Продовжуються ознайомчі візити голови обласної ради до закладів обласної комунальної власності.
Сьогодні спільно з представниками управління з питань спільної власності територіальних громад Віолета Лабазюк з робочим візитом відвідала Дунаєвецький і Кривчицький психоневрологічний інтернат та комунальний заклад культури «Малієвецький обласний історико-культурний музей».
Під час ознайомлення з матеріально-технічною базою закладів соціального спрямування голова обласної ради зосереджувала увагу на умови перебування підопічних інтернатів, їх лікування та харчування. Також Віолета Лабазюк мала можливість переконатися наскільки ефективно керівники закладів використовують майно комунальної власності, здійснюють облаштування приміщень та територій, створюють належні умови проживання мешканців установ. Такі ознайомчі виїзди, безпосереднє спілкування на місцях, дають змогу в подальшому раціональніше спрямовувати фінансовий ресурс для вирішення нагальних питань з метою ефективного розвитку того чи іншого комунального закладу.
Кривчицький психоневрологічний інтернат є стаціонарною установою на 170 ліжко-місць. Заклад призначений для постійного проживання громадян з психоневрологічними захворюваннями. Ці хворі потребують догляду, допомоги в побуті і кваліфікованого медичного обслуговування.
Станом на сьогодні проживає 166 мешканців, серед яких лежачохворі та особи з інвалідністю, які мають індивідуальні програми реабілітації інвалідів. Кількість працюючих – 91 штатна одиниця.
За словами директора закладу Юрія Нів’євського, згідно з індивідуальними програмами підопічні в установі повністю забезпечені палицями, ортопедичним літнім та зимовим взуттям, новими інвалідними візками, та іншими необхідними засобами пересування, медикаментами, медичним обладнанням, консультативною допомогою, стаціонарним лікуванням на базі закріплених лікувально-профілактичних закладів охорони здоров’я. Проживаючі забезпечені раціональним чотириразовим харчуванням (згідно натуральних добових норм), медикаментами, протезно-ортопедичними виробами, засобами пересування, одягом та взуттям.
Фінансується заклад з обласного бюджету. Видатки загального фонду у 2021 році склали 14767,9 тис. гривень. Вартість одного ліжко-дня становить 323,42 гривні. Залучено спонсорської допомоги за 2021 рік – 332,0 тис. гривень.
У 2021 році для інтернату було виділено додатково кошти: на виготовлення проекту на капітальний ремонт системи протипожежного захисту (система пожежної сигналізації, системи оповіщення про пожежу і показники напрямку руху) в одному з житлових корпусів, на виготовлення проекту, експертизи проектної документації, звіту про проведення технічного обстеження будівлі на капітальний ремонт даху та приміщень кухні-їдальні, на виготовлення проекту на капітальний ремонт будівлі банно-прального корпусу, на придбання пральної машини.
Відповідно до рішення обласної ради в минулому році на проведення заходів з покращення протипожежного стану інтернату виділено кошти в сумі 137196,00 гривень.
На сьогодні, за словами директора, для потреб закладу є гостра необхідність проведення капітального ремонту банно-прального комплексу, водопровідної системи і каналізаційної мережі, кухні-їдальні, поточного ремонту санітарних вузлів у житлових корпусах тощо.
За словами директора Дунаєвецького психоневрологічного інтернату Володимира Іванова, пріоритетними напрямками роботи закладу є поліпшення обслуговування та створення домашніх умов проживання та надання реабілітаційних послуг для мешканців установи. В інтернаті налагоджено медичне обслуговування, є ліцензія на медичну практику по психіатрії. До послуг мешканців медпункт, процедурний та фізіотерапевтичний кабінет, ізометор, приймально-карантинне відділення, кабінети лікаря та старшої медсестри. Психоневрологічний інтернат розрахований на 160 ліжко-місць. Станом на сьогодні проживає 160 осіб. Кількість працюючих – 83 штатних одиниці.
Фінансується заклад з обласного бюджету. У 2021 році на його функціонування було виділено 13 661,6 тис. грн, які спрямовано на закупівлю медикаментів, продуктів харчування, оплату комунальних послуг та виплату заробітної плати працівникам. Залучено благодійної допомоги у 2021 році – 230,4 тис. гривень. Вартість одного ліжко-дня становить 292, 15 гривень.
