ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСТЬ

ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСТЬ

Герб Хмельницької області
Герб Хмельницької області
Прапор Хмельницької області
Прапор Хмельницької області

Загальні відомості про Хмельницьку область
Площа 20.6 тис.кв.км, 3.4% від території України.
Відстань від міста Хмельницького до міста Києва:
– залізницею – 366 км
– шосейними дорогами – 384 км

Дата утворення області – 22 вересня 1937 року

Керівництво області Голова обласної ради ЗАГОРОДНИЙ

Михайло Васильович

24.01.1966 року народження,

освіта вища, у 1989 році закінчив Кам’янець-Подільський сільськогосподарський університет, агрономічний факультет.

На посаді – з листопада 2015 року

 

адміністративна карта області

Географічні дані

Область розташована на південному заході Східно-Європейської рівнини в зонах лісостепу і мішаних лісів (Полісся). По території області протікає понад 3 тисячі річок і потічків. Найбільші ріки – Дністер, Південний Буг, Горинь, Случ, Збруч, Смотрич. Область має 60 водосховищ з обсягом води 153 млн.куб.м, 1799 ставків. Найбільші водосховища – Дністровське та Щедрівське на Південному Бузі. По запасах водних ресурсів регіон займає 6 місце в країні. Клімат помірно-континентальний. Середньорічні температури: літня +19 град.С, зимова – 3 град.С. Максимальна літня температура 36-38 град. С тепла, зимова 31-35 град. С морозу. Кількість опадів 510-580 мм (середньорічна). Грунти переважають сірі опідзолені та чорноземи.

Кордони

Хмельниччина межує на сході – з Вінницькою, на заході – з Тернопільською, на північному заході – з Рівненською, на півночі – з Житомирською та на півдні – з Чернівецькою областями. Працює Подільська регіональна митниця, у Хмельницькому аеропорту діє пункт пропуску через державний кордон України.

Адміністративно-територіальні одиниці

Кількість адміністративних районів – 20: Білогірський, Віньковецький, Волочиський, Городоцький, Деражнянський, Дунаєвецький, Ізяславський, Кам”янець-Подільський, Красилівський, Летичівський, Новоушицький, Полонський, Славутський, Старокостянтинівський, Старосинявський, Теофіпольський, Хмельницький, Чемеровецький, Шепетівський, Ярмолинецький.

Міста обласного підпорядкування – 6: Кам”янець-Подільський, Нетішин, Славута, Старокостянтинів, Хмельницький, Шепетівка.

Міст районного значення – 7

Селищ міського типу – 24

Сільських населених пунктів – 1414

Сільських рад – 265

Селищних рад – 24

Міських (міст районного значення) рад – 7

Міських (міст обласного значення) рад – 6

Об,єднаних територіальних громад – 45

Всього в області 1451 населений пункт.

Чисельність наявного населення станом на 01.05.2019 р. – 1 мільйон 261 тисяча 217 осіб.

Коротка історична довідка
22 вересня 1937 року Постановою ЦВКСРСР було утворено Кам’янець-Подільську область з центром у місті Кам’янці-Подільському. Новоутворена область займала площу 20541 кв. км. (3,3% території УРСР), у якій проживало 1615,4 тис. чол. До її складу входили 36 адміністративних районів, 3 міста обласного підпорядкування (Кам’янець – Подільський, Проскурів та Шепетівка), 8 міст районного підпорядкування,22 селища міського типу, 474 сільські ради.
У травні 1941 року обласний центр з міста Кам’янця-Подільського було перенесено до міста Проскурова, але Велика Вітчизняна війна 1941- 1945 років зупинила цей процес.
У роки окупації територія області увійшла до складу генеральної округи Волинь – Поділля. На її території було створено дев’ять адміністративних округів: Кам’янець-Подільський, Дунаєвецький, Ярмолинецький, Проскурівський, Летичівський, Старокостянтинівський, Антонінський, Ізяславський та Шепетівський.
Для відновлення зруйнованого війною господарства області держава виділила 56 млн. карбованців. За рахунок цих коштів на території області до кінця 1950 року було введено в дію 440 промислових підприємств. Валова продукція промисловості досягла 95% довоєнного рівня.
На честь видатного державного діяча і полководця Богдана Хмельницького та в ознаменування 300 – річчя возз’єднання України з Росією Указом Президії Верховної Ради УРСР від 16 січня 1954 року місто Проскурів було перейменовано на Хмельницький, а область з Кам’янець-Подільської – на Хмельницьку.
За значні досягнення у галузі сільського господарства 16 лютого1958 року область була нагороджена орденом Леніна.
Згідно Указу Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року,в зв’язку з укрупненням сільських районів на території УРСР, у Хмельницькій області сформовано 10 районів: Волочиський, Городоцький, Дунаєвецький, Ізяславський, Кам’янець-Подільський, Красилівський, Летичівський, Старокостянтинівський, Шепетівський та Ярмолинецький.
Усічні 1965 року, з метою покращання адміністративного управління, Указом Президії УРСР було об’єднано обласну промислову і сільські ради депутатів трудящих в єдину обласну раду депутатів трудящих. Замість 10 на території області було утворено 16 районів.
Післявоєнні роки відзначаються подальшим розвитком усіх галузей промисловості. Якщо у 1951 році підприємства області досягли довоєнного рівнявипуску валової продукції, то протягом1951 – 1970 рр. до ладу стало понад 100 нових промислових підприємств. В області почали діяти такі заводи, як: трансформаторних підстанцій, “Трактородеталь”, радіотехнічний, цементний, електромеханічний, приладобудівний, кабельний, Кам’янець-Подільський цукровий, Деражнянський і Дунаєвецький плодоконсервні, Шепетівський м’ясокомбінат тощо. Вироби промислових підприємствобласті експортувалися у 50 країн світу.
Зростала матеріально-технічна база у сільському господарстві.Галузь з кожним роком технічно вдосконалювалася, що позитивно позначилося на рівні рентабельності господарств.

Природні ресурси (корисні копалини)

У даний час в Хмельницькій області розвідано 372 родовища 23 видів корисних копалин. Експлуатується 167 родовищ без врахування дрібних кар’єрів, що розробляються сільськогосподарськими підприємствами для власних потреб. В основному, це родовища цегельночерепичної сировини, будівельного каменю, вапняків для цементної та цукрової промисловості, каолінових глин.

Область є одним із головних постачальників карбонатної сировини для цукрової промисловості України. Із семи розвіданих родовищ (загальні запаси 129,4 млн.тонн) розробляється чотири. У них зосереджено 32,8 млн.тонн сировини.

Заповідники

Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець»; – державний історико-культурний заповідник «Межибіж»; – державний історико-культурний заповідник «Самчики»; – національний природний парк «Подільські Товтри».

ПАСПОРТ ОБЛАСТІ 2018