Представлено концепцію законопроектів, які визначатимуть засади адміністративно-територіального устрою

Сьогодні за участі голови обласної ради Михайла Загородного та голови облдержадміністрації Дмитра Габінета відбулася робоча нарада з обговорення подальших кроків реалізації реформи адміністративно-територіального устрою.

У цьому заході також взяли участь заступники голови облдержадміністрації та керівники окремих департаментів та управлінь ОДА.

Директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак представив концепцію законопроектів «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про місцеві державні адміністрації» у новій редакції, які визначатимуть засади адміністративно-територіального устрою України. Вказані положення законопроектів найближчим часом будуть представлені на розгляд Верховної Ради України. А наразі, за словами доповідача, триває обговорення цих проектів. Деякі положення законопроектів перебувають на стадії доопрацювання.

Норми цих законів регулюватимуть роботу префектів, розмежування повноважень між органами державної вдали та органами місцевого самоврядування, визначатимуть, які функції будуть виконувати на базовому та субрегіональному рівні адмінтерустрою, особливості формування бюджетів, тощо. Юрій Ганущак наголосив, що дані законопроекти описують загальні принципи та підходи до розмежування повноважень різних рівнів влади, деталізацію забезпечуватимуть шляхом розробки та прийняття спеціального законодавства. За його словами, аби завершити розпочаті реформи, необхідно не лише вносити зміни до Конституції України, а й ухвалювати ще близько 200 секторальних законів, які чітко формуватимуть сфери відповідальності та важелі контролю за дотриманням законодавства органами місцевого самоврядування та місцевими державними адміністраціями.

Експерт знову наголосив, що бачення щодо створення в області трьох одиниць субрегіонального рівня залишається незмінним. Серед змін, які внесли до початкових проектів – збільшення терміну повноважень префектів (5 років) та скасування положення про обов’язковість ротації їх на посадах. Однак горизонтальна ротація, тобто в межах області, передбачається для керівників районів. Буде сформовано кадровий резерв фахівців, що зможуть претендувати на посади префектів субрегіонального рівня. Лише після відпрацювання певного терміну у різних районах вони згодом можуть бути призначені на посаду обласного рівня.

Більш детально із нормами цих законопроектів можна ознайомитися у презентації.

Концептуальні пропозиції підготовлені в рамках чинної Конституції України, але при цьому з урахуванням змін до Конституції в частині децентралізації, які на сьогодні підготовлені Урядом України.

Відповідно до презентованих концептуальних пропозицій нові редакції законів мають:

  • привести українське законодавство у відповідність Європейській хартії місцевого самоврядування;
  • впорядкувати підходи до визначення повноважень органів місцевого самоврядування різних рівнів;
  • закріпити чіткий порядок умов та передачі повноважень держави органам місцевого самоврядування;
  • узгодити повноваження органів місцевого самоврядування та функцій, які виконують місцеві державні адміністрації;
  • усунути конфлікт інтересів під час здійснення місцевими державними адміністраціями повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування і функцій державного нагляду;
  • вирішити інші проблеми.

За результатами аналізу презентації законопроектів «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про місцеві державні адміністрації» обласною владою будуть надані пропозиції, зокрема й в частині розподілу повноважень між районним та обласним рівнями з метою врахування їх в остаточному варіанті зазначених вище законопроектів.

На завершення очільники області поцікавилися у Юрія Ганущака про плани урядовців щодо можливості пілотування проекту впровадження нової моделі адміністративно-територіального устрою. За словами експерта, це питання остаточно не вирішене, але існує велика імовірність, що саме такий механізм відпрацювання моделі й буде застосований. При цьому він додав, що Хмельниччина якраз є однією із тих небагатьох областей, де реформа децентралізації була найбільш ефективною. Саме це, на його думку, дає підстави Хмельниччині впевнено претендувати на участь у пілотному проекті нової моделі адміністративно-територіального устрою України.

 

попередня статтяОбрано нового керівника Агенції регіонального розвитку Хмельницької області
наступна статтяУчні та юннати Хмельниччини – переможці Всеукраїнської природоохоронно-пропагандистської акції «Грак – птах року 2019»