Малієвецький обласний історико-культурний музей відзначає першу річницю

Рік тому було зареєстровано Малієвецький обласний історико-культурний музей. Історія його створення розпочалася восени 2020 року. З того моменту, коли де факто перестав функціонувати Обласний дитячий спеціалізований санаторій «Світанок», який розміщувався в стінах розкішної садиби кінця 18 століття. Її власниками була заможна польська родина Орловських. Перед революцією 1917 року Орловські залишили Поділля, а більшовицька влада використовувала маєток, як лікарню, а потім – як дитячий санаторій.

Попри суперечливі моменти і повне ігнорування історичної цінності архітектурного комплексу, Санаторій тривалий час залишався хранителем архітектурного комплексу, який має значну історичну цінність.

Справедливості заради, варто віддати належне громадським активістам, які у грудні 2020 року почали бити на сполох, а громадська організація «Малієвецька спадщина» організувала волонтерську толоку, на якій небайдужі люди заготовили дрова для опалення палацу.

На активний волонтерський рух відреагувала обласна влада. За дорученням голови обласної ради ситуацію вивчила профільна постійна комісія обласної ради спільно з першим заступником голови ради Володимиром Гончаруком. За висновками комісії було рекомендовано обласній державній  адміністрації підготувати відповідний проєкт рішення. А вже 8 квітня 2021 року на сесії Хмельницької обласної ради депутати прийняли рішення про створення комунального закладу культури «Малієвецький обласний історико-культурний музей».

Реєстрація музею відбулася 29 вересня 2021 року, з 1 січня 2022 року музей відкрив свої двері відвідувачам.

З нагоди першої річниці цього культурного закладу у п’ятницю, 30 вересня, в Маліївці з’їхалося чимало гостей – представники влади, краєзнавці, історики та культурологи. Спочатку вони стали учасниками відкриття тематичної виставки «Маліївці. Історія в документах та фото», яку музей підготував спільно з Державним архівом Хмельницької області, а пізніше долучилися до участі в науково-краєзнавчій конференція “Шляхетна Україна. Матеріальна та духовна культура”.

Від імені голови обласної ради Віолети Лабазюк трудовий колектив із першою річницею привітала заступник керівника виконавчого апарату ради, депутат обласної ради Тетяна Зеленко, яка вручила Подяку облради та цінний подарунок  директору музею Анастасії Донець.

«Рік діяльності музею – надзвичайно короткий термін для реалізації усіх творчих планів, але ваша любов до свого села, його історії, цього культурного закладу дає неймовірні результати. Я бачу наскільки директор музею одержима ідеєю зробити усе можливе, аби цей унікальний маєток, який пережив чимало драматичних періодів історії, був збережений для наших майбутніх поколінь», – сказала у своєму вітальному слові Тетяна Іванівна.

У цей день учасники конференції мали можливість доторкнутись до історії палацу Орловських, який був побудований ще у 1788 році у стилі классицизму.  У будь-яку пору року приваблює туристів і штучний водоспадом висотою 18 метрів та двоповерховий грот. Своєрідною природною фотозоною став багатий на види дерев та кущів унікальний парк та місцеві краєвиди.

Тож побажаймо колективу музею невичерпної енергії у справі збереження та популяризації минувшини нашого краю на багато подальших років у мирній та незалежній Україні.

попередня стаття1 жовтня – Міжнародний день літніх людей
наступна статтяСьогодні-День працівників освіти