Знайомство з Хмельниччиною: Кармалюкова гора

Вздовж лівого берега річки Мукша, що є притокою Дністра, тягнуться заліснені товтри,  які утворюють мальовничий гірський ландшафт. Одна з них – товтра Кармалюкова гора, яка є ландшафтним заказником загальнодержавного значення та входить до Національного природного парку “Подільські товтри”.

Кармалюкова гора знаходиться між селами Маків та Колубаївці Кам’янець-Подільського району. Вона  з двох боків огинається річкою та піднімається над її поверхнею на 60 метрів. Площа заказника становить 765 гектарів.

Західний та південно-західний схили Кармалюкової гори мають круті, майже прямовисні урвища, які досягають в окремих місцях понад 10 м. Внизу, біля основи гори, розташовані округлі валуни, вкриті  мохами і папоротями, серед яких – немало рідкісних.

Із дерев, які тут представлені, особливу наукову цінність становлять клокичка периста та берека, які занесені до Червоної книги України. Зустрічаються й рідкісні в області дуб скельний, вовчі ягоди звичайні та ялівець звичайний.

Серед багатого різнотрав’я теж є червонокнижні види: булатка великоквіткова, гніздівка звичайна, коручка чемерниковидна, лілія лісова, любка дволиста, підсніжник звичайний.

На території заказника є пам’ятка археології. Знак у вигляді чавунної стели засвідчує,  що у VIІ-VІІІ століттях тут  існувало слов’янське городище.

Назва гори пов’язана з іменем народного героя Устима Кармалюка, який за переказами, переховувався у печері на її вершині.

 

попередня статтяВітаємо з Великоднем християн західного обряду!
наступна стаття1 квітня – відкритий діалог на тему: «Реформа місцевого самоврядування: 10 років на марші. Виклики → сенси → майбутнє»