Хмельницький обласний протипухлинний центр: рік роботи на новому рівні надання якісних медичних послуг

Колектив відділення променевої терапії Хмельницького протипухлинного центру

Комунальне некомерційне підприємство «Хмельницький обласний протипухлинний центр» обласної ради – єдиний в області спеціалізований онкологічний заклад третинного рівня надання медичної допомоги  пацієнтам на пухлинну та передпухлинну патологію. Саме у цьому медичному центрі є всі можливості для проведення лікування онкологічних пацієнтів на сучасному рівні із застосуванням високоефективних схем лікування з використанням хірургічного, хіміотерапевтичного, променевого, гормонального лікування та їх поєднання згідно зі світовими стандартами. Центр давно підтвердив статус сучасного спеціалізованого закладу і знаходиться в п´ятірці кращих закладів держави.

Вячеслав Мороз – директор КНП “Хмельницький обласний протипухлинний центр”, заслужений лікар України, кандидат медичних наук. Хірург-онколог вищої кваліфікаційної категорії.

Як зазначає директор обласного протипухлинного центру В´ячеслав Мороз, в нашій області, як і в Україні в цілому, питома вага причин смертності від онкологічних захворювань надзвичайно висока. У поліклінічному відділенні обласного центру щороку обстежують та надають консультативну допомогу більш ніж 60 тисячам  пацієнтам, виконують до   трьох амбулаторних операцій. На диспансерному обліку з приводу злоякісних новоутворень перебуває більше 30 тисяч пацієнтів, які потребують постійного спостереження, і при виявленні рецидиву захворювання – проведення спеціального, зокрема променевого, лікування.

Більше року тому в обласному протипухлинному центрі розпочав функціонувати сучасний лінійний прискорювач – прилад для променевого лікування онкологічних захворювань.

Завідуюча відділенням променевої терапії Хмельницького протипухлинного центру, лікар-радіолог вищої кваліфікаційної категорії Світлана Юрчишена розповідає про роботу лінійного прискорювача

Як зауважує завідуюча відділенням променевої терапії Хмельницького протипухлинного центру, лікар-радіолог вищої кваліфікаційної категорії Світлана Юрчишена,  останній рік діяльності відділення променевої терапії промайнув на одному подиху. Після урочистого відкриття кабінету лінійного прискорювача було подано документи для отримання змін в Ліцензію на право провадження діяльності з використанням джерел іонізуючого випромінювання, що дозволило б використовувати це нове обладнання для лікування пацієнтів. За той час працівниками відділення було розроблено нові локальні протоколи для променевої терапії, оскільки цей апарат дозволяє чітко виконувати всі європейські та світові стандарти лікування, які неможливо було виконати на застарілому обладнанні, та розглянуто різні маршрути руху пацієнта з урахуванням особливостей протипухлинного закладу, проведено щоденне тестування апарату, розроблено тестові плани лікування пацієнтів та верифіковано їх на фантомах.

Протягом року, за словами Світлани Юрчишеної,  на лінійному  прискорювачі  спеціалістами проліковано майже 800 пацієнтів, яким показана променева терапія,  що призводить до зниження смертності та збільшує тривалість життя  громадян,  особливо працездатного віку. Лінійний прискорювач, наголошує Світлана Юрчишена, дає змогу опромінювати пухлину більш точно та менше пошкоджувати здорові клітини.

Система позиціонування звикористанням 3D-лазерів при укладці пацієнтів з локалізаціями пухлин голови-шиї

З часу введення в експлуатацію лінійного прискорювача, а саме від 9 березня минулого року, на сучасному обладнанні проліковано більше 800 пацієнтів, в основному це мешканці Хмельницького регіону, а також жителі з м. Київ та Київської області,  Вінницької, Житомирської,  Чернівецької, Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Луганської,   Миколаївської,  Харківської, Тернопільської, Чернігівської та Одеської областей.

