3 липня голова обласної ради Михайло Загородний, голова облдержадміністрації Вадим Лозовий, Кам’янець-Подільський міський голова Михайло Сімашкевич разом з головою Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Сергієм Савчуком, генеральним директором енергохолдингу «Крігер» Леонідом Крігером, представниками Асоціації міст України взяли участь в урочистому відкритті-запуску унікальної комбінованої теплоелектростанції.
Ще на початку 2014 року Кам’янець-Подільський одним із перших міст на Україні задекларував амбітний план – за декілька років максимально відмовитися від використання природного газу та перейти на альтернативні види палива.
Наймасштабнішим проектом міста стало будівництво новітньої теплоелектростанції потужністю 45 МВт, що працюватиме з комбінованим виробництвом теплової та електричної енергії газовими і твердопаливними котлами. Вона не просто вироблятиме теплову та електричну енергію, а й стане альтернативою застарілим потужностям газової ТЕС. Адже безперебійно забезпечуватиме кам’янчан теплом, яке вироблятиметься з вітчизняного біопалива: соломи, відходів кукурудзи і соняшника, тріски деревини.
За словами Михайла Сімашкевича, відтепер Кам’янець-Подільський став першим в Україні, третім в Європі та п’ятим у світі містом, яке використовуватиме цей унікальний метод виробництва теплової енергії. Новітня біо-теплоелектостанція дозволить зменшити споживання газу та забезпечить його заміщення на 8,4 млн.куб. м на рік.
У своєму вітальному слові Михайло Загородний висловив сподівання, що успішна робота біо-ТЕС стане гарним прикладом для наслідування для інших громад Хмельницької області. Крім цього, на думку очільника краю, реалізація такого проекту- це ще один потужний крок на шляху України до енергетичної незалежності.
Сучасна біо-ТЕС обслуговуватиме теплом 22 тисячі жителів міста. Загалом, після завершення цього проекту місто планує зменшити споживання природного газу на 15,5 млн. куб. м (або 65%) на суму близько 115 млн. грн.
До речі, проект було розпочато в 2015 році в рамках «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання» і впроваджується за кошти кредиту Світового банку.
Після перерізання символічної стрічки в рамках відкриття відбулося вручення нагород команді, що працювала над створенням ТЕС, також для гостей організовано екскурсію теплоелектростанцією. Основний акцент зроблено на технічних потужностях і особливостях об’єкту.
Так, біо-ТЕС оснащено унікальною турбіною з модулем ОRС (Organic Rankine Cycle – органічний цикл Ренкіна) потужністю 1,8 МВт. Сам модуль підведений до 2 твердопаливних котлів. Також на теплоелектростанції встановлено два газових котли потужністю 12 МВт кожен, які використовуватимуться для пікових навантажень, коли температура сягатиме нижче -10оС.
З 2014 року в місті КП «Міськтепловоденергія» проведено реконструкцію трьох діючих та збудовано чотири нових котельні, що працюють на агропелетах і деревній трісці. Так, лише впродовж 2016-2017 рр. за рахунок заміщення альтернативними видами палива споживання природного газу було зменшено на 5,2 млн. куб. м.