Протягом року мешканцям проводяться різні культурно-масові заходи, тематичні вечори до державних та релігійних свят та організовуються святкові обіди.
Просторі кімнати в житловому корпусі відповідають сучасному інтер’єру. У кімнатах є телебачення. До послуг підопічних кімната відпочинку, бібліотека, різноманітні періодичні видання (газети, журнали).
Як зазначив Володимир Іванов, в інтернаті є потреба в утепленні зовнішніх стін житлових будівель, проведенні перебудови шести великих кімнат, в яких проживає по 8-10 чоловік на кімнати менших розмірів. Також планом роботи інтернату передбачено прокладання резервного кабелю електричного живлення, будівництво криниці, ремонт асфальтованого покриття подвір’я, влаштування покриття плиткою частини території для даного відпочинку підопічних.
Оглянула голова обласної ради майновий комплекс колишнього комунального некомерційного підприємства «Голозубинецька туберкульозна лікарня», який у квітні 2021 року був реорганізований шляхом приєднання до КНП «Хмельницький обласний протитуберкульозний диспансер», а у вересні 2021 року ліквідований у зв’язку з відсутністю коштів на утримання відділення хворих на чутливий туберкульоз. На сьогодні з метою збереження комунального майна двома працівниками підприємства проводиться цілодобова охорона території.
Як зауважила Віолета Лабазюк, оскільки приміщення колишнього закладу охорони здоров´я знаходиться у задовільному стані, обласною радою розглядається питання не лише збереження майна обласної комунальної власності, а й його подальшого раціонального використання.
Відвідала з візитом голова обласної ради Віолета Лабазюк комунальний заклад культури «Малієвецький обласний історико-культурний музей» та побувала біля славнозвісного Малієвецького водоспаду. Рішення про створення закладу прийнято депутатами обласної ради 8 квітня 2021 року у рамках четвертої сесії на базі ліквідованого обласного дитячого спеціалізованого санаторію «Світанок».
Як зазначила тимчасово виконуюча обов´язки директора музею Анастасія Донець, функціонування створеного закладу сприятиме популяризації, раціональному використанню та збереженню пам’яток архітектури національного значення, дасть можливість розвивати нові туристичні локації, залучати інвестиції, гранти, підвищувати роль культури в регіоні, створити нові робочі місця.
Територія музею поєднує пам’ятку архітектури національного значення – Садибу Орловських та пам’ятку садово-паркового мистецтва національного значення «Малієвецький парк». Основними напрямками діяльності закладу є музейна сфера, мистецький простір, туризм, рекреація та реставрація. Популяризація пам’ятки дасть змогу збільшити кількість туристів, адже до цього часу пам’ятка в повному обсязі не була доступна для туристичного використання.
Збудували резиденцією родини Орловських у 1788 році. В цьому палаці до 1914 року прожило чотири покоління графів Орловських. Палацово-парковий комплекс 18 сторіччя є пам’яткою садово-паркового мистецтва і спроєктований знаменитим датським ландшафтний архітектором Діонісієм Маклером.
За словами Анастасії Донець, сьогодні музей має напрямок історико-культурний, але заклад має все для того, аби стати заповідником. Наразі основне завдання – зберегти резиденцію Орловських та пам’ятку садово-паркового мистецтва національного значення «Малієвецький парк», розвивати науковий і туристичний напрямок.
Голова обласної ради Віолета Лабазюк наголосила, що Хмельниччина має великий туристичний потенціал. Тому обласна влада зацікавлена розвивати привабливі туристичні локації, у тому числі й резиденцію родини Орловських. Водночас, у зв´язку з обмеженим фінансовим ресурсом обласного бюджету, великі сподівання на державну підтримку.
Віолета Лабазюк наголосила, що заради отримання позитивних вражень від величності палацу графа Орловського та 18-метрової скелі з неймовірним водоспадом варто поїхати у Маліївці. Також туристів приваблює тут і парк зі ставками, у якому росте понад 80 видів старих дерев.
Кривчицький психоневрологічний інтернат
Дунаєвецький психоневрологічний інтернат
Майновий комплекс колишнього комунального некомерційного підприємства «Голозубинецька туберкульозна лікарня»
Комунальний заклад культури «Малієвецький обласний історико-культурний музей»