Система позиціонування з використанням 3D-лазерів при укладці пацієнтів з локалізаціями пухлин голови-шиї

У відділенні променевої терапії обласного протипухлинного центру проводиться променеве лікування онкологічної патології, в тому числі у комбінації з хіміотерапією, імунотерапією та радіомодифікацією. Разом з лікуванням онкологічних пацієнтів проводиться променеве лікування у пацієнтів з непухлинною патологією.

Система позиціонування з використанням 3D-лазерів при укладці пацієнтки з лікуванням пухлин молочної залози

У відділенні працює дев´ять лікарів та завідувач відділенням, з них п’ять – вищої кваліфікаційної категорії, троє – першої та двоє лікарів-спеціалістів. До складу відділення променевої терапії входить стаціонар на 60 ліжок, а також кабінети, в яких функціонують апарати для променевої терапії.

Контроль укладки пацієнта перед опроміненням пухлин малого тазу за допомогою рентгенівських знімків

«У нас лікуються пацієнти зі всієї України, які потребують якісної променевої терапії, і ми стараємося допомогти всім. Найчастіше, при плануванні променевої терапії, в нас використовується технологія VMAT, яка забезпечує найкращу доставку дози опромінення до заданого обˈєму з максимальним збереженням навколишніх тканин. Ця технологія є «золотим стандартом» при лікування раку молочної залози, простати, раку прямої кишки та гінекологічних раків. Апарат справді ефективний! Необхідний щоденний контроль параметрів, щоденна перевірка лінійного прискорювача за допомогою фантому MPС ( Machine Performance Check), дає впевненість у повній відповідності механічної частини апарату, а щоденна перевірка за допомогою матриці myQA Daily серед яких є Relative Dose Output та Dose Output контролює показники радіаційного виходу за стандартних умов. Без цих щоденних замірів, без їх відповідності еталонним показникам (тим, які занесені при введенні в експлуатацію постачальником) – апарат просто не запуститься. А щоденний контроль укладки пацієнта за допомогою рентгенівських знімків, відповідно до положення, в якому проводилася передпроменева підготовка, вселяє впевненість, що той план опромінення, який розроблений індивідуально для кожного пацієнта буде чітко виконаний, реалізований щодня», – наголошує завідуюча відділенням променевої терапії Хмельницького протипухлинного центру.     Працівники Хмельницького протипухлинного центру в особі завідуючої відділенням променевої терапії Світлани Юрчишеної висловлюють слова вдячності своїм колегам з інших спеціалізованих державних, комунальних і приватних медичних закладів, лікарям – променевим терапевтам, медичним фізикам, які протягом цього року були на зв´язку, допомагали в ефективній організації роботи прискорювача і всебічно підтримували, особливо після повномасштабного вторгнення, коли кількість пацієнтів збільшилася саме з окупованих областей.

Співставлення знімків, отриманих при укладці (щоденній) з знімками комп’ютерної томографії – топометрії

Із запуском у роботу лінійного прискорювача з´явилося більше  можливостей для проведення ефективного променевого лікування онкологічних пацієнтів, а діяльність протипухлинного центру покращилася та дійсно відповідає світовим стандартам.

Довідка.

Будівельно-ремонтні роботи зі встановлення лінійного прискорювача у КНП «Хмельницький обласний протипухлинний центр» обласної ради розпочалися у травні 2021 року, а вже 16 грудня того ж року було підписано акт введення об’єкта в експлуатацію.

На проведення будівельно-ремонтних робіт на реалізацію проекту «Технічне переоснащення лікувальних  кімнат для дистанційної  променевої терапії радіологічного відділення» та закупівлю медичного обладнання було спрямовано 33 мільйони гривень з обласного бюджету, понад 9,6 млн. грн – з  Державного фонду регіонального розвитку, 27 млн грн Хмельницький обласний протипухлинний центр залучив із власно зароблених коштів.

попередня статтяВіолета Лабазюк: «Підтримка людей з інвалідністю є важливою»
наступна статтяєРобота: Переробні підприємства отримали понад 280 млн грн грантів на розвиток