На Хмельницькій АЕС введено в дослідну експлуатацію навчальний програмно – технічний комплекс власного виробництва

Одним із інструментів попередження помилкових дій персоналу на Хмельницькій АЕС використовують власну розробку – тренажер «STAR». Реалізували проект працівники навчально-тренувального центру та відділу розвитку персоналу ВП ХАЕС, які розробили відповідне технічне рішення та змонтували тренажер для практичного відпрацювання навичок самоконтролю.

«Людський фактор має значний вплив на виробничі процеси, – зазначає заступник генерального директора з персоналу Богдан Шмигельський, – і наше завдання мінімалізувати його за допомогою тренування та закріплення навичок самоконтролю на тренажері «STAR».

Унікальність цієї розробки полягає у можливості контролю та аналізу дій працівника через спеціально розроблене програмне забезпечення, яке є невід’ємною частиною тренажера. Створені умови, наближені до реальних, коли можливе відволікання працівника, інші сторонні фактори, що знижують рівень самоконтролю при виконанні певних операцій. Програмно-технічний комплекс імітує виконання операцій щодо переключень органів керування.

За словами психолога відділу розвитку персоналу Анни Закусіло, тренажер «STAR» розвиватиме концентрацію уваги, критичне мислення, вміння працювати відповідно до процедури у оперативного, ремонтного персоналу, працівників технічної підтримки, які здійснюють перемикання на обладнанні та інші технологічні операції, що потребують високого рівня самоконтролю.

Велике значення нової розробки ще й в тому, що вона у реальному часі демонструє небезпечність будь-якого відволікання, спонукає більш відповідально ставитись до своїх обов’язків.

Під час розробки тренажера «STAR» був врахований досвід реалізації аналогічного проекту на Рівненській АЕС.

Тренажер «STAR» має два режими роботи: навчальний та контрольний. При порушенні заданих алгоритмів на табло сигналізації та за допомогою звукової сигналізації виконавцю завдань надається повідомлення про помилку. Такі повідомлення видаються після допущення помилок під час контрольного тренування та після виконання заданих алгоритмів під час навчального режиму.

«Після навчання на тренажері, ми отримаємо працівника зі значно вищим рівнем самоконтролю, отже ймовірність здійснення ним помилки буде значно нижчою. Нині тренажер приймається у дослідну експлуатацію. Далі, за умови успішного проходження цього етапу, макет-тренажер приймуть у промислову експлуатацію», – зауважив начальник відділу розвитку персоналу Хмельницької АЕС Іван Ковалінський.

Джерело: ВРГіЗМІ ВП ХАЕС

попередня статтяЗ 6 травня в Хмельницькій області скасовується червоний рівень епідемічної небезпеки
наступна стаття12 травня – онлайн-дискусія “Польська модель взаємодії органів державної влади та місцевого самоврядування. Досвід для України”