«НаГрані»: в обласному художньому музеї відкрили виставку митців Донеччини

Мистецький проєкт «НаГрані» ініційований Слов’янським краєзнавчим музеєм у  співпраці із Донецьким обласним художнім музеєм, представництвом «Аустауш» в Україні – Центром громадянського суспільства «Друкарня» та Хмельницьким обласним художнім музеєм.

У графіці, живописі та керамічних композиціях 11 митців Донеччини представили свій погляд на війну, яка триває у нашій країні вже 10 років. До експозиції виставки увійшли твори: Володимира Трутко, Альони Железнікової, Володимира Ковальова, Оксани Дашивець, Олега Беліка, Олександра Трегубова, Сергія Сметанкина, Володимира Радковського, Олени Мельникової, Віктора Камєнева, Маші Вишедської.

За словами кураторки проєкту, директорки Слов’янського краєзнавчого музею Євгенії Калугіної, виставка має на меті закарбовування в пам’яті поколінь подій сьогодення і залучення уваги світової і української спільноти до руйнувань росією української культурної та історичної спадщини:

«Реакція різних поколінь художників на десять років війни втілені у живописі, графіці та керамічних скульптурних композиціях. Ці експонати передали відчуття глибокого переживання міською спільнотою подій, що відбуваються в прифронтовому місті. Мистецтво художників в цьому проєкті є їх вагомим особистим внеском у справу збереження та передачі історичної пам’яті майбутнім поколінням. Представлені твори є художнім відображенням воєнної трагедії, внаслідок якої були пошкоджені або знищені історичні будівлі Слов’янська у період з 2014 року по сьогоднішній день» – підкреслює директорка СКМ.

Перший вернісаж виставки «НаГрані» відбувся на початку грудня 2023 року в одному з артпросторів Слов’янська. Тоді на відкриття виставки завітали і заступниця директорки з наукової роботи ХОХМ, мистецтвознавиця Олена Михайловська і зрозуміла, що цю експозицію має побачити і Хмельниччина:

«Направду, ми всі на межі – не лише психологічних чи фізичних можливостей.

Важко до кінця усвідомити – як сьогодні жити на грані, на межі, біля лінії фронту і лишатись митцем або музейником. Короткочасні відвідини Слов’янська у грудні 2023 року сформулювали внутрішню потребу відчути і зрозуміти його мешканців ще більше. Саме на відкритті виставкового проєкту «НаГрані» у Слов’янську стало зрозуміло, що його необхідно показати в нашому музеї.

Ані тисяча кілометрів відстані, ані проблеми із скороченням фінансування музеїв, ані щохвилинна мінливість ситуації під час воєнного стану не зупинила кураторку, партнерів і друзів проєкту у здійсненні задуманого. Бо ми переконані, що саме мистецтво – один з найкращих способів не лише зрозуміти іншого, але й відчути його, подивившись на реальність його.» – зазначає співкураторки проєкту у ХОХМ Олена Михайловська.

Понад два десятки художніх творів відображають добре зрозумілу і щодня реальну драму, яка відбувається по всій Україні внаслідок атак ворога, його жорстокості й безжальності до нації, культури, землі…

Роз’ятрені вулиці міст, втрачені долі, перекреслені війною життя – проглядають з полотен, аркушів, скульптури живим доказом лихоліття принесеного ворогом.

Атмосферу виставки на відкритті 23 лютого особливим чуттям та гармонією співзвучання підкреслили учасники Оркестру Поліції Хмельницької області, які виконали пісню з репертуару Наталії Бучинської «Чекаю вдома» .

З виставкою «НаГрані» можна ознайомитися у Хмельницькому обласному художньому музеї до 27 березня 2024 року.

 За матеріалами Хмельницького обласного художнього музею

попередня статтяПсихологічна підтримка ветеранів: де шукати допомогу?
наступна статтяПредставників органів місцевого самоврядування, громадських організацій та бізнесу запрошують на енергетичне та кліматичне стажування в Європі