Знайомство з Хмельниччиною: пам’ятка природи загальнодержавного значення «Китайгородське відслонення»

Знамените місто Китайгород, засноване ще князем Потоцьким. Колись тут був розкішний замок та сюди з’їжджалось чимало купців, бо саме тут проходив Чумацький шлях.

Свідченням наукової цінності території є один із найповніших у світі еталонний розрiз силурiйських вiдслонень. Міжнародний геологічний еталон відслонення третього і четвертого періодів палеозойської ери починається на лівому березі річки Тернава і охоплює весь схил пагорба на південно-західній околиці села Китайгород.

Площа даного відслонення 60 га. Невелика частина відкладів, в основному пісковиків, які знаходяться в заплавній частині річки, після підняття рівня води в 1983-1984 рр. опинилися під водою. Але сам розріз зберіг свою унікальність і до сьогодні. Вона полягає в тому, що тільки в районі с. Китайгород можна спостерігати повний розріз силурійських відкладів.

Геологічна пам´ятка природи загальнодержавного значення «Китайгородське відслонення» у 2010 р. увійшла до складу національного природного парку «Подільські Товтри».

На підставі результатів дотеперішнього дослідження силурійських відкладів Поділля, які є досить унікальними і єдиними на території сучасної Європи і досліджуються науковцями з усього світу, можна виділити три горизонти верхнього силуру Поділля:

  • нижній – пісковики
  • середній – сланці
  • верхній – вапняки

Оскільки скам’янілості трапляються тільки у вапняковому горизонті, вік його визначається точніше. Загалом тут розрізняються три яруси: венлокський, лудловський і даунтонський.

Венлокський ярус розташований під товщею води. Охоплює пісковики і сланці з фосфоритовими конкреціями. Тільки верхня частина, де спостерігаються сланці, є над водою.

Лудловський ярус виявлений вапняками й тентракулітовими сланцями у верхній частині. У вапняках цього ярусу є багато решток коралів.

Даунтонський ярус складений вапняками і глинястими сланцями. У вапняках менше, ніж у венлоку, коралів.

Науковці вважають, що Китайгородське відслонення є унікальною пам’яткою. Оскільки у світі мало місць, де трапляється повний розріз силурійських порід, то дане відслонення має належати до Світової геологічної спадщини.

У підготовці інформації використано матеріали

з сайту https://www.npptovtry.org.ua

попередня стаття12 серпня – День молоді
наступна статтяНове життя самчиківського розпису