У Хмельницькому презентували фінальний проєкт Регіонального плану управління відходами до 2030 року

21 липня у виставковому залі Торгово-промислової палати відбувся семінар-презентація фінальної версії Регіонального плану управління відходами  у Хмельницькій області до 2030 року. У такому потужному та надважливому для області заході взяли участь перший заступник голови обласної ради Володимир Гончарук, заступник голови обласної ради Валентин Соколюк, Хмельницький міський голова Олександр Симчишин, заступник голови облдержадміністрації Володимир Білик, представники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства розвитку громад та територій України, голови територіальних громад області, екологи, громадські активісти.

Ще з минулого року експерти міжнародної консалтингової компанії «SEURECA»  допомагають  розробити Регіональний план управління відходами у Хмельницькій області. Причому, Хмельниччина стала першою областю в Україні, що застосувала системний підхід до розробки цього документу, як це робиться у світі: тобто розпочала саме з вивчення загальної ситуації з подальшою розробкою Регіонального плану на основі отриманих даних.

Впродовж останніх тижнів експерти компанії проводили робочі зустрічі з керівництвом області, головами територіальних громад. Під час таких консультацій у Шепетівці, Кам’янці-Подільському та Хмельницькому  обговорювались запропоновані технічні та фінансові рішення можливого розміщення об’єктів поводження з відходами на території громад в межах трьох субрегіональних кластерів (Північного, Центрального та Південного).

Сьогодні ж фінальну версію, з врахуванням коментарів та зауважень громад,  Регіонального плану управління відходами в Хмельницькій області до 2030 року урочисто презентували перед шанованим товариством.

У своєму відеозверненні до учасників семінару-презентації голова обласної ради Віолета Лабазюк запевнила присутніх у всебічній підтримці обласної ради реалізації регіонального плану в майбутньому, зокрема залученню державних коштів, коштів з різних джерел для його фінансування.

“Лише тоді, коли спільні рекомендації і побажання громади та  органів влади будуть почуті – розвиток в регіонах та наших територіальних громадах набуде нового поштовху для розвитку всієї області, – наголосила Віолета Лабазюк. – Наша спільна мета – подолати екологічні виклики, що буде здобутком для місцевого населення та наступних поколінь. Регіональний план стане своєрідною “дорожньою картою” зі створення ефективної системи управління відходами”.

Хмельницький міський голова Олександр Симчишин  наголосив на важливості реалізації даного проєкту для всієї області. Співпраця з іноземними експертами у місті розпочалась ще кілька років тому. Наразі обласний центр має низку реалізованих успішних екологічних проектів: “Розумне довкілля”, “Екобус”. Також розроблена концепція впорядкування чинного сміттєзвалища, якому понад 50 років.

А перший заступник голови обласної ради Володимир Гончарук у своєму виступі згадав, що саме він, працюючи на посаді заступника Хмельницького міського голови, разом з командою однодумців розпочав реалізацію міських екопроектів у сфері довкілля.

Від імені голови обласної державної адміністрації Сергія Гамалія привітав присутніх заступник Володимир Білик, який очолював обласну робочу групу  зі сприяння розробленню проєкту.

Успішної реалізації проєкту на теренах області побажав в онлайн-зверненні і директор департаменту комунальних послуг і комунального обслуговування Міністерства розвитку громад і територій Андрій Ведмідь.

А директорка Департаменту з питань поводження з відходами та екологічної безпеки Міндовкілля Олена Колтик наголосила: “Або ми зараз зацікавлені, щоб у нас в країні з’явились сміттєпереробні потужності, свідоме ставлення, або ми дійдемо до точки неповернення.  Людям треба розуміти, що проблема відходів стосується не лише тоді, коли їм із-під вікон не вивезли сміття. Вона стосується нас кожної хвилини”

Регіональний план управління відходами у Хмельницькій області до 2030 року визначає правила поводження з усіма видами відходів, поділ області на кластери, розташування майбутніх полігонів, комплексів з переробки, перевантажувальних станцій, фінансову модель розбудови ефективної регіональної системи управління відходами, що має забезпечити  сталий розвиток регіону, покращення екосистеми та здорове та безпечне майбутнє мешканцям, від малого села до великого міста.

Пан Жіль де Реймон-Каузак, інженер проекту, експерт з технічних та фінансових питань компанії «SEURECA», наголошує що під час підготовки проєкту максимально враховувалися всі проблемні питання, зокрема, забезпечення доступності тарифів для усіх верств населення. Регіональний план передбачає доступність тарифів для мешканців області  – вони не можуть перевищувати 1,0 – 1,5% середнього доходу.

“До впровадження тарифної політики підходити потрібно дуже виважено”,наголошує Віолета Лабазюк.

Відповідно до проєкту, інвестиційна схема розбудови обласної системи управління твердими побутовими відходами передбачає частки фінансування 10% – місцевий бюджет, 10% державний бюджет, 80% кредити. Крім цього, пропонується дотримуватися принципу «забруднювач платить».

Обласна рада розуміє, що місцеві фінансові ресурси для управління відходами обмежені. Наразі кошти на цей напрямок надходять лише  з фонду охорони навколишнього середовища та здатні забезпечити лише окремі потреби у придбанні нового обладнання для збирання ТПВ. Проте, цих ресурсів і цього обладнання недостатньо для удосконалення системи управління відходами на рівні кожного кластера. Що стосується плати, яку сплачують регіональні виробники відходів, то вона покриває лише частину експлуатаційних витрат, але не інвестиції, які необхідно здійснити.

Водночас, голова обласної ради впевнена, що “під лежачий камінь вода не тече”. А тому необхідно звертатись до центральних органів виконавчої влади, Верховної Ради України та лобіювати інтереси громад Хмельниччини.

Віолета Лабазюк ініціюватиме звернення до Верховної Ради України щодо пришвидшення розгляду Проекту Закону України “Про управління відходами” з реєстраційним номером № 2207-1-д.

Водночас, голова обласної ради ініціює внесення змін до технічних завдань стратегії регіонального розвитку Хмельницької області на період до 2027 року та плану заходів з її реалізації. Дане питання планується розглянути уже на грудневій сесії обласної ради.

Дані зміни, на думку Віолети Лабазюк, потрібні для того, аби забезпечити доступ нашим територіальним громадам до фінансового ресурсу коштів Державного фонду регіонального розвитку.

Звернення голови обласної ради Віолети Лабазюк щодо ситуації з твердими побутовими відходами в області та розробки Регіонального плану управління відходами

 

попередня статтяДо уваги зацікавлених осіб!
наступна статтяСтан умов і безпеки праці та проведення профілактичної роботи – у пріоритеті роботи управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області