Хмельницький обласний медичний центр психічного здоров’я надає якісну амбулаторну психіатричну допомогу

Комунальне некомерційне підприємство «Хмельницький обласний медичний центр психічного здоров’я» є закладом охорони здоров’я обласної комунальної власності, який діє у відповідності до законодавства України про охорону здоров’я та Статуту закладу.

Спеціалісти Центру психічного здоров’я надають висококваліфіковану медичну допомогу у сфері психіатрії, психотерапії, психології, наркології, неврології, функціональної діагностики дорослому населенню та дітям Хмельницької області. Лікування пацієнтів здійснюється на базі поліклінічного відділення та денного стаціонару.

З Національною службою здоров’я України закладом укладено договори «Про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» за  напрямками «Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах» та «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям». До лікаря психіатра, нарколога, психолога, психотерапевта закладу можна звертатись без направлення.

Лікування розладів психіки  включає комплекс безпосередньо медичних заходів (обстеження і діагностика, невідкладна допомога, курсове активне лікування)  і заходів,  спрямованих на соціально-психологічну корекцію та реабілітацію пацієнта.

Завдяки досягненням сучасної психофармакотерапії та новітнім методам протокольної психотерапії – більшість пацієнтів з розладами психіки та поведінки  можуть без проблем лікуватись амбулаторно.

На початок 2022 року під динамічним спостереженням спеціалістів КНП «Хмельницький обласний медичний центр психічного здоров’я» серед мешканців області перебувало 50 941 особи, з них 5117 дітей. По місту Хмельницький – 11743 особи, з них 1364 дитини.

За словами директора Центру Івана Гуцула, від початку війни  до центру звертаються не лише пацієнти з психіатричними діагнозами,  а і  люди, які переживають надмірний стрес пов’язаний з війною, внутрішньо переміщені особи, військовослужбовці, які пережили втрату близької людини та інші втрати, були свідком психотравмуючих подій, мають труднощі із контролем емоцій, відчувають тривогу, дратівливість, поганий настрій, порушення сну, ці люди  мають  можливість абсолютно безкоштовно отримати кваліфіковану психологічну, психотерапевтичну та медикаментозну психіатричну допомогу.

Протягом січня-березня 2022 року здійснено 18 607 прийомів спеціалістами поліклінічного відділення КНП «Хмельницький обласний медичний центр психічного здоров’я», в денному стаціонарі за цей ж період проліковано 276 осіб.

Серед внутрішньо переміщених осіб також є люди з розладами психіки та поведінки, які отримують медикаменти на постійній основі, крім того, у заклад звертаються дорослі та діти з психологічними проблемами, що пов’язані з військовими діями та стресом.

Від початку повномасштабної війни до лікарів-психіатрів закладу з числа внутрішньо переміщених осіб первинно звернулось більше 200 осіб, з них 29 дітей, 46-ти особам від початку воєнних дій надавалась психотерапевтична допомога.

Психологічне консультування було надано 165 особам, з них 59 дітей та 11 підлітків.

Лікарі-психіатри виписують електронні рецепти за програмою «Доступні ліки», препарати за такими рецептами  пацієнти можуть отримати безоплатно або з невеликою доплатою в будь-якій аптеці, яка працює за відповідним договором з Національною службою здоров’я.

У Центрі психічного здоров´я працює 63 особи, з них 17 лікарів, 3 інтерни, 17 медсестер та 3 молодших медичних сестри.

Психотерапевтична допомога пацієнтам надається за різними напрямками:

– Кризова психотерапія;

– Когнітивно-поведінкова психотерапія (науковообгрунтований метод, який має протоколи лікування таких розладів, як посттравматичний стресовий розлад, депресія, панічний розлад, генералізований тривожний розлад, розлади харчової поведінки, обсесивно-компульсивний розлад, та інші);

– Травмофокусована психотерапія;

– Тілесно-орієнтована психотерапія;

– Групова психоаналітична психотерапія та ін.

Окрім консультацій фахівців,  віднедавна у  закладі безкоштовно, за електронним направленням, можна отримати консультацію лікаря-невролога, зробити УЗД обстеження, електоренцефалографію, електрокардіографію, пройти курс масажу, діток  консультують логопеди та дефектолог.

У закладі оновлюється матеріально-технічне забезпечення, закуповується сучасна діагностична апаратура, проводяться ремонтні роботи, розширюється спектр програм та напрямків надання медичної допомоги, впроваджуються нові методи діагностики та лікування. Лікарі підвищують свою кваліфікацію, здобуваючи як формальну, так і неформальну освіту.

Як наголошує Іван Гуцул, у даний момент колектив Центру працює над тим, щоб впровадити такий метод реабілітації, як групи психологічної підтримки, який на Заході десятиліттями показує себе надзвичайно ефективним.

Існує велика потреба в створенні сенсорної кімнати для здійснення реабілітації дітей з розладами спектру аутизму (на кінець 2021 року під спостереженням закладу по місту Хмельницький перебувало 179 дітей з аутизмом, область – 477дитини. Від 24 лютого 2022 року лікарями психіатрами-дитячими було оглянуто 21 дитину  з розладами спектру аутизму з числа внутрішньо переміщених). Планується створення умов для арттерапії та пісочної терапії. Закупівля обладнання для дистанційної взаємодії з пацієнтами та телемедицини.

Наразі Заклад повністю готовий до надання допомоги пацієнтам за напрямком «Психіатрична допомога, що надається мультидисциплінарними командами». Фахівці, які будуть задіяні у роботі мультидисциплінарних команд, мають великий досвід в наданні  кваліфікованої лікувально-профілактичної допомоги пацієнтам із важкими, комплексними розладами психіки та поведінки, що асоційовані із вираженою психосоціальною дезадаптацією, підвищеним  ризиком загострень, а також пацієнтам із низькою прихильністю до лікування.

Заклади сфери психічного здоров’я під час війни  у своїй роботі стикаються з тими ж проблемами, що і лікарні інших напрямків в Україні: порушення логістики та комунікації.

Психіатрія загалом оповита  безліччю міфів і штампів, якими часто маніпулюють.  Маємо надію, що медична реформа, яка наразі впроваджується, змінить стан речей на краще.

Cтигматизація та дискримінація, на жаль, все ще поширені у нашому суспільстві. Варто запам’ятати, що кожна людина, кожен член соціуму попри все заслуговує на гідність та повагу.

Просвітницька робота, ЗМІ, навчальні заклади, та інше, зможуть змінити свідомість людей, «вимкнути» ті дзвіночки в голові, які сигналізують «всі психічнохворі небезпечні!», «депресія – це лінь», «алкоголізм – це  відсутність сили волі», «психічні розлади невиліковні!», та зможуть виховати повагу та терпимість серед людей.

Сьогодні КНП «Хмельницький обласний медичний центр психічного здоров’я» працює в штатному режимі, спеціалісти ведуть прийом пацієнтів за адресою: вул. Львівське шосе, 10/1.

Записатись на прийом, отримати додаткову коротку консультацію  можна за номерами +380972772146, +380966054537.

У разі необхідності звертайтесь на фейсбук сторінку www.facebook.com/groups/446227536285495/ сайт КНП “ХОМЦПЗ” https://homcpz.itmed.org/ ,за посиланням https://medics.ua/clinics/1152

попередня статтяРобоча поїздка у Волочиську територіальну громаду
наступна статтяВічна Пам´ять і Слава загиблим Героям за Україну!