Депутати обласної ради висловили своє бачення подальшого функціонування Плужнянської санаторної школи

У четвер, 23 липня, відбулося виїзне засідання постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, культури, молодіжної політики, спорту та туризму. Депутати побували у двох комунальних закладах обласної ради, які функціонують в Ізяславському районі. У роботі комісії брали участь народний депутат України Олена Копанчук, заступник керівника виконавчого апарату ради Тетяна Зеленко, директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Олег Фасоля, начальник відділу освіти Ізяславської райдержадміністрації Ростислав Конончук та інші.

Спочатку члени комісії на чолі з Інною Ящук відвідали навчально-реабілітаційний центр, що в Ізяславі, де ознайомилися з матеріально-технічною базою закладу, поспілкувалися з керівництвом центру. Заступники директора НРЦ Олена Остапчук та Леся Гаврилюк розповіли, що у центрі, який утворено 1916 року шляхом реорганізації Ізяславської спеціальної школи-інтернату, навчається, виховується, лікується і проходить реабілітацію 131 вихованець. Мережа складається з 14 класів, з них дев’ять – для дітей з порушенням опорно-рухового апарату та п’ять – для дітей зі складними порушеннями розвитку (порушення опорно-рухового апарату в поєднанні з інтелектуальними порушеннями). У закладі також функціонують три дошкільні групи. Освітній процес здійснюють кваліфіковані 63 педагогічні працівники, вчитель-логопед, практичний психолог, соціальний педагог та педагог-організатор. До послуг учнів – затишні класи, сенсорна, спортивна та спальні кімнати, актова зала та зал ЛФК, бібліотека, їдальня, шкільні майстерні та спортивні майданчики. Ефективній реабілітації сприяють масажні процедури, а також іпо-, гідро-, світло-, парафіно-, магніто- та механо- терапії.

Депутати, ознайомившись з ходом ремонтних робіт одного з корпусів, станом матеріального забезпечення навчальних та реабілітаційних кабінетів, ігрових кімнат, відзначили їх високий рівень. Спілкування з педпрацівниками закладу не залишила сумнівів у тому, що колектив робить усе можливе для забезпечення права дітей на здобуття освіти, системного кваліфікованого психолого-медико-педагогічного супроводу відповідно до їх можливостей та враховуючи стан здоров’я вихованців.

Загострили свою увагу учасники виїзного засідання й на проблемних питаннях центру, головна з яких – встановлення ліфта для переміщення дітей з порушенням опорно-рухового апарату.

У рамках роботи комісії директором Департаменту освіти і науки ОДА Олегом Фасолею було проведено змістовну презентацію закладів інституційного догляду дітей системи «Освіта» Хмельницької області. Олег Іванович також дав аргументовані відповіді на запитання членів комісії.

Надалі депутати продовжили свою роботу у Плужнянській санаторній школі для дітей із малими і неактивними формами туберкульозу, де до них долучилася й народний депутат України Олена Копанчук. Гості мали можливість ознайомитися з комплексом адміністративних, навчальних та лікувальних будівель, побували у навчальних кабінетах, спальних приміщеннях, кабінетах з надання медичної допомоги, спортивній залі, краєзнавчому музеї закладу.

Ті, хто вперше побував у школі, були приємно вражені високим рівнем матеріальної бази, оптимальними умовами для організації освітнього та реабілітаційного процесів для дітей з відповідними захворюваннями. Адже це особливий заклад – у ньому щорічно навчається та отримують медичні послуги з реабілітації більше 150 вихованців з усіх регіонів області. Основна частина з них – це діти з малозабезпечених сімей, сімей груп ризику, сімей, що потрапили в складні життєві обставини, які мають тубконтакт, батьки яких не спроможні забезпечити належний лікувально-оздоровчий процес, провести діагностичні дослідження.

Депутати обласної ради розділили стурбованість керівництва школи щодо ситуації, яка склалася зі збереженням подальшого функціонування санаторної школи. Адже 18 березня 2020 року набув чинності Закон України «Про повну загальну середню освіту», який передбачає ліквідацію або зміну типу санаторних шкіл. Цей факт викликав потік звернень громадян до обласної ради. Звертаються керівники та батьки вихованців вищезазначених закладів, депутати місцевих рад з вимогою збереження санаторних шкіл, адже це єдині заклади загальної середньої освіти, де поєднується медична корекція та реабілітація з навчанням. Головним пріоритетом діяльності санаторних шкіл є якісно навчити та зупинити прогресування наявної хвороби, відновити і зміцнити здоров’я дітей. Тому цим дітям необхідний особливий режим навчання, який відрізняється від режиму в звичайній школі. Саме про це йшла мова уже на розширеному засіданні постійної комісії, яке провела Інна Ящук.

Головним лейтмотивом, який звучав у виступах старшого лікаря, т.в.о. директора школи Ніни Іліки, голови ради школи Оксани Гурської, заступника директора з навчально-виховної роботи Тетяни Назаркової, заступника директора з виховної роботи Віти Павлюк та голови профспілкового комітету Ірини Бордюжан була стурбованість за подальшу долю школи, її педагогічного та медичного колективів, а головне – дітей із малими і неактивними формами туберкульозу, які втрачають можливість подальшого оздоровлення.

У ході обговорення цього актуального питання своє бачення вирішення проблеми та пропозиції висловили депутати Артем Ромасюков, Тетяна Василик, Галина Барабаш, директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Олег Фасоля та інші учасники засідання.

Чимало зауважень та пропозицій щодо змісту новоприйнятого Закону України «Про повну загальну середню освіту» було висловлено на адресу представника парламенту Олени Копанчук, яка також взяла активну участь в обговорені.

Після тривалого, але конструктивного обговорення з метою збереження подальшого функціонування закладу було прийнято рішення рекомендувати обласній раді прийняти рішення про реорганізацію закладу, змінивши з 1 січня 2021 року її тип на гімназію для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківської опіки та піклування, дітей, які тимчасово вилучені із сімей органами опіки та піклування, а також дітей із сімей, які потрапили в складні життєві обставини. До того часу рекомендовано зберегти функціонування школи як санаторної.

На завершення засідання голова комісії Інна Ящук подякувала колективу школи, яку вже чотири десятиліття очолює заслужений працівник освіти України Валентин Климчук, за ефективну роботу і висловила сподівання на подальшу співпрацю.