Порталом Децентралізація влади підготовлений моніторинг ЗМІ та інших джерел, що інформують про ключові події у процесах децентралізації. Новини Української асоціації раойонних та обласних рад також включені до цього списку.
Пропонуємо ознайомитись з перебігом реформи в Україні.
Сайт Мінрегіону
113 об’єднаних громад чекають від ЦВК призначення перших виборів
На розгляді Центральної виборчої комісії знаходяться звернення від облдержадміністрацій щодо призначення перших виборів місцевих голів та депутатів у 113 об’єднаних територіальних громадах, до складу яких увійшли близько 550 колишніх місцевих рад.
Про це свідчать дані моніторингу Мінрегіону щодо стану формування об’єднаних громад в Україні.
Найбільше об’єднаних громад, які вже чекають на рішення ЦВК, у Дніпропетровській — 14, Чернігівській – 12, у Полтавській – 10, у Черкаській – 9, у Житомирській – 8, у Херсонській – 7, у Волинській та Кіровоградській областях – по 6 ОТГ.
Загалом, станом на 26 червня, на фінальних стадіях формування знаходиться 200 об’єднаних громад:
113 ОТГ чекають на рішення ЦВК,
10 ОТГ — облдержадміністрації готують звернення до ЦВК,
50 ОТГ приймають остаточні рішення про об’єднання,
27 ОТГ чекають на висновок ОДА.
Нагадаємо, 6 червня цього року Парламент прийняв закон про виділення коштів на вибори в об’єднаних громадах в 2017 році.
Також повідомлялося, що Уряд перерозподілив деякі видатки державного бюджету і виділив Центральній виборчій комісії майже 13 млн грн на організацію та проведення виборів у об’єднаних громадах.
Як відомо, загалом в Україні протягом 2015-2017 років створено 413 об’єднаних територіальних громад, до складу яких увійшла 1971 колишня місцева рада.
Верховна Рада України
«Децентралізація влади»
Закон, що забезпечить фінансування виборів в об’єднаних громадах, направлено на підпис Президенту
Прийнятий 6 червня Верховною Радою України закон, який врегульовує питання фінансового забезпечення місцевих виборів, в тому числі і перших місцевих виборів об’єднаних територіальних громад (реєстр. № 6431), вже направлено на підпис Президенту України, зазначено на офіційному сайті Парламенту.
За даними Мінрегіону, на сьогодні 113 об’єднаних територіальних громад очікують від Центральної виборчої комісії рішення про призначення на їх території перших місцевих виборів.
Раніше Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода заявляв, що процес добровільного об’єднання територіальних громад триває. Щотижня утворюються нові громади.
Завершальним кроком об’єднання є проведення на їх території перших місцевих виборів. Крім того, на сьогодні діє закон, який дозволяє приєднуватися місцевим радам до вже діючих об’єднаних громад. В такому випадку мають проводитися довибори на території приєднаних рад, що також потребує фінансування.
Як відомо, загалом в Україні протягом 2015-2017 років вже створено 413 об’єднаних територіальних громад, до складу яких увійшла 1971 колишня місцева рада.
ДСНС України
Сайт ДСНС
23 червня в смт Черкаське Донецької області відбулася урочиста церемонія передачі нового сучасного спорядження фахівцям центрів безпеки Черкаської, Шахівської та Лиманської об’єднаних територіальних громад Донеччини, а також запуск набору добровольців.
Участь у заході взяли Голова ДСНС України Микола Чечоткін, заступник Міністра МВС України з питань європейської інтеграції Анастасія Дєєва, представники Міністерства регіонального розвитку будівництва та ЖКГ України, керівництво ГУ ДСНС України у Донецькій області, а також голови об’єднаних територіальних громад регіону.
“Функціонування подібних центрів дозволяє максимально скоротити час прибуття на місце пожежі. А залучення добровольців до пожежогасіння поряд з професіоналами – один з напрямків масштабної реформи ДСНС, що розпочалася у вересні минулого року. Загалом саме такий, обраний нами шлях реформ підтримується нашими міжнародними партнерами та друзями. І підтвердження цьому — нова форма для наших майбутніх добровольців, яка сьогодні передається громадам Донецької області”, — зауважив Микола Чечоткін.
Захисний одяг, загальною вартістю понад 1,5 млн грн закуплений міжнародною організацією “Українська ініціатива зміцнення громадської довіри” за підтримки Агентства Сполучених Штатів Америки з міжнародного розвитку.
Спеціальні захисні костюми, пожежні краги, що витримують високі температури та стійкі до механічних пошкоджень, а також захисні чоботи та пожежно-рятувальні ремені — все це спорядження відповідає найвищим міжнародним стандартам якості і вже найближчим часом опиниться на озброєнні вогнеборців місцевих центрів безпеки.
Також на прикладі Черкаської об’єднаної територіальної громади присутні мали можливість на власні очі побачити й оцінити практичні аспекти роботи місцевого центру безпеки. Зокрема, отримати вичерпні відповіді на свої запитання щодо алгоритму будівництва та умов утримання центрів з місцевого бюджету.
Крім того, під час заходу заступник Міністра МВС України з питань європейської інтеграції Анастасія Дєєва оголосила про запуск набору добровольців до Центру безпеки Черкаської об’єднаної територіальної громади.
