Особливості видачі та оплати листка непрацездатності під час дії карантину…
Зміни в організації роботи щодо оформлення договорів на проходження реабілітації і санаторно-курортного лікування та подання роботодавцями заяв на оплату лікарняних і звітів…
Особливості видачі та оплати листка непрацездатності під час дії карантину
«Звертаю увагу на важливості дотримання заходів обережності та санітарно-гігієнічних норм з метою протидії поширенню випадків гострих респіраторних хвороб, зокрема, спричинених коронавірусною інфекцією, – говорить керівник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області С.Кіндзерський. – Варто зазначити, що управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області профінансує надання допомоги по тимчасовій втраті працездатності, яка компенсує застрахованій особі втрачений за час лікування заробіток, у випадках встановлення лікарем закладу охорони здоров’я тимчасової непрацездатності, зокрема, при виявлені симптомів гострого респіраторного захворювання, підозрі на COVID-2019».
Розмір виплат за лікарняними залежить від тривалості страхового стажу та визначається, виходячи із середньоденної заробітної плати працівника. Цей вид матеріального забезпечення виплачується Фондом соціального страхування України, починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності й до моменту одужання або встановлення медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) інвалідності (перші п’ять днів фінансуються за рахунок коштів роботодавця).
Крім того, у разі хвороби дитини до 14 років для особи, яка здійснюватиме догляд за нею вдома або в умовах стаціонару, Фонд соціального страхування України компенсує втрачений за цей час заробіток, починаючи з першого дня догляду. Проте, законодавством не передбачено надання Фондом соціального страхування України допомоги по догляду за дітьми, які не є хворими та знаходяться вдома з причин накладеного карантину.
Разом з тим, в умовах накладення карантину діє особливий порядок видачі листків непрацездатності, який передбачений розділом 5 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 №455.
Отримати лікарняний у зв’язку з відстороненням від роботи під час карантину можуть особи, робота яких пов’язана з обслуговуванням населення, якщо:
- ці особи були в контакті з інфекційними хворими або є бактеріоносіями;
- у разі неможливості здійснення тимчасового переведення цих осіб за їх згодою на іншу роботу, не пов’язану з ризиком поширення інфекційних хвороб.
В такому випадку листок непрацездатності видається інфекціоністом або лікуючим лікарем згідно з висновком лікаря-епідеміолога територіальної СЕС.
У разі, якщо тимчасова непрацездатність застрахованої особи викликана карантином, накладеним органами санітарно-епідеміологічної служби, допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування України надається з першого дня за весь час відсутності на роботі з цієї причини.
Зміни в організації роботи щодо оформлення договорів на проходження реабілітації і санаторно-курортного лікування та подання роботодавцями заяв на оплату лікарняних і звітів
«З метою запобігання поширенню коронавірусної інфекції COVID-19 і недопущення ризику зараження застрахованих осіб і осіб з інвалідністю, а також забезпечення реалізації заходів із протидії пандемії, – зазначає керівник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області С.Кіндзерський, – на період встановленого карантину тимчасово призупинено укладення тристоронніх договорів для проходження реабілітаційного лікування працюючими, а також медичної реабілітації і санаторно-курортного лікування потерпілими на виробництві за кошти Фонду соціального страхування України. Крім того, проводиться робота щодо перенесення термінів заїздів по санаторно-курортних путівках, виданих потерпілим».
Наразі у санаторно-курортних закладах на лікуванні за рахунок коштів Фонду соціального страхування України знаходиться понад 70 застрахованих осіб і потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання Хмельницької області. Безпечне повернення зазначених осіб додому знаходиться під особистим контролем керівництва управління виконавчої дирекції Фонду в Хмельницькій області та його відділень.
Крім того, рекомендовано страхувальникам (роботодавцям) на час карантину надавати перевагу дистанційній формі подачі до відділень управління виконавчої дирекції Фонду в Хмельницькій області заяв-розрахунків, на підставі яких Фонд соціального страхування України здійснює фінансування матеріального забезпечення.
Можливість подання заяв-розрахунків і повідомлень про виплату коштів застрахованим особам в електронному вигляді була впроваджена з 01 жовтня 2018 року, також у електронному вигляді роботодавці мають можливість подати щоквартальний звіт по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів.
Для подання до Фонду соціального страхування України електронних документів із застосуванням електронного підпису/печатки страхувальники мали укласти відповідний договір. Клієнтське спеціалізоване програмне забезпечення для створення та подання електронних документів роботодавець обирає самостійно.
Фінансування матеріального забезпечення, у тому числі допомоги по тимчасовій втраті працездатності (оплата за лікарняними) та допомоги по вагітності та пологах, здійснюється Фондом соціального страхування України на підставі прийнятої від роботодавця заяви-розрахунку.