Обласною радою три роки тому засновано обласну премію імені Володимира Ґериновича за кращу роботу в галузі історико-культурних та краєзнавчих досліджень на вшанування видатного українського вченого, педагога, науковця, краєзнавця Хмельниччини та громадського діяча.
Відповідно до Положення премія присуджується щорічно до Дня краєзнавства – 28 травня за кращу роботу в галузі історико-культурних та краєзнавчих досліджень, яка сприяє утвердженню історичної пам’яті народу, його національної свідомості та самобутності, відродженню національної культури, популяризації історичного краєзнавства та вирізняється новизною й оригінальністю. Премія виплачуватиметься у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за рахунок коштів, передбачених для цього в обласному бюджеті.
Сьогодні, 29 квітня, під керівництвом голови Хмельницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України Юрія Телячого відбулося засідання комітету з премії за кращу краєзнавчу роботу. Члени конкурсного комітету у складі заступника керівника виконавчого апарату обласної ради Тетяни Зеленко, голови Хмельницької міської організації Національної спілки краєзнавців України Юрія Блажевича, директора Державного архіву Хмельницької області Катерини Бурдуваліс, заступника голови Кам’янець-Подільської міської організації Національної спілки краєзнавців України Олександра Комарніцького та вченого секретаря обласного краєзнавчого музею Сергія Єсюніна детально проаналізували подані на здобуття премії роботи. Почергово члени комісії оцінили видання на відповідність вимогам конкурсу представлених видань згідно з Положенням про обласну премію.
На здобуття обласної премії імені Володимира Ґериновича за кращу роботу в галузі історико-культурних та краєзнавчих досліджень у цьому році претендували три роботи:
- громадсько-публіцистичне видання «Народний Рух України на теренах Хмельниччини», колектив упорядників у складі Слободянюка Петра Яковича – історика, архівіста, почесного члена Національної спілки краєзнавців України та члена Національної спілки журналістів України та Клюса Ігоря Петровича – громадського діяча та вченого;
- монографія «Іван Вікторович Івах: людина, вчений-методист, менеджер вищої освіти», автори Комарніцький Олександр Борисович – академік НАНВО України, доктор історичних наук, професор кафедри історії України Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, член Національної спілки краєзнавців України, заступник голови Хмельницької обласної організації НСКУ та Федорчук Віктор Миколайович – кандидат психологічних наук, доцент, професор кафедри соціальної роботи, психології та соціокультурної діяльності імені Тамари Сосновської навчально-реабілітаційного ЗВО «Кам’янець-Подільський державний інститут», відмінник освіти України;
- монографія «Ярмолинеччина від найдавніших часів до сьогодення», група авторів у складі Хоптяра Юрія Анатолійовича – кандидата історичних наук, доцента Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, дослідника історії України ХХ століття, голови Кам’янець-Подільської міської організації Національної спілки краєзнавців України; Хоптяра Андрій Юрійович – кандидата історичних наук, старшого викладача Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, дослідника історії України ХХ століття та Хоптяр Алли Олександрівни – кандидата філологічних наук, доцента Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, дослідниці перекладу історії України ХІХ-ХХ століття.
Члени конкурсного комітету відзначили високий рівень поданих робіт, в яких опрацьовано та використано великий масив документальних матеріалів і архівних документів та зазначили, що всі видання заслуговують бути відзначеними обласною премією імені Володимира Ґериновича за кращу роботу в галузі історико-культурних та краєзнавчих досліджень.
Так, аналізуючи громадсько-публіцистичне видання «Народний Рух України на теренах Хмельниччини», присутні зазначили, що книга є унікальним дослідженням про зародження Народного Руху України на Хмельниччині, його роль в демократизації суспільства, відродженні національно-патріотичного руху в області. Робота, за словами членів комісії, залишає для нащадків важливу та об’єктивну історичну інформацію.
Монографія «Іван Вікторович Івах: людина, вчений-методист, менеджер вищої освіти» на переконання членів комісії заслуговує уваги, оскільки детально висвітлює життєвий та трудовий шлях, громадську та просвітницьку діяльність проректора Кам’янець-Подільського національного університету Івана Іваха. У книзі використано чимало матеріалів національного архівного фонду, що робить видання ще більш цінним з наукової точки зору.
Що стосується монографії «Ярмолинеччина від найдавніших часів до сьогодення», то члени конкурсного комітету зауважили, що якби про кожен район області вийшла така робота, то можна було би говорити про унікальність Хмельниччини. Головне завдання краєзнавця – це краєзнавче дослідження, а книга про Ярмолинеччину написана за вимогами сучасності, де грамотно подані цінні історичні матеріали різних часів, тому видання є цікавим для читачів.
Надавши високу оцінку усім поданим на конкурс роботам, члени конкурсного комітету за результатами відкритого голосування цьогорічними лауреатами обласної премії імені Володимира Ґериновича в галузі історико-культурних та краєзнавчих досліджень визначили усі три подані роботи – громадсько-публіцистичне видання «Народний Рух України на теренах Хмельниччини», монографію «Іван Вікторович Івах: людина, вчений-методист, менеджер вищої освіти» та монографію «Ярмолинеччина від найдавніших часів до сьогодення».
Як повідомлялося, у 2022 році першим лауреатом обласної премії імені Володимира Ґериновича за кращу роботу в галузі історико-культурних та краєзнавчих досліджень було визнано Лілію Іваневич за її монографію «Традиційний одяг українців Поділля (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.): історія, класифікація, конструктивно-художні та регіонально-локальні особливості».
У 2023 році лауреатами обласної премії імені Володимира Ґериновича було визнано кандидата історичних наук, доцента, завідуючого кафедрою суспільних дисциплін Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, члена Національної спілки краєзнавців України Володимира Михайловича Острового за монографію «Науково-педагогічна та громадська діяльність В. О. Ґериновича (1900-ті – 1940-і рр.)» та колектив упорядників у складі Олександра Михайловича Завальнюка, доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри історії України Кам’янець-Подільського національного університету імені І. Огієнка, Володимира Григоровича Байдича, кандидата історичних наук, заступника директора ДІКЗ «Межибіж», Олександра Васильовича Байдича, голови Красилівської територіальної організації Хмельницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України, Вадима Олександровича Байдича, вчителя історії Кузьминського ліцею Щиборівської сільської ради Хмельницького району та Віталія Олександровича Лавринчука, методиста з туристсько-краєзнавчої роботи будинку творчості та юнацтва Красилівської міської ради за наукове видання «Красилівщина: Українська революція. 1917-1921 рр. (документи та матеріали)»