“Ми впевнені, що така система допоможе забезпечити безпеку кожного громадянина, навіть у віддалених селах. Сьогодні тут присутні маленькі мешканці громади. Ми хочемо, щоб вони завжди знали, що у складній ситуації вони, і їх батьки, завжди можуть розраховувати на допомогу пожежних, поліції та швидкої”,- зауважила Анастасія Дєєва.
У свою чергу маленькі відвідувачі заходу цього дня мали змогу насолодитися яскравою інтерактивною програмою. Зокрема, різними цікавими конкурсами, вікторинами з розіграшами призів, а також змаганнями «Ігри вогнеборців».
Форум місцевого розвитку
Сайт ФМР
Комітет регіонів готовий допомогти Україні у процесі децентралізації, – Славомир Сосновський
У процесі проведення реформи децентралізації Україна може уникнути багатьох помилок, які свого часу допустила Польща, тому реформа децентралізація в Україні може пройти набагато швидше.
Про це під час панельної дискусії «Кращі практики і досягнення об’єднаних громад» заявив член Комітету регіонів, маршалок Любельського воєводства Республіки Польща Славомир Сосновський.
Славомир Сосновський привітав учасників панельної дискусії від імені голови Комітету регіонів і наголосив, що Форум місцевого розвитку у Трускавці є важливим та історичним.
Маршалок Любельського воєводства наголосив, що європейська спільнота уважно слідкує за усіма процесами, які відбувається в Україні. Також члени ЄС готові надавати українським експертам та владі будь-яку допомогу та консультації, зокрема у процесі проведення реформи децентралізації.
«Україна може уникнути дуже багатьох помилок, які ми пройшли свого часу. Саме тому реформа у вас може відбутись набагато швидше. Комітет регіонів приділяє дуже велику увагу Україні, а після того, як Україна стане співголовою цього Комітету, ви зможете подавати і вносити дуже багато своїх пропозицій», – сказав Славомир Сосновський
Сайт ФМР
Карпатська макрорегіональна стратегія – запорука успіху, – В’ячеслав Негода
У «Державній стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року», затвердженої Урядом, питання розвитку гірських територій є одним із пріоритетних.
Про це нагадав перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода під час панельної дискусії, присвяченій Карпатській макрорегіональній стратегії.
Посадовець підкреслив, що органи центральної виконавчої влади України підтримують ініціативу польських колег щодо створення нової макрорегіональній стратегії для Карпатського регіону.
«Думаю, вона матиме підтримку і в інших наших партнерів. Переконаний, що сьогоднішній Форум дасть новий поштовх для підтримки та реалізації в майбутньому цієї стратегії, оскільки вона – це запорука успіху», – резюмував В’ячеслав Негода.
Сайт ФМР
Польські та українські посадовці поділилися досвідом щодо розвитку територій та ініціатив громад
Про інструменти фінансування місцевого та регіонального розвитку говорили під час панельної дискусії у межах Форуму місцевого розвитку, сьогодні, 24 червня.
Участь у ній взяв перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода. Він розповів, що у 2014 році на реалізацію регіональних проектів у Державному бюджеті було передбачено лише 500 млн гривень.
«Цьогоріч ми маємо у Державній скарбниці вже 9 млрд гривень. З цього часу ресурси виросли практично у 18 разів, це при тому, що у нас іде війна, втрачено знану частину економіки (і Крим, і Донбас), разом з тим політика нового уряду полягає у тому, що регіональний розвиток – це є основа розвитку всієї країни», – В’ячеслав Негода.
У свою чергу депутат Сейму Республіки Польща Марія Зуба відзначила: «Я від початку спостерігаю за темпами. Як сусід – я пишаюся вашими результатами. Труднощі будуть, але є люди, які ці труднощі зголошуються долати».
Представники польської делегації також охоче поділилися здобутками в екологічній сфері та принципами фінансування охорони довкілля. «Ми відкриті до обміну досвідом», – наголосив директор Національного фонду охорони довкілля та водних ресурсів Республіки Польща Казімєж Куйда.
Про гранти неурядових організацій говорила віце-маршалок Мазовецького воєводства Республіки Польща Єва Ожеловська. Вона зокрема розповіла, скільки грошей отримують місцеві громади для того, що могли загосподарювати свою територію.
«Впродовж 9-ти років впровадження проекту в Львівській області користь від впровадження ініціатив, які є в проекті, отримало більше 45 тисяч осіб у містах, селах, селищах і т.д. Громади реалізували більше 202 мікропроектів, бюджет яких перевищує 40 млн грн», – зазначив координатор обласного ресурсного центру громад Проекту МРГ Ігор Назар.
Також голова Самбірської районної ради Віталій Кімак додв: «Завдяки інструментам місцевого розвитку за два роки ми реалізували проектів більше, ніж за 25 років незалежності України. Це і в кількісному вимірі, і в вимірі коштів».
Сайт ФМР
23 червня в межах Форуму місцевого розвитку у Трускавці відбулася зустріч керівників самоврядних органів карпатських регіонів під головуванням очільника Львівської обласної ради Олександра Ганущина.
Присутні обговорили питання посилення міжрегіональної співпраці для підвищення ефективності регіонального розвитку в Карпатах.
