750 млрд доларів? Відповідаючи на це запитання, Денис Шмигаль чітко зазначив, що ключовим джерелом відновлення мають бути конфісковані активи росії та російських олігархів. Російська влада розв’язала цю криваву війну. Вони спричинили ці масштабні руйнування і вони мають понести за це відповідальність.
Заморожені активи росії за різними оцінками складають від 300 до 500 млрд доларів. Частина країн вже почали процеси не просто заморожування, але і конфіскації цих активів. Прем’єр-міністр висловив сподівання, що всі країни-партнери долучаться до цього процесу і забезпечать цю справедливість.
Друге джерело відновлення – це гранти та пільгові кредити міжнародних фінансових організацій та країн-партнерів.
Третє та четверте джерела – це інвестиції приватного сектору, а також позабюджетні внески приватних осіб та корпорацій.
П’яте джерело відновлення – це власне кошти бюджету України.
Всі ці озвучені параметри, ресурси, підходи та принципи вже прописані у драфті запропонованого Україною плану відновлення України.
«Україна переможе! І ми все відбудуємо. Адже ми об’єднані в захисті – об’єднані у відновленні», — зазначив Денис Шмигаль.