Віддали шану жертвам голодомору в Україні

146

Щороку у четверту суботу листопада Україна на державному рівні вшановує пам’ять жертв Голодомору – геноциду українського народу. Цьогоріч відзначаються 85-ті роковини  Голодомору.

З метою вшанування безневинних жертв у цей день відбулися меморіальні заходи за участю першого заступника голови обласної ради Неоніли Андрійчук, керівництва облдержадміністрації, міської ради, депутатів обласної та міської рад, членів товариства політичних в’язнів та репресованих, духовенства та громадськості обласного центру.

Цьогоріч національні пам’ятні заходи до 85-тих роковин геноциду проходять під гаслом «Ми пам’ятаємо! Ми сильні». Слоганом міжнародної кампанії є слова  «Україна пам’ятає – світ визнає!».

Скорботною кількатисячною ходою від майдану Незалежності вулицями Соборною та Проскурівською, покладанням живих квітів, вінків, колосків і маленьких снопиків пшениці з калиною до пам’ятного знаку «Ангел Скорботи», запалюванням поминальних лампадок та молитвами вшанували хмельничани пам’ять жертв жахливої трагедії ХХ століття – голодомору 1932-1933 років, який в історії посідає особливе місце.

Голодомор 1932-1933 рр. був не випадковим явищем природного чи соціального походження, а наслідком цілеспрямовано застосованого тоталітарною владою терору голодом, тобто геноцидом. Масове фізичне винищення українських хліборобів штучним голодом було свідомим терористичним актом сталінської політичної системи проти мирних людей, проти українців як нації. Було підірвано соціальні основи нації, її традиції, духовну культуру та самобутність. Головною метою організації штучного голоду був підрив соціальної бази опору українців проти комуністичної влади та забезпечення тотального контролю з боку держави за всіма верствами населення.

Понад 20 країн світу визнали голодомор в Україні 1932-1933 рр. геноцидом української нації.

Учасники заходу запалили свічки в пам’ять жертв голодомору та хвилиною мовчання, в глибокій пошані та у молитві за душі жертв геноциду, пом’янули невинно убієнних.

Спільну панахиду за жертвами голодоморів провели священнослужителі різних конфесій.

На екрані демонструвалися списки мешканців області, які стали жертвами Голодомору 1932-1933 років.

Довідка.

За підрахунками істориків від штучно організованого голоду 1932-1933 рр. кількість жертв сягнула понад 10 мільйонів осіб. Це чверть населення нинішньої України. Близько 81% загиблих були українцями, 4,5% – росіянами, 1,4% – євреями та 1,1% – поляками. Щохвилини вмирало 17 людей, щогодини – близько тисячі, щодоби йшли з життя 25 тисяч наших співвітчизників. Лише у Хмельницькій, тоді ще Кам’янець-Подільській, області за цей період від голодомору померло близько 35-ти тисяч осіб. Найбільше постраждали мешканці Кам’янець-Подільського, Полонського, Старокостянтинівського, Старосинявського, Проскурівського (зараз – Хмельницького) та Шепетівського районів нашої області.

28 листопада 2006 року набув чинності Закону України «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні». Він офіційно визнає Голодомор  актом геноциду українського народу.

23 жовтня 2008 року опубліковано резолюцію Європейського парламенту щодо вшанування пам’яті жертв Голодомору – штучного голоду в Україні 1932-1933 років.  Його названо «жахливим злочином проти народу України та людяності». Документ також містить посилання на Конвенцію ООН про геноцид.