Як зауважив Олександр Ганущин, дуже важливо, щоб для Карпатського регіону була єдина макрорегіональна стратегія. «Сьогодні під час Форуму ми презентуємо Карпатську макрорегіональну стратегію Європейського Союзу. До цієї ініціативи ми плануємо залучити представників усіх держав, де розташовані Карпати. Також необхідний постійний діалог, насамперед самоврядних органів, для просування цієї ідеї», – зазначив він.
За підсумками засідання було підписано декларацію про утворення неформальної платформи співпраці самоврядних регіональних органів Карпат. Відповідно до неї декларується готовність постійної комунікації у рамках заходів, що проводяться на території наших регіонів з метою посилення координації задля розвитку регіону Карпат.
Сайт ФМР
Децентралізація – одна з найуспішніших реформ в Україні за темпами і обсягами реалізації
На цьому під час засідання голів районних рад Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей у рамках Української Асоціації районних та обласних рад у межах проекту “Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні” заявив перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода, посилаючись на думку закордонних експертів.
Також він висловив впевненість, що цьогоріч процес децентралізації набуде ще більшої динаміки. «Станом на сьогодні є 413 об’єднаних територіальних громад, у ЦВК знаходиться ще 111, які чекають рішень про оголошення виборів. У цілому ми пройшли уже через екватор», – зауважив посадовець. Директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак повідомив присутнім останню новину про те, що Верховній Раді зареєстрували законопроект “Про утворення, ліквідацію, встановлення і зміну меж районів”.
Сайт ФМР
Одне з основних завдань децентралізації – підняти українське село. Про це під час панельної дискусії «Кращі практики і досягнення об’єднаних громад» заявив експерт із децентралізації, директор ГО «Інститут розвитку територій» Юрій Ганущак. Він зазначив, що розвиток українського села сприятиме у першу чергу зростанню народжуваності.
«Село може народжувати скільки завгодно, оскільки нема обмеження для площі, але треба дати відчуття комфорту. Величезна сила і потенціал, який є у села, дасть величезний поштовх для розвитку України як держави. Україна має шанси уникнути тих помилок, які вчинили окремі країни Європейського Союзу і прорватись на ті позиції, які для неї закладені у світі. Я в це вірю», – сказав Юрій Ганущак.
Він також зауважив, що політики відчувають, що виборцям подобається децентралізація, тому вони також її підтримують. «Найважливіше те, що громада має бути спроможною. Так, ми 30% громад «відпустили», щоб вони самі переконались у тому, що математику не обманиш і вони не можуть бути спроможними», – поділився експерт.
Він також відзначив, що для усіх місцевих громад, які мають амбіції та розум, зараз – зоряний час. «Ті, хто були першими, отримають «цукерку». Ми усі розуміємо, що з кожним роком грошей буде менше. Тому зараз усі активні об’єднані громади пишуть проекти і подають їх на різноманітні конкурси і гранти», – підсумував директор ГО «Інститут розвитку територій».
Сайт ФМР
У процесі децентралізації не потрібно ганятись за кількістю, – голова Тернопільської облради
Якщо б ми не займались популізмом, то мали б набагато кращі результати у процесі проведення реформи децентралізації. Попереду нас чекає реформа медицини і рано чи пізно вона відбудеться, але вона буде кращою, якщо ми самі будемо вимагати і брати активну участь у проведенні будь-якої реформи.
Про це під час панельної дискусії «Кращі практики і досягнення об’єднаних громад» заявив голови Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук.
У своїй доповіді голова Тернопільської облради поділився досвідом проведення реформи децентралізації на Тернопільщині, яка є лідером в Україні за кількістю об’єднаних територіальних громад.
«Справді, ті, хто першими «вскочив у поїзд», у них зараз – найкраща ситуація із децентралізацією. Якщо у нас на початку проведення цієї реформи було менше популізму, то ми уже б були набагато далі. Станом на сьогодні у Тернопільській області є 36 громад і сьогодні ми вже не ганяємось за кількістю, а вже ганяємось за якістю. Треба було робити так і раніше», – сказав Віктор Овчарук.
Він також наголосив, що сьогодні нікого уже не треба переконувати у доцільності проведення децентралізації.
«Зокрема, сьогодні на Тернопільщині ми очікуємо перевиконання обласного бюджету у 300 млн грн., а територіальним громадам активно допомагаємо із обласного бюджету», – каже Віктор Овчарук.
З його слів, стимул полякає у тому, що ОТГ отримують кошти із обласного бюджету на реалізацію тих чи інших соціальних проектів. Стимул полягає у тому, що із обласного бюджету їм виділяється субвенція у розмірі від 10% і більше, а решту коштів уже забезпечують самі голови об’єднаних територіальних громад.
Експертне середовище
«Mind»
Земельні відносини: експерти радять українським законодавцям брати приклад з Канади
З канадського досвіду у сфері земельних відносин українським законодавцям треба зробити важливі висновки. Високоякісний захист прав власності та вільна економіка дуже позитивно впливають на ціни.
Про це пише експерт Проектного офісу секторальної децентралізації з питань земельних відносин Олег Проценко у своїй статті «Корисний приклад: як розпоряджаються земельними ресурсами в Канаді».
