23 листопада в приміщенні Хмельницького університету управління та права відбулося відкриття міжнародної виставки «Наказ № 00485. Антипольська акція НКВС в Радянській Україні 1937-1938», яку створив Інститут Національної Пам’яті Польщі. Участь у заході взяли перший заступник голови обласної ради Неоніла Андрійчук, перший заступник голови облдержадміністрації Володимир Кальніченко.
Співорганізаторами виставки є Державний архів Хмельницької області та Генеральне Консульство Республіки Польща у Вінниці.
Учасники міжнародної виставки – керівники вищих навчальних закладів, науковці, краєзнавці, викладачі та студенти управління та права, представники громадських організацій та духовенства, депутати обласної та міської рад, радник Президента Польщі Тадеуш Дашкевич, делегація Інституту Національної Пам’яті Польщі: Ярослав Шарек, Мажена Крук, Маріуш Квасняк, Маріуш Жулавнік, Павел Зелоній, Адам Хлебович, Дорота Левша, Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Дамян Цярціньскі, Правлячий Єпископ Кам’янець-Подільської Дієцезії Леон Дубравський, науковці Кам’янець-Подільського університету імені І. Огієнка, працівники Державного архіву області.
О 9.30 усі учасники заходу поклали квіти до пам’ятника “Ангел Скорботи”. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять жертв репресій комуністичного режиму, разом з Леоном Дубравським помолилися за душі невинно убієнних та запалили лампадки.
Виставка «Наказ № 00485. Антипольська акція НКВС в Радянській Україні 1937-1938» підготовлена за документами державних архівів Вінницької, Одеської та Хмельницької областей. Окремі архівні документи, що стосуються людей, які були репресовані в рамках «польської операції», будуть оприлюднені вперше. Виставка підготовлена двома мовами – польською та українською. Спочатку вона буде експонуватися в Україні, а 26 листопада 2018 року – у Польщі.
Як зазначила перший заступник голови обласної ради Неоніла Андрійчук під час урочистого відкриття міжнародної виставки, присвяченої Антипольській операції НКВС, дана подія є знаковою, адже засвідчує, що не можна забувати того, що відбувалося неправильно в історії наших держав.
“Наші народи, на жаль, мають багато спільних трагічних сторінок історії. Всі драматичні події, які відбувались у ті криваві роки, мають стати для нас та наших подальших поколінь величезним уроком, сигналом того, чого не може допустити суспільство”, – сказала посадовець.
Для Неоніли Вячеславівни дана тема досить болюча, адже обидва її дідусі були репресовані а згодом і розстріляні. Дві родини були вислані в Казахстан та Черкаську область без жодних речей та провіанту. І тільки з часом жінки з дітьми змогли повернутись на рідну землю. Однак дуже довго сім’ї не знали нічого про долю чоловіків. А згодом, уже в період незалежності України, підіймаючи архівні документи, дізнались про долю батьків і це було величезною трагедією.
” Я вірю, що таке у нашій країні більше ніколи не повториться”, – зазначила Неоніла Андрійчук.
«Польська операція НКВС» – антипольська акція НКВС, що здійснювалася, відповідно до наказу №00485 від 11 серпня 1937 у 1937-1938 роках, і була з одного боку політикою «етнічної чистки» СРСР (геноцид), а з іншого – складовою політики Великого терору. «Польська операція» стала другою в серії національних операцій НКВС у передвоєнні роки, що виправдовувалася страхом перед «п’ятою колоною». Підлягали арешту такі категорії людей: члени Польської військової організації; полонені польсько-радянської війни, що залишились в СРСР; польські іммігранти; політичні біженці з Польщі (переважно члени комуністичної партії Польщі); члени польської соціалістичної партії та інших некомуністичних польських партій; активісти польського національного руху.
За даними науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Хмельницька область» у 1937-1938 рр. у Хмельницькій області органами НКВС було репресовано 21 тисяча 425 поляків, в тому числі: у Білогірському районі – 574, Віньковецькому районі – 267, Волочиському районі – 391, Городоцькому районі – 2658, Деражнянському районі – 465, Дунаєвецькому районах – 1025, Ізяславському районі – 1538, Кам’янець-Подільському районі – 1626, Красилівському районі – 832, Летичівському районі – 374, Новоушицькому районі – 42, Полонському районі – 1064, Славутському районі – 829, Старокостянтинівському районі – 901, Старосинявському районі – 180, Теофіпольському районі – 1290, Хмельницькому районі – 1245, Чемеровецькому районі – 960, Шепетівському районі – 1572, Ярмолинецькому районі – 744. У містах: Кам’янці-Подільському – 290, Хмельницькому – 1358.
Масові каральні операції на Поділлі не мали собі рівних.