13 грудня відбулася презентація фотодокументальної виставки «Комунізм = рашизм», розроблена Галузевим державним архівом Українського інституту національної пам’яті за участі архівістів, посадовців, науковців, громадських діячів Хмельниччини.
У презентації експозиції на майдані Незалежності міста Хмельницький взяли участь заступник керівника виконавчого апарату обласної ради Тетяна Зеленко, начальник обласної військової адміністрації Сергій Гамалій та його заступник Володимир Юр´єв, службовці обласної ради, керівники закладів обласної комунальної власності, працівники обласної державної адміністрації та її структурних підрозділів, керівники архівних установ області, науковці, краєзнавці, дослідники, громадські діячі краю.
Організатори заходу: Галузевий державний архів Українського інституту національної пам’яті та Державний архів Хмельницької області.
Спікер заходу − директор Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті Ігор Кулик.
У рамках презентації відбулися громадські обговорення. Зокрема, під час зустрічі було розкрито такі теми: «Як знайти своїх репресованих родичів: презентація освітніх роликів у Хмельницькому», «Державний архів Хмельницької області, як історична скарбниця краю. Робота в умовах воєнного стану», а також продемонстровано документальну виставку Держархіву Хмельницької області, яку підготували за архівно-слідчими справами репресованих громадян.
Довідково. Фотодокументальна виставка ,,КОМУНІЗМ=РАШИЗМ” на конкретних історіях людей демонструє, що криваві методи росії не змінилися. Підтвердження цьому — долі тринадцятьох жінок і чоловіків з ХХ та ХХІ століть. Більшість з них знищили лише за те, що вони були українцями, працювали на батьківській землі, розмовляли рідною мовою. Усі вони, на переконання росіян, не мали права на існування.
Комунізм, не засуджений після розпаду Радянського Союзу, призвів до його повторення у сучасній росії — до нинішнього рашизму. Призвів до війни, очевидцями якої ми є. Нині Україні випав історичний шанс належно розібратися зі своїм минулим. Одним із кроків у новому етапі дерадянізації, депутінізації сучасної України є матеріали цієї виставки.
Ознайомитись із виставкою можна на вебсайті Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті за посиланням.
Автори виставки: директор Архіву національної пам’яті Ігор Кулик та комунікаційниця Архіву Дарина Рогачук.
Над проектом працювали: Олександр Денисенко, Тетяна Прись, Анна Ряба, Світлана Старовойт, Євгеній Янкевич.
Партнери: Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності.
Інформаційні партнери: Літературна Україна, Новинарня, Цензор.НЕТ, Телеканал ВІТА, Радіо «Місто над Бугом», Суспільне Вінниця, Арміяinform.