«Вартість оренди 1 гектара землі на рік у Канаді становить $2700. Для порівняння: вартість оренди 1 гектара на рік в Україні становить $40 – це майже в 70 разів менше. Така висока ціна є вигідною для бюджету: щорічна сплата податку на нерухомість у розмірі близько 1% від ринкової вартості активу стимулює максимально ефективно використовувати земельні ресурси», — пише Олег Проценко.
«Ще один важливий урок: земля є невід’ємною частиною з будовою. При цьому податок на нерухомість (куди входить і земля) є податком, збори по якому в Канаді становлять 40–60% місцевих бюджетів. А вартість нерухомості кожні чотири роки оцінює незалежне агентство. Важливо й те, що для запобігання зловживань під час продажу державних земель усі операції з купівлі та продажу землі відбуваються на відкритих аукціонах», — йдеться у публікації.
Повну версію статті читайте ТУТ
Асоціація районних та обласних рад
Сайт УАРОР
На факультеті публічного права та адміністрування Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого у 2017 році оголошується набір абітурієнтів на нову спеціалізацію «Юрист місцевого самоврядування».
Підготовка фахівців здійснюється за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Бакалавр» (4 роки) та «Магістр» (1,5 роки) на бюджетній та контрактній умовах.
Майбутні фахівці зможуть здійснювати:
? забезпечення договірних відносин у місцевому самоврядуванні;
? нормопроектувальну діяльність місцевого самоврядування;
? юридичний супровід реалізації повноважень органів місцевого самоврядування;
? ефективний та надійний захист прав місцевого самоврядування в судових та інших органах влади;
? всі інші юридичні питання, пов’язані із функціонуванням місцевого самоврядування.
Навчання на умовах контракту може здійснюватися, в тому числі за рахунок бюджетних коштів за наявності рішення відповідної ради.
«U-LEAD з Європою»
«Децентралізація влади»
Асоціація з енергоефективності та енергозбереження в рамках проекту «Підвищення спроможності ОТГ щодо впровадження енергетичного менеджменту та покращення надання консультаційних послуг з підвищення енергоефективності» оголошує конкурс на участь в десятиденному тренінгу з питань енергоефективності та енергозбереження (два модулі по 5 днів).
За результатами конкурсу буде відібрано п’ятдесят талановитих та натхненних учасників зі всієї України, щоб надати їм професійну тренерську підготовку у сфері енергоефективності та енергозбереження для подальшого надання консультацій об’єднаним територіальним громадам (ОТГ) та Центрам розвитку місцевого самоврядування (ЦРМС) з зазначених питань.
Серед основних предметів навчання:
Організація системи енергетичного менеджменту в об’єднаних територіальних громадах;
Проведення енергетичних аудитів та підготовка техніко-економічних обґрунтувань;
Енергетичний моніторинг та методи збору інформації;
ОСББ як інструмент підвищення енергоефективності житлових будівель;
Угода мерів. Розробка Плану дій зі сталого енергетичного розвитку і клімату (ПДСЕРК);
Забезпечення ефективної експлуатації будівель та обладнання;
Ідентифікація джерел фінансування заходів з енергозбереження;
Покращення презентаційний та професійних навичок.
«Школа мерів»
«Mayorschool»
«Школа мерів» приймає заявки на участь в третій навчальній програмі
Школа мерів розпочинає набір на третю навчальну програму. Навчання на новій програмі відбуватиметься на базі Національного університету «Києво-Могилянська Академія».
Прийом документів здійснюватиметься з 16 червня по 7 липня.
Мета програми:
Підготовка діючих міських голів та кандидатів у мери разом з їх командами до управління містами в умовах децентралізації за сучасними стандартами публічного адміністрування шляхом навчання, стажування, вирішення кейсів та підготовки учасниками школи стратегій розвитку своїх громад.
Цільова аудиторія:
• міські голови або місцеві політичні та громадські лідери міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад, котрі готові взяти на себе відповідальність за розвиток своїх міст, позмагавшись за посаду міського голови, разом з командою.
• віком старше 21-ого року;
• котрі мають вищу освіту;
• спроможні профінансувати власні видатки на логістику, проживання, харчування під час навчання у Києві та оплатити навчальний візит в муніципалітети Польщі, зробивши для цього організаційний внесок в розмірі 350 Євро.
Донецька область
«undp»
Новий ЦНАП у Дружківці надаватиме понад сотню послуг для 120 000 людей
Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) у Дружківці на Донеччині повністю готовий приймати перших відвідувачів і надавати 139 різноманітних послуг для 120 000 людей, що проживають у місті та околицях.
Конфлікт на сході України ускладнив завдання із покращення рівня послуг для місцевих громад, зокрема шляхом створення Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПів). Тому в рамках програми ПРООН «Відновлення та розбудова миру» і за фінансової підтримки Європейського Союзу було здійснено проект по оснащенню ЦНАПа у місті Дружківка всім необхідним для його повноцінного функціонування.
Комплексний ремонт будівлі та благоустрій території було виконано за рахунок бюджетних коштів. ПРООН придбала необхідні меблі й обладнання для устаткування 28 робочих місць, облаштувала зали очікування, дитячий куточок, архів, сервер, підсобне приміщення та кухню.
«Адміністративні центри, що якісно й ефективно надають послуги населенню, можуть стати символом нової якості місцевого самоврядування в Україні», — сказала Хуана Мера Кабейо, яка представляла Делегацію Європейського Союзу в Україні на церемонії відкриття центру.
