Вперше до лонглиста Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії «ГРА», який цьогоріч відбувається в нашій державі вшосте, потрапила вистава Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру імені М. Старицького.
Як зазначає директор Фестивалю-Премії Богдан Струтинський, найпрестижнішою театральною нагородою у Великобританії є Премія Лоуренса Олів’є, у США – «Тоні», у Франції – Премія Мольєра, в Австралії – Премія Хелпмана, у Канаді – Премія Дори Мейвор Мур. Що стосується України, то вже шостий рік цей флагман першості тримає Фестиваль-Премія ГРА, адже за масштабом проведення, географією і значимістю їй поки немає аналогів. Уже другий рік конкурс проводиться в умовах воєнного стану і організатори премії безмежно вдячні усім театрам – і державним, і незалежним, які попри усі перепони та труднощі часу знайшли можливість подати свої вистави, а головне проявили бажання ГРАти і боротися за звання кращої вистави країни.
Цьогоріч на участь у Фестивалі-Премії подали заявки 58 театрів із 18 міст. Загалом, на пошту надійшло 88 заявок, але технічний відбір пройшло 85 вистав. Після перегляду відеозаписів вистав, експерт(к)и виставили свої бали і сформували лонгліст з 35 вистав. У цьому списку представлені 10 міст України: Київ (14 вистав), Львів (9 вистав), Одеса (2 вистави), Харків (2 вистави), Рівне (2 вистави), Івано-Франківськ (2 вистави), Хмельницький (1 вистава), Дніпро (1 вистава), Луцьк (1 вистава), Чернівці (1 вистава).
Вистава «Борщ. Мій рецепт виживання» Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру імені Михайла Старицького змагається за перемогу у номінації «За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни». Вона поставлена харківським режисером Артемом Вусиком за п’єсою молодої київської драматургині Марини Смілянець. Над художнім рішенням вистави працювали Діана Рудчук (художниця-постановниця) і Олена Янчук (художниця по костюмах).
П’єса «Борщ. Рецепт мого виживання» заснована на реальних подіях і складається з трьох новел. Герої – мешканці одного села у київській області, яким довелося певний час жити в окупації. Події розгортаються у перші місяці повномасштабного вторгнення росії в Україну. А саме, у лютому – квітні 2022 року. Всі три історії, навіть враховуючи страшні реалії, сповнені надії та віри у світле майбутнє. Чому названо п’єсу «Борщ»? Бо окремою наскрізною лінією, яка об’єднує усі новели є тема приготування української народної страви. Борщ представлений як символ дому, затишку, традицій і незламності. В кожній новелі герої п’єси чи готують борщ, чи шукають для нього інгредієнти, чи розповідають унікальні рецепти своїх родин, чи просто мріють як будуть готувати його після перемоги.
Експерти приїдуть до Хмельницького на перегляд вистави «Борщ» 31 травня і у червні.
Оголошення шортліста 6-ого Фестивалю-Премії заплановано на липень цього року.
За матеріалами Національної спілки театральних діячів України