На порядку денному – обговорення змін до Конституції в частині децентралізації

Внесення змін до Конституції України в частині місцевого самоврядування має ознаменувати завершення першого етапу реформи та перехід до модернізованої системи територіального управління, яка відповідатиме вимогам та ідеям, закладеним у Європейській хартії місцевого самоврядування.

Публічне обговорення пропозицій щодо внесення змін до Конституції України в частині децентралізації відбулося у рамках проведення першого засідання Ради розвитку громад і територій області сьогодні, 28 лютого, у сесійній залі Будинку рад.

У заході взяли участь керівники обласної ради та облдержадміністрації, голови районних рад, сільські, селищні, міські голови об‘єднаних територіальних громад, представники асоціацій місцевого самоврядування, голови райдержадміністрацій, громадськість.

Як зазначив голова обласної ради Михайло Загородний, Конституція формує фундамент для територіального розвитку. Саме тому, зміни до Конституції в частині місцевого самоврядування мають створити умови для сталого економічного  розвитку територій.

«Ухвалення змін до Конституції щодо децентралізації є головним пунктом для реалізації реформи органів місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Необхідно напрацювати пропозиції та бачення усіх представників місцевого самоврядування України, які б відповідали принципам Європейської хартії місцевого самоврядування та закріпили на рівні Основного Закону основні досягнення реформи децентралізації. Це вимога часу, яка має консолідувати українське суспільство», – зазначив очільник обласної ради.

Окрім необхідності внесення конституційних змін, Михайло Загородний акцентував на необхідності розробки та ухваленні у новій редакції Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», внесення змін до Бюджетного та Податкового кодексів України з метою  створення належної фінансової основи для здійснення повноважень органами місцевого самоврядування базового, субрегіонального та регіонального рівнів. Окрім того, варто прийняти Закон України «Про засади адміністративно-територіального устрою», який має визначити порядок створення, ліквідації, встановлення та зміни меж, найменування, перейменування адміністративно-територіальних одиниць, Закони України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про статус депутатів місцевих рад» з метою їх системного оновлення, врегулювання статусу службовців місцевого самоврядування, в тому числі – депутатів та виборних посадових осіб, забезпечення їх політичної нейтральності. Новий Закон «Про префектів» має чітко визначити компетенції, порядок організації та діяльності, інших питань реалізації повноважень префектів. Закони «Про всеукраїнський референдум», «Про місцевий референдум», «Про мирні зібрання» мають базуватися на положеннях Європейської хартії місцевого самоврядування.

Основними положеннями напрацьованих Секретаріатом Української асоціації районних та обласних рад змін до Конституції України (щодо децентралізації влади) є сильне  місцеве самоврядування на всіх рівнях адмінтерустрою, збалансований нагляд за діяльністю місцевої влади та ресурси на виконання повноважень.

Зміни до Конституції мають забезпечити баланс  між представницькою та виконавчою гілками влади.

Пропозиціями Української Асоціації районних та обласних рад визначено, що в Україні має бути трирівнева система місцевого самоврядування – муніципалітет-округ-область. На кожному з рівнів місцеві ради утворюють власні виконавчі органи, а їхніми очільниками стають голови відповідних рад.

Територію України пропонується поділити на муніципалітети, які складаються з одного або декількох населених пунктів (поселень) з прилеглою територією. Вони є первинною одиницею у системі адміністративно-територіального устрою України. Декілька муніципалітетів мають утворювати округ.

Обласним та районним радам мають бути надані повноваження утворювати власні виконавчі органи.

Інститут Префектури необхідний в реаліях національного державного будівництва, але як такий, що не перешкоджає вільному розвитку місцевої демократії та не суперечить принципам Європейської хартії місцевого самоврядування, аби префект не став інструментом тиску на органи представницької влади.

Варто також передбачити конституційні гарантії судового захисту прав місцевого самоврядування та відповідальність префектів за протиправні дії, що перешкоджатимуть діяльності місцевих рад та їх виконавчих органів.

Засідання Ради розвитку громад і територій області стало своєрідною платформою для діалогу та дискусій.

В обговоренні законопроекту «Про внесення змін до Конституції України» взяли участь Славутський міський голова, керівник регіонального відділення Асоціації міст України Василь Сидор, Дунаєвецький міський голова, керівник регіонального відділення Асоціації об‘єднаних територіальних громад Веліна Заяць, Маківський сільський голова Анатолій Кушнір, Шаровечківський сільський голова Болеслав Бондар, які висловили ряд зауважень та пропозицій до документу.

Нагадаємо, публічні обговорення змін до Конституції України, які мають закріпити реформовану систему місцевого самоврядування та нову територіальну організацію влади, а також децентралізацію владних повноважень стартували в Києві 25 лютого ц.р. Саме такий формат, як публічне обговорення підготовки змін до Основного Закону, ініціювала  держава,  аби в результаті отримати спільне бачення конституційного фундаменту місцевого самоврядування.

Публічні обговорення «Конституційне забезпечення децентралізації в Україні-2020» відбудеться 2 березня ц.р. у м.Вінниця, у якому візьмуть участь представники Вінницької, Тернопільської та Хмельницької областей. 

 

попередня статтяВідбулося розширене засідання колегії облдержадміністрації
наступна статтяВ Хмельницькому обговорили досвід та перспективи реабілітації учасників бойових дій