«Саме тому ми дуже раді, що відкритий сьогодні доброзичливий і зручний офіс забезпечуватиме численні послуги для всіх мешканців Дружківки», — зазначила пані Мера Кабейо.
Окрім того, ЄС/ПРООН надали проектні рішення для комплектації робочих місць та облаштування залів очікування для відвідувачів ЦНАПу. Додатково було облаштовано зони очікування для осіб з інвалідністю: встановлено тактильні плитки та дошки Брайля для осіб із вадами зору; один туалет обладнано поручнями для інвалідів-візочників, створено спеціальні інформаційні стенди.
«Відтепер мешканцям Дружківки, зокрема людям з особливими потребами, особам похилого віку та сім’ям з дітьми не доведеться вистоювати довгі черги, аби отримати документи», — сказав Янтомас Хімстра, Директор ПРООН в Україні.
«Новий центр, перший у Донецькій області, стане прикладом для інших місцевих органів влади щодо того, як організувати для людей доброзичливе, інклюзивне та швидке обслуговування та зміцнити довіру між громадянами та органами місцевого самоврядування», — додав пан Хімстра.
ПРООН підготувала навчальні програми та ознайомчі поїздки по Україні для персоналу ЦНАПу, щоб допомогти їм опанувати робочі навички, а, отже, покращити якість надання адміністративних послуг.
Передбачається, що цей ЦНАП надаватиме 139 різноманітних адміністративних послуг. Згідно з довгостроковим планом, чисельність населення об’єднаної громади становитиме 120 000 осіб.
Житомирська область
Сайт Житомирської ОДА
Представники 8 громад Житомирщини переймали досвід розвитку ОТГ Полтавської області
Представники 8 об’єднаних територіальних громад Житомирщини відвідали громади Полтавської області, де переймали досвід створення єдиного освітньо-культурно-спортивного простору в ОТГ.
Про це розповів директор Житомирського відокремленого підрозділу «Центр розвитку місцевого самоврядування» Василь Невмержицький.
«Візит на Полтавщину відбувся у рамках стаді-туру, який організували Центри розвитку місцевого самоврядування Житомирської та Полтавської областей за підтримки програми «U-LEAD з Європою». Наші громади ознайомилися з розвитком галузі освіти, спільними проектами громад з розвитку інфраструктури, шляхами залучення інвестицій у громаду», – зазначив Василь Невмержицький.
Представники делегації побували в Центрі надання адміністративних послуг, який незабаром відкриється, та в Пирятинському ліцеї. Зокрема, відвівали кабінет англійської мови, басейн та центр позашкільної освіти і розвитку дитини «Долоньки». Також побували у Ковалівській територіальній громаді, де оглянули будівництво дитячого садочка, спортивний майданчик, ферму екзотичних тварин та берег свободи.
«Звягель»
Депутати міської ради надали згоду на добровільне об’єднання територіальних громад
Історичне рішення було ухвалено під час пленарного засідання тринадцятої сесії міської ради сьомого скликання, що відбулося 22 червня.
Після переголосування (оскільки в міського голови саме під час цього питання не спрацювала електронна система для голосування, а він не хотів бути єдиним, хто не голосував) усі зареєстровані в залі депутати, включно з міським головою, одноголосно підтримали проект рішення про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад.
Нагадаємо, мова йде про об’єднання міста Новограда-Волинського і прилеглих до нього Наталівської, Майстрівської, Суслівської і Новороманівської сільських рад в об’єднану територіальну громаду з центром у місті Новограді-Волинському. А після успішного голосування за правку від депутата С.В.Хапчука до цього переліку додалася ще й Гульська сільська рада.
Підсумком цього рішення стане те, що тепер міський голова уповноважений надіслати офіційні листи до сільських голів вищеназваних сільських рад із пропозицією добровільного об’єднання в ОТГ.
Київська область
«Моя Київщина»
У Кагарлику підтримали створення об’єднаної територіальної громади
22 червня, у Кагарлику відбулося громадське обговорення питання про добровільне об’єднання громад сільських рад Кагарлицького району
Нагадаємо, як повідомлялося раніше, що у Кагарлицькій міськраді ініціювали створення об’єднаної громади на базі районного центру. Під час сесії затверджено Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об’єднання територіальних громад.
Учасники зібрання обговорили добровільне об’єднання громад сільських рад Леонівської, Бендюгівської, Буртівської, Великопріцьківської, Халчанської, Горохівської, Демівщинської, Зеленоярівської, Шубівської, Зікрачанської, Кадомської, Горохуватської, Кузьминецької, Липовецької, Ліщинської, Мирівської, Новосілківської, Переселенської, Расавської, Слобідської, Ставівської, Стайківської, Стрітівської, Сущанської, Черняхівської та Шпендівської (включно з населеними пунктами, що входять до них) – у Кагарлицьку об’єднану територіальну громаду з центром у місті Кагарлик.
Учасники заходу обговорили перспективи розвитку Кагарлицької громади: створення робочих місць, розвитку інфраструктури, медицини, освіти, якості надання соціальних послуг та фінансового забезпечення громади. Найбільше громадськість цікавить питання, чи буде позитивний результат після об’єднання сільських та селищної громади в одну.
