Актуальні питання діяльності обласних комунальних закладів соціальної сфери – у полі зору депутатів профільної комісії обласної ради

Першого березня під головуванням Світлани Павлишиної відбулося позачергове засідання постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, соціальної політики, освіти, науки, культури, релігії, молоді та спорту, яке було ініційовано керівництвом обласної ради.

У роботі комісії взяли участь голова обласної ради Віолета Лабазюк, перший заступник голови ради Володимир Гончарук, заступник голови обласної ради Валентин Соколюк, заступник голови обласної державної адміністрації Володимир Юр´єв, начальник управління з питань спільної власності територіальних громад виконавчого апарату обласної ради Едуард Монастирський, голова Хмельницької обласної організації профспілки працівників соціальної сфери України Олександр Цюзік та керівники закладів соціального захисту населення обласної комунальної форми власності.

На початку роботи комісії учасники засідання вшанували пам’ять захисників, які загинули за незалежність та територіальну цілісність України.

Далі депутати обласної ради спільно з керівниками обласних комунальних закладів соціального захисту розглянули актуальні питання діяльності мережі закладів соціального спрямування, засновником яких є обласна рада.

З інформацією з усіх питань порядку денного доповідала директор Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Ірина Ковальчук.

При розгляді першого питання порядку денного йшла мова про забезпечення реалізації державної політики в галузі соціального захисту населення на території Хмельницької області, прогнозування розвитку мережі закладів соціальної сфери та державних закладів, що фінансуються з обласного бюджету з урахуванням пропозицій Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА.

Наразі система соціального захисту налічує 27 інтернатних установ: геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці, 19 будинків-інтернатів для людей похилого віку та осіб з інвалідністю, 6 психоневрологічних інтернатів та комунальний соціально-медичний заклад «Меджибізький дитячий будинок-інтернат». За словами Ірини Ковальчук, 70 відсотків підопічних закладів – особи з інвалідністю, 25% – лежачих хворих, які потребують посиленої копіткої роботи працівників установ з метою надання якісних соціальних послуг. Окрім того, з початку повномасштабного вторгнення заклади соцзахисту прийняли 800 внутрішньо переміщених осіб, частина яких проживає в інтернатах і досі.

Ірина Ковальчук висловила своє бачення функціонування мережі соціального захисту на найближчу перспективу. Зокрема, наголошувалося на збільшенні кількості ліжко-місць на базі діючих інтернатних закладів, переміщення підопічних із відокремлених відділень у стаціонарні заклади соцзахисту, а також йшла мова про оптимізацію витрат на утримання матеріально-технічної бази установ та залучення благодійної допомоги.

За результатами розгляду питання інформацію директора Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації Ірини Ковальчук було взято до відома.

Члени комісії рекомендували Хмельницькій обласній військовій адміністрації з метою економії коштів обласної бюджету вжити вичерпних заходів з переміщення підопічних із відокремлених відділень, будівлі яких не відповідають вимогам перебування у них людей похилого віку, у стаціонарні заклади соціального захисту населення. Окрім того, рекомендовано розглянути питання доцільності функціонування та фінансування з обласного бюджету державних закладів, головним розпорядником коштів яких є Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, а також з метою збільшення планових потужностей закладів соціального спрямування максимально сприяти раціональному використанню вільних будівель і площ, створенню у них належних соціально-побутових умов для проживання підопічних соціальної сфери.

Під час розгляду питання «Про хід виконання Обласної комплексної програми соціального захисту населення на 2021-2025 роки та особливості діяльності закладів соціальної сфери в умовах воєнного стану» обговорили діяльність Хмельницького державного експериментально-ортопедичного підприємства, фахівці якого вже близько 25 років піклуються про людей з обмеженими можливостями, допомагають долати проблеми зі здоров’ям та адаптуватись до звичного життя.

Як зазначила голова обласної ради Віолета Лабазюк, актуальним є питання протезування та реабілітації військових саме в Україні. Місцеве підприємство абсолютно конкурентоспроможне, працює з іноземними фірмами щодо забезпечення комплектуючих до протезно-ортопедичних виробів, залучення благодійної допомоги; фахівці надають необхідну медичну допомогу захисникам, які отримали важкі поранення на фронті. Окрім того, у планах – надавати допомогу й цивільним, які зазнали важких поранень під час обстрілів у регіонах, де тривають активні бойові дії.

 «Сьогодні є величезна потреба в лікуванні та реабілітації наших військових, які постраждали на передовій. Але, разом з тим, маємо популяризувати вітчизняне виробництво щодо забезпечення якісного протезування для усіх, хто цього  потребує, зокрема й підопічні інтернатних установ. Тому підтримка подібних закладів з боку місцевої влади необхідна і нагальна», – зазначила Віолета Лабазюк.

За результатами розгляду питання, постійна комісія рекомендувала обласній військовій адміністрації вжити дієвих заходів щодо координації роботи зі структурними підрозділами соціального захисту населення  райдержадміністрацій, міських, селищних та сільських рад з метою всебічного ознайомлення людей з інвалідністю з переліком пропозицій усіх підприємств протезно-ортопедичного виробництва.

Розглянувши та обговоривши спільні пропозиції Департаменту та закладів соціального захисту щодо фінансових потреб галузі, члени профільної комісії рекомендували обласній військовій адміністрації при уточненні обласного бюджету на 2023 рік максимально врахувати пропозиції закладів соціального захисту населення щодо ремонту вільних приміщень з метою зменшення кількості відокремлених відділень; передбачити спрямування коштів для проведення ремонтних робіт вільних приміщень в окремих будинках-інтернатах для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю і психоневрологічних інтернатах. Також, враховуючи звернення керівників закладів соціального захисту населення, було рекомендовано Хмельницької ОВА передбачити фінансування робіт з усунення аварійних ситуацій у закладах, де перебувають внутрішньо переміщені особи. Окрім того, враховуючи збільшення навантаження на заклади соціального спрямування комунальної форми власності у період воєнного стану рекомендовано здійснити перегляд кошторисних призначень за видатками на фонд оплати праці з нарахуваннями для працівників інтернатних установ, передбачивши кошти на преміювання.

 

попередня статтяМіжнародна співпраця в дії: Віолета Лабазюк зустрілась з польськими партнерами
наступна статтяЗапрошуються вчителі до проєкту «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність в освіті»