За підсумками громадських слухань присутні одноголосно підтримали рішення про створення Кагарлицької об’єднаної територіальної громади.
29 червня дане питання буде винесено на розгляд депутатів Кагарлицької міської ради.
Львівська область
«Децентралізація влади»
У Центрі розвитку місцевого самоврядування у Львівській області відбувся круглий стіл за участі ОЕСР
23 червня у Львівській області відбувся круглий стіл за участі ОЕСР (Організація економічного співробітництва та розвитку), представників органів місцевого самоврядування та бізнесу.
Директор Центру розвитку місцевого самоврядування у Львівській області Андрій Бринь привітав усіх присутніх і представив Першого секретаря Представництва ЄС в Україні Бенедикта Херрманна та учасників делегації ОЕСР, міжнародну організацію, яка створена з метою аналізу впливу певних процесів на економічний розвиток країн.
«Уряд України звернувся до нашої організації з проханням дослідити, як проходить процес децентралізації в країні, які проблеми при цьому виникають та як успішно його продовжувати, — розповіла Марія Міхалун, проектний менеджер ОЕСР.
Під час круглого столу обговорювалися зміни у веденні бізнесу після початку впровадження реформи децентралізації, а також в яких умовах перебувають бізнесмени на локальному рівні і як місцева влада може посприяти покращенню умов ведення бізнесу в об’єднаних громадах.
Бенедикт Херрманн, Перший секретар Представництва ЄС в Україні, розказав, що важливу роль у забезпеченні розвитку бізнесу в ОТГ відіграє допомога з боку місцевої влади. Адже завдяки розвитку бізнесу на території надходять кошти у місцевий бюджет, від чого громада може процвітати.
Рівненська область
«СфераТВ»
Віддалені села Рівненщини в процесі децентралізації
ФАПи, школи та садочки. Саме за ці соціальні заклади нині найбільше і вболівають мешканці віддалених населених пунктів. Адже, як відомо, не завжди у державному бюджеті вистачає коштів на їх фінансування. Та, виправити цю прикру ситуацію покликана розпочата в Україні територіальна реформа.
Провалена підлога, пліснява, невимовний холод та іній на стінах. Саме так виглядав цей фельдшерсько-акушерський пункт у селі Пугач, що на Сарненщині, перед проведеними ремонтними роботами. Втім, нині на це приміщення любо глянути. Керамічна плитка на підлозі, оновлена штукатурка, перекритий дах.
Тетяна Коханевич, заступник голови Клесівської селищної ради:
- Повірте, коли рік назад я відвідала цей ФАП,- сказати подив, то це нічого не сказати. Той стан, у якому він знаходився… Дуже занедбане приміщення. Підлога вся завалилася на 8-10 см. Стіни були грибком пошкоджені і всюди затікав дах.
Після проведених ремонтів у цей ФАП потягнулися і люди. Завідувачка Оксана Басіч розповідає, до того за день до них за послугами зверталося максимум п’ять людей. Втім, нині, за гарних умов та кращого медичного забезпечення, ситуація змінилася.
Оксана Басіч, завідувач ФАПом с. Пугач:
- Кожного дня ми надаємо невідкладну допомогу. Перев’язки робимо, щеплення діткам. На день приймаємо близько 15-20 чоловік.
У теплі, в сухості та в комфорті і маленькі вихованці дитячого садочку «Малятко». Цей дошкільний навчальний заклад відвідує майже п’ятдесят діток. Ремонт у дитсадку не проводився вже майже 40 років.
Раїса Никончук, завідувачка дитячим садком №6 «Малятко» с. Пугач:
- Як об’єдналися в громаду, то стало набагато краще. Нам перекрили минулого року, відновили павільйон, де було витрачено майже 10 тисяч, зробили фасад і дах. У нас був плоский дах, а тут завод — вибухи, воно лопається, і протікало. Зробили новий дах.
А ця школа у селі Пугач була побудована ще поляками. Тут навчаються дітки до четвертого класу. Умови для проведення уроків були не зовсім прийнятними, зазначає директор закладу Анна Островська. Найбільше дошкуляв холод та сирість. Та за неповні два роки після об’єднання тут таки почали наводити лад: переробили грубки, замінили двері, закупили телевізори, дошки, навчальні плакати.
Анна Островська, директор Пугачської ЗОШ I ступеня:
- В цьому році повністю надана фарба нам на ремонтні роботи, забезпечили лінолеумом. Дах почали перекривати, але ще не закінчили. В планах – ще надати парти нам. Ну дуже добре сприяють у розвитку. У нас школа маленька, але і для нас йде допомога на належному рівні.
Мешканці села Пугач зазначають, і не сподівалися, що після приєднання їхнього села до Клесівської громади, у них так активно розпочнуться роботи із покращення благополуччя закладів соціальної сфери. Були побоювання, що саме центр ОТГ і буде облаштовуватися.
Сумська область
Сайт Сумської ОДА
Медичні заклади Березівської та Боромлянської об’єднаних територіальних громад вже отримали ліцензії
Під час апаратної наради заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Надія Лисенко доповіла т.в.о голови облдержадміністрації Олександру Марченку про хід виконання його доручення щодо організації процесу ліцензування медичних закладів об’єднаних територіальних громад
«Ми два тижні тому в кожну об’єднану територіальну громаду надіслали пакет документів з формами, які необхідні для отримання ліцензії на надання медичних послуг. Із 18 ОТГ дві громади – Березівська та Боромлянська – її вже отримали».
Олександр Марченко доручив тримати це питання на контролі і якомога швидше його вирішити.
Тернопільська область
Сайт Тернопільської ОДА
Степан Барна: Мета децентралізації – максимальне наближення послуг до громадян Отримати нове приміщення районного управління державної казначейської служби України у Підволочиську стало можливим завдяки реформі децентралізації. Адже новостворені громади отримали значну фінансову підтримку для реалізації місцевих проектів. На цьому наголосив голова Тернопільської ОДА Степан Барнапід час урочистого відкриття приміщення.
«Однією із цілей реформи децентралізації є максимальне наближення послуг до громадян. В умовах децентралізації у Тернопільській області утворено 36 ОТГ. Підволочиська громада – одна з найбільших. Ця громада дає серйозні показники і динаміку щодо розвитку й залучення фінансового ресурсу, а відтак зростання бюджетів. Саме тому для нас було дуже важливо відкрити нове приміщення районного управління державної казначейської служби, аби максимально допомогти громадам Підволочиського району у плані їхньої фінансової політики, реалізації спільних проектів з органами державної влади і місцевого самоврядування», – зазначив Степан Барна.
При цьому, він підкреслив, що відкриття оновлених казначейських відділень в області реалізовуватиметься паралельно з послугами безпеки. І відбуватиметься все це в рамках стратегії децентралізації. Зокрема, йдеться про створення цього року ще близько десяти місцевих поліцейських станцій, а також планується відкриття п’яти пожежних станцій
«Гадаю, що й відкриття відповідних казначейських відділень – це буде підсиленням цих кроків і перспективою розвитку нашої області. А найважливіше – це комфорт для роботи наших громадян і представників органів місцевого самоврядування», – зауважив Степан Барна.
Нагадаємо, на відкриття нового приміщення районного управління державної казначейської служби України у Підволочиську чекали близько 9 років. Нині ж завдяки солідарності районної влади та об’єднаних територіальних громад району, які виділили кошти зі своїх бюджетів, успішно вдалося завершити всі роботи.
«7днів»
На Тернопіллі громаду навчать бізнесу
На Тернопільщині виберуть громаду, якій експерти нададуть допомогу в розробці програми розвитку малого та середнього підприємництва. Такі програми зможуть отримати й інші об’єднані територіальні громади області.
На території Тернопілля сформовано 36 об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Наразі вони тільки починають визначатися, як організувати роботу, щоб вона була ефективною.
Одне з основних питань, яке доведеться вирішувати кожній з громад, — наповнення бюджету. Тут мале та середнє підприємництво має стати ключем до розв’язання низки як економічних, так і соціальних проблем, стати фундаментом для розвитку території.
Допомогти громадам підвищити свій економічний потенціал через активний розвиток малого підприємництва має на меті проект «Об’єднані територіальні громади — осередки розвитку малого підприємництва у сільській місцевості», підтриманий Фондом Східної Європи в рамках Програми USAID «Лідерство в економічному врядуванні». Над ним працює громадська організація «Центр регіонального розвитку та права», яка визначена регіональним партнером програми.
— Щоб підвищити кваліфікацію працівників виконавчих органів ОТГ у питанні формування економічної політики, ми передбачаємо провести для них низку навчальних заходів, — каже експерт проекту Ольга Мазаєва. — Зробимо також аналіз тих причин, які заважають громадам рухатися вперед, і означимо шляхи їх вирішення. Окрім цього, пілотній громаді надамо консультативну й методичну допомогу в розробці програми розвитку малого та середнього підприємництва. Згодом цим документом зможуть скористатися й інші громади.
Планується, що організація стане центром розробки програм розвитку малого підприємництва та інших локальних галузевих програм для більшості ОТГ Тернопільщини.
Херсонська область
«Рідна Херсонщина»
ОТГ на Херсонщині уже вдалося втілити низку важливих проектів
З початку реформи децентралізації у Херсонській області створено 14 об’єднаних територіальних громад із 41, схваленої облрадою як перспективний план. Це не передовий показник, порівняно з іншими регіонами (є області, де вже більше 20 і навіть 30 ОТГ). Однак Чаплинський район Херсонщини, на відміну від інших, намагається крокувати в ногу з реформою. Тут уже створено чотири ОТГ. Лише два села в районі поки не об’єдналися з сусідами. Однак і це — питання найближчого майбутнього. Під час прес-туру, організованого місцевим представництвом Асоціації міст України, кореспондент «Дня» відвідав центри трьох ОТГ Чаплинського району, аби довідатися, як самоврядують громади, «народжені» всього півроку тому.
Чаплинка
Найбільшою за складом у районі є Чаплинська ОТГ, що об’єднала 16 сіл з населенням у 16 тисяч мешканців. Оскільки смт Чаплинка було районним центром, то й інфраструктура ОТГ є кращою, порівняно з іншими громадами району. Заклади освіти, культури, медицини, а також центр надання соціальних послуг тепер напряму підпорядковані громаді. Центр надання соцпослуг діє передусім для малозабезпечених категорій населення і людей пенсійного віку. Тут за низькими цінами або безкоштовно надають послуги перукаря, швачки, консультації медпрацівника, масаж, навчають користуватися комп’ютером, мобільним телефоном. Центр проводить різноманітні культурні заходи, допомагає самотнім людям, проводить соціально-психологічні лекції і тренінги.
«Ми зберегли те, що було в райцентрі, люди не відчули проблем із отриманням послуг, які їм надавали раніше. Оскільки нам всього кілька місяців, про значні досягнення говорити зарано. Ми затвердили програму соціально-економічного розвитку на п’ять років і, при очікуваних доходах до бюджету, сподіваємось покращити інфраструктуру. Зокрема, провести ремонт доріг, впровадити енергозберігаючі технології в закладах бюджетної сфери. На першому етапі сподіваємось на інфраструктурну субвенцію від уряду, а також на ті податки, які мають лишитися в бюджеті громади після об’єднання», — каже секретар селищної ради Ірина Котик.
Водночас, як говорить заступник селищного голови Вадим Поліщук, ОТГ нараховує кілька населених пунктів, де є кричущі проблеми з дорогами, водопостачанням, освітленням. Для їх вирішення створили окреме комунальне підприємство, відповідальне за благоустрій громади. Також у Чаплинці відчувають проблему комунікації з селами, але нові вибори старостів поки проводити не збираються. На місцях лишились колишні сільські голови. Їм залишили кілька помічників, але в цілому штат сільрад скоротився.
Головною поточною проблемою для ОТГ залишається фінансування школи у с. Першокостянтинівка, яке увійшло до Чаплинської громади, а освітню субвенцію отримала Присиваська ОТГ, куди село мало приєднатися за перспективним планом. Наразі тривають перемовини з сусідньою громадою. А поки вчителям цієї школи не вистачає коштів на заробітну плату до кінця року.
Асканія-Нова
ОТГ Асканія-Нова налічує близько 5,5 тисяч мешканців і об’єднує 6 населених пунктів. Голова ОТГ Віталій Свінціцький впевнений, що реформа децентралізації — це можливість розвиватися ініціативним громадам (…) Повну версію читати ТУТ
Хмельницька область
«Дзеркало тижня»
На сьогодні сформовано 413 ОТГ, 366 з яких уже діють. Експерти з питань децентралізації влади запевняють громадськість, що реформа місцевого самоврядування і територіального устрою — одна з найуспішніших в Україні. Але для того, щоб об’єднані громади могли економічно розвиватись і надавати мешканцям якісні послуги, слід усунути чимало законодавчих, фінансових та організаційних перешкод, а головне створити передумови для подальшого розвитку ОТГ, адже надалі державна підтримка лише скорочуватиметься.
Здобутки ОТГ та проблеми їхнього розвитку ми оцінювали в рамках прес-туру, організованого Радою Європи та Міністерством регіонального розвитку. Відвідавши чотири об’єднані громади Хмельницької області, обрані організаторами для представлення досягнень реформи журналістам, ми самостійно завітали ще до двох громад Тернопілля, аби переконатися, що перемоги децентралізації поширюються на більшість ОТГ. Повну версію читати ТУТ
«Децентралізація влади»
Презентовано результати стратегічної підтримки ОТГ Хмельниччини
23 червня 2017 року в офісі Програми «U-LEAD з Європою» (вул. Велика Житомирська, 20, Київ) відбулася презентація результатів проекту «Підтримка розвитку об’єднаних громад у Хмельницькій області» реалізованого «Інститутом громадянського суспільства» протягом 2016-2017 років.
Цей пілотний проект був реалізований за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамці впровадження проекту «Експертна та інформаційна підтримка процесу реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні», Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні», Шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні», Проекту ЄС «Підтримка політики регіонального розвитку України», Програми Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні», а також за підтримки програми «U-LEAD з Європою».
Як зазначив Анатолій Ткачук, директор «Інституту громадянського суспільства», ідея проекту полягала в допомозі новоутвореним громадам Хмельниччини функціонувати в нових для них умовах. Для прикладу, Волочиська міська і Сатанівська селищна об’єднані територіальні громади були обрані пілотними у розроблені стратегічного та просторового планування.
Проект також мав на меті проаналізувати інституційну та організаційну підтримку об’єднаних громад, можливості розвитку у сфері територіального та стратегічного планування та забезпечення методичних рекомендацій для новостворених об’єднаних громад. Протягом діяльності проекту були розроблені низка стратегічних та методичних матеріалів, забезпечуючи підтримку на місцевому та регіональному рівні.
За підсумками заходу було відзначено, що на даному етапі підтримки ОТГ важливо впроваджувати інноваційні методи. Забезпечення стратегічної підтримки та поширення кращих практик повинні лягти в основу подальшого розвитку можливостей громад в Україні.
Чернівецька область
«Буковина»
Магала і Рідківці об’єднуються
Відбулась сесія Рідківської та Магальської сільських рад. Прийнято рішення «Про утворення спільної робочої групи щодо об’єднання територіальних громад». Про це повідомила Магальський сільський голова Олена Нандриш на своїй сторінці у Facebook. Також пані Нандриш повідомила про наступний крок: «проінформували голів ОДА та облради про створення спільної робочої групи щодо об’єднання територіальних громад сіл Магала, Остриця, Буда і Прут Магальської сільської ради і Рідківці Рідківської сільської ради